Вигорання: розпізнати і відновитися

З професійним або побутовим вигоранням хоча б раз у житті стикався кожен чоловік. Zmorshki.in.ua розповідає, за якими ознаками можна розпізнати у себе цей складний кризовий психологічний стан і що робити, щоб повернути інтерес до життя і роботи.

Вигорання: розпізнати і відновитися

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Симптоми вигоряння:

  • у вас немає бажання щось робити по роботі або по будинку;
  • звичні справи викликають роздратування і бажання будь-якими способами їх уникнути;
  • переслідує хронічний занепад сил, підвищена стомлюваність;
  • ви не можете радіти життю, не хочете виходити з дому;
  • ви багато сумуйте, плачете, переживаєте.

Як впоратися з вигоранням

Зізнайтеся собі в проблемі

Часом найскладніше – взяти тайм-аут, видихнути і зізнатися самому собі, що ви «згоріли». Ви не поганий працівник або сім'янин, правильно розподіляєте час і сили, але, на жаль, з вигоранням може зіткнутися кожен. Потрібно чітко усвідомити: втома, небажання працювати, розвиватися, рухатися далі – це нормальне явище.

Не бійтеся попросити про допомогу

У вашому оточенні обов'язково є близька людина або навіть кілька, яким ви довіряєте і які можуть прийти на допомогу у важкий момент. Розкажіть їм про свій психологічний стан, попросіть допомогти: наприклад, колега може взяти на себе частину ваших робочих завдань, а подруга посидить з дітьми, щоб ви могли видихнути і відновити сили. Незайвим буде звернутися за професійною допомогою до психолога або психотерапевта, який підкаже, що можна зробити в такій ситуації.

Вигорання: розпізнати і відновитися

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

розплануйте дії

Коли сили і енергія на нулі, потрібно грамотно перерозподілити ресурси. Робіть тільки найнеобхідніше, виключіть або пересуньте на потім все, що в даний момент робити необов'язково. Для зручності можна скласти план дій на найближче майбутнє.

Зробіть паузу

Візьміть відпустку, відгули і присвятіть час собі коханому, причому стільки, скільки вимагає організм – день, тиждень місяць. Попередьте всіх, щоб в цей період вас не турбували колеги. Намагайтеся мінімум займатися побутом: їжу замовляйте в доставці, забратися в будинку попросіть домочадців або викличте службу клінінгу. В ідеалі варто змінити обстановку: можна з'їздити в гості, на море чи провести кілька днів на природі з наметом.

Дотримуйтеся здорового способу життя

Регулярно і правильно харчуйтеся, займайтеся спортом, гуляйте на свіжому повітрі, робіть ранкову зарядку. Навіть якщо вважаєте, що це безглуздо, повірте: такі дії допоможуть поліпшити психологічний стан, позбутися втоми, тривоги і швидше відновити ресурси.

Раніше Zmorshki.in.ua розповідав, як навчитися радіти життю.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua