Психосоматика тривожності: 7 фізичних симптомів розладу

Незважаючи на те що тривожність – психологічний стан, нерідко воно супроводжується фізичними проявами.

Психосоматика тривожності: 7 фізичних симптомів розладу

Фото: pixabay.com

запаморочення

Найчастіше люди з підвищеним рівнем тривожності впадають в стан напівнепритомності, їх переслідує відчуття, ніби земля йде з-під ніг і вони ось-ось втратять розум. Зазвичай таке відбувається, коли тривожний людина опиняється на відкритому просторі або в натовпі людей. Ледве відчувши запаморочення, він починає панікувати ще більше: побоюється оступитися, втратити свідомість.

Такі страхи змушують людей уникати будь-яких речей, занять і емоцій, які можуть спровокувати запаморочення і нудоту.

Болі в грудях

При переляку, сильному потрясінні або тривозі багато хто відзначає у себе болю в грудях, що супроводжуються прискореним серцебиттям і утрудненим диханням. Схожі відчуття характерні для серцевого нападу. Тому пацієнти з підвищеною тривожністю, відчувши біль у грудях, викликають швидку допомогу, ходять по лікарях і висловлюють невдоволення, якщо ті не виявляють у них проблем з серцем.

До речі, в рамках експерименту за участю 150 осіб, що мали скарги на болі в грудях, у кожного шостого були виявлені симптоми тривожного розладу. Ще одне дослідження виявило, що у пацієнтів, що підозрювали у себе інфаркт, підвищена тривожність діагностувалася набагато частіше, ніж кардіологічні недуги.

мігрені

Тензіонние головні болі, або головні болі напруги, зачату свідчать про тривожний розлад, хоча тригери таких болів бувають різні.

  • Проблеми зі сном. Як правило, безсоння і інші порушення сну розвиваються на тлі нервового напруження: люди з тривогою регулярно недосипають, що може стати причиною мігрені.
  • Дефіцит серотоніну. Цей гормон є нейромедіатором, що регулює емоційний стан людини. Якщо в організмі його бракує, виникають різні психічні розлади, включаючи тривожність. Коли рівень серотоніну падає, судини звужуються і виникають мігрені.
  • Стрес. У стресовій ситуації м'язи самовільно скорочуються. Якщо цей стан триває тривалий час, організм відповідає головними болями.

Психосоматика тривожності: 7 фізичних симптомів розладу

Фото: unsplash.com

Проблеми з травленням

Фахівці вважають, що порушення травлення при тривожному розладі обумовлено тим, що кишечник і головний мозок пов'язують нервові волокна. Коли рівень тривоги зашкалює, в шлунково-кишковому тракті миттєво надходить сигнал, викликаючи дискомфорт в животі, нудоту. При хронічній тривожності нездужання стають серйозніше: виникають спазми в животі, блювота, діарея, запори, розлад апетиту, виразки.

Тривале порушення роботи травного тракту погіршує якість життя пацієнта і викликає серйозні розлади особистості.

Проблеми з диханням

У тривожних людей вони проявляються по-різному: від гіпервентиляції легких і прискореного дихання до нестачі повітря аж до задухи. Наприклад, під час нападу панічної атаки людині може здаватися, що він розучився дихати. Як правило, ці симптоми носять нестійкий характер і виникають в ошатною ситуації, при нервовому збудженні або небезпеки.

Психосоматика тривожності: 7 фізичних симптомів розладу

Фото: pixabay.com

оніміння кінцівок

Пацієнти з тривожністю можуть відчувати поколювання в долонях, передпліччях, гомілки, стопах. Так організм реагує на сильне збудження. Відчуваючи загрозу, тіло перерозподіляє ресурси: кров відливає від нижніх і верхніх кінцівок і спрямовується на підтримку життєво важливих органів.

Крім того, оніміння кінцівок може бути обумовлено гипервентиляцией, яка виникає через частого і глибокого дихання, характерного для нападу тривоги.

Хронічні болі незрозумілої природи

Дослідження свідчать: близько 45% людей з хронічними болями мають тривожний розлад. Крім того, ці пацієнти менш терпимі до болів і частіше стикаються з різними психічними проблемами:

  • відчувають себе пригніченими, переживають, що болі посиляться;
  • уникають вправ, спрямованих на зниження рівня тривожності, побоюючись, що це викличе біль;
  • бояться, що черговий напад болю покалічить їх.

Фахівці також встановили, що у людей з високим рівнем тривожності, тривалий час страждають хронічними болями, частіше, ніж у інших, розвивається депресія.

Раніше Zmorshki.in.ua називав звички, які шкодять психіці.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua