9 помилок про алкогольну залежність, в які досі багато хто вірить

Існує чимало міфів, пов'язаних із залежністю від алкоголю. Багато хто чув, що позбавитися її можна самостійно, просто взявши себе в руки, або, наприклад, за допомогою гіпнозу. Розбираємося з експертом, чи це так.

9 помилок про алкогольну залежність, в які досі багато хто вірить

Найбільша хибна думка, що залежність — це просто шкідлива звичка, відсутність сили волі і розбещеність. Щоб вилікуватися, достатньо захотіти та бути дисциплінованим у своїх діях. На жаль, цього замало.

У класифікації хвороб існує таке поняття, як «синдром залежності від алкоголю». Він формується через систематичне вживання спиртного, внаслідок чого у людини порушується баланс нейрогормонів в організмі. Тому відмовитись від алкоголю, випиваючи протягом кількох років, складно. Люди, одержимі ним, не здатні контролювати себе, і ніяка сила волі не допоможе, але вона здатна виступити каталізатором на шляху одужання. Коли людина усвідомлює, що страждає на алкоголізм і готова лікуватися, вона може впоратися з цією недугою, використовуючи комплексний підхід до лікування залежності.

2 Залежність передається у спадок

Є схильність до алкоголізму, вона зумовлена генетично і може передаватися у спадок. Якщо, наприклад, у діда чи батька був хронічний алкоголізм, то генетичному коді дитини це позначиться. Він може і не бути алкоголіком, але якщо його дитинство проходило в сім'ї із залежною людиною, є ризик, що рано чи пізно виявляться залежні чи співзалежні патерни поведінки.

Психологічний чинник також впливає прояв залежності, але з цим можна боротися. Важливо створити в сім'ї довірчі відносини та приємну атмосферу, виключити зловживання будь-яких речовин, що викликають залежність. найкраще тут працює особистий приклад. Дитина перейматиме поведінку батьків, розуміючи допустимі норми.

3 Алкоголізм успішно лікується кодуванням

Після цієї процедури лише одиниці можуть позбутися алкогольної залежності назавжди. На це впливає страх смерті та болю від «вшитих» препаратів. У більшості випадків хворі потрапляють у замкнене коло «кодування – закінчення дії препарату – запій – кодування». Людині без належної терапії та лікування все одно хочеться випити, у неї виникне період в очікуванні припинення дії ліків, після чого вона йде надолужувати втрачене. А зрозумівши, що після кодування при вживанні алкоголю з ним нічого не сталося, він може почати пити із потрійною силою.

За позитивного сценарію після кодування у алкоголіка з'являється можливість спробувати щось нове та порівняти тверезе та п'яне життя, знайти нове хобі в житті. У цьому випадку процедура допоможе зрозуміти себе та розставити у житті пріоритети.

4 Можна кинути пити самостійно

9 помилок про алкогольну залежність, в які досі багато хто вірить

Перемогти тягу до спиртного поодинці складно. Якщо багато років людина пила алкоголь, уникаючи реальності і проблем, то з труднощами доведеться зіткнутися віч-на-віч. А це дуже непросто, адже є ілюзія, що все легко наважується парою пляшок вина. Крім того, різка відмова від алкоголю може спричинити абстинентний синдром. Серед його симптомів — розлад шлунка, порушення серцевого ритму, блювання, з'являється різке бажання випити, песимістичний настрій. При тривалому перебігу алкоголізму етанол вбудовується в організм, і останній не може існувати без нього. Впоратися із залежністю допоможе спеціаліст або, наприклад, відвідування клубу анонімних алкоголіків. Під час терапії пацієнти поступово починають правильно харчуватись, займатися спортом, проходять реабілітацію.

5 Вилікувати алкоголіка можна без його відома

Жоден психолог, нарколог та препарат не зможуть допомогти без бажання самого пацієнта. Якщо залежний не визнає проблеми, будь-яке лікування може мати зворотний ефект. Алкоголізм – пристрасть, яка шкодить не тільки людині, а й її сім'ї. Останні і намагаються допомогти залежному проти його волі, що, на жаль, може закінчитися погано.

Ніколи не підмішуй у їжу та напої лікарські трави та препарати, адже невідомо як відреагує на них організм хворого. Рідні, звісно, хочуть зробити якнайкраще, але можуть нашкодити. Спробуй домовитися з алкозалежним, розкажи про ризики згубної звички, розвиняй страхи перед лікуванням. Якщо близький готовий до лікування, підтримуй його кожному етапі.

6 Звичка трохи випивати у вихідні — не алкоголізм

Багато хто вважає за допустиме випивати трохи регулярно. А пиво — взагалі не береться до уваги. Але алкогольна залежність формується не лише від міцних напоїв. Існує поняття «вечірній алкоголізм» – це систематичне розпиття неміцного алкоголю після роботи або у вихідні. Так, ці люди працюють, одержують гроші, мають сім'ї, і в них не закрадається думка, що з ними щось гаразд. Спочатку вони п'ють для хоробрості або щоб розслабитися після робочого дня, але потім випити баночку-другу стає справою звички. Серйозний дзвіночок і те, що людина щодня думає, як вона вип'є пива у барі чи за вечерею.

Організм реагує на будь-який етанол у крові, а при регулярному вживанні формується потяг, а за нею і залежність. Якщо алкоголь перестане надходити в організм, людині стає некомфортно: з'являються дратівливість, бажання зняти стрес. Пивний алкоголізм формується не так помітно, але якщо припинити пити напій, людина починає нервувати і погано спить. У цьому випадку потяг стає патологічним і потребує лікування.

7 Жінкам складніше позбутися залежності

9 помилок про алкогольну залежність, в які досі багато хто вірить

Алкоголізм у чоловіків та жінок формується та розвивається за однаковим сценарієм. При цьому незалежно від статі у кожної людини свої відносини з кількістю та видом алкоголю. І із цими «вихідними даними» працюють фахівці. Головне в лікуванні – бажання самого пацієнта.

За статистикою, жінки часто звертаються за допомогою на пізніх стадіях захворювання, бо приховують його. У нас все ще існують подвійні стандарти — і на жінку, яка страждає на алкоголізм, психологічний тиск громадської думки набагато сильніший. Її засуджують за алкоголізм, адже вона мати, дружина, хранителька вогнища, тоді як п'яний чоловік сприймається як щось нормальне – він просто втомився на роботі. Але, незважаючи на гендерну приналежність, важливо вчасно розпізнати алкоголізм та допомогти людині.

8 Колишніх алкоголіків не буває

Справді, алкоголізму не можна позбутися на 100%, але не варто ставити на людині хрест, якщо в минулому у нього були проблеми з алкоголем. Сучасні методи лікування дозволяють досягти стійкої ремісії. Все залежить від особистої мотивації, призначеної терапії та оточення. Колишньому алкоголіку треба триматися у межах тверезого життя, бо навіть невеликий ковток спиртного може спровокувати рецидив. Нові захоплення, коло спілкування, підтримка близьких, поставлені цілі та відсутність спокус – все це допоможе рухатися у правильному напрямку.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua