Наріст на родимці: причини, діагностика, як лікувати

Родимі плями або родимки — це пігментні утворення на шкірі. Вони є у кожної людини і, як правило, не завдають дискомфорту. Якщо з’явився наріст на родимці — це тривожна ознака. Адже невуси здатні перероджуватися в меланоми (меланобластомы) — ракову пухлину. У таких випадках слід негайно звертатися до лікаря, щоб уникнути серйозних ускладнень.

Нарост на родинке: причины, диагностика, как лечить
До новоутворень на родимці варто поставитися серйозно і спостерігати за цим явищем, а краще проконсультуватися з фахівцем.

Як з’являється: причини

Родимки можуть бути вроджені і набуті. Причини появи наростів різні. Насамперед — це сонячні промені. Під дією ультрафіолету виділяється більше меланіну. Він «забарвлює» деякі ділянки шкіри в коричневий колір. Саме ультрафіолетові промені при частому впливі на пігментовану шкіру стають причиною ракових новоутворень. Не виключає появу бородавок родимок спадковість. Гормональний дисбаланс також здатний вплинути на переродження пігментних плям. Фатальними можуть виявитися травми або інфекційні захворювання, оскільки нерідко в діагностиці хвороби застосовується рентгенівське опромінення. З великою обережністю слід ставитися до наростам, що піддаються постійному тертю одягом або аксесуарами.

Які зміни повинні насторожити?

Здорова родимка плоска, однорідного кольору (частіше — коричневого), невеликих розмірів, з округлими рівними краями, безболісна. Чорний колір наросту необов’язково говорить про онкозахворювання. У ньому також можуть бути присутні червоні або сірі відтінки. Якщо він симетричний, не росте і не заподіює дискомфорту, приводу для занепокоєння немає. Тим не менш, почорнілий наріст, схожий на шанкр, вимагає підвищеної уваги. Особливо, якщо з’явилися такі ознаки:

  • асиметричність;
  • збільшення розміру;
  • поява крові або гною з родимки;
  • утворення кірочок;
  • біль при натисканні;
  • свербіж.

Діагностика наростів на родимці

Якщо на родимці з’явився наріст, діагностика (дерматоскопія) проводиться за допомогою приладу-мікроскопа — дерматоскопу. Він дозволяє розглянути наріст, його контури, забарвлення, структурність, а також зробити знімки несприятливого ділянки шкіри. Потім фахівець вирішує, чи варто його видаляти. Остаточно поставити діагноз меланома або спростувати його лікар зможе, лише відправивши ліквідований наріст на біопсію. Широко застосовують комп’ютерну діагностику. В її основі лежить порівняння виду і структури сумнівного невуса з базою даних.

Як лікувати?

Тактику лікування вибирає тільки лікар. Видалення наросту може мати онкологічне і косметичний показання. До косметичних показань належать родимки, розташовані в місцях постійного тертя (під грудьми, де вони травмуються бюстгальтером, в області паху і сідниць, під пахвами, на шиї) або для відновлення естетичної краси (великі нарости на обличчі). Якщо у людини підозрюється меланома, методи лікування визначає лікар-онколог.

Для видалення застосовується хірургічний метод, якщо новоутворення занадто велике. Популярний метод кріодеструкції із застосуванням рідкого азоту. У цьому випадку наріст заморожується, утворюється кірочка, яка захищає ранку від мікробів. Однак немає гарантії, що небезпечні родимки не з’являться знову. Якщо після видалення необхідно шматочки тканини відправити на гістологію, використовується електрокоагуляція. Самим ефективним методом вважається лазерна терапія. Операція проходить безкровно, шкіра швидко гоїться і не залишає рубців. Народні засоби можна застосовувати тільки після консультації з фахівцем.

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: