Родима пляма на обличчі: причини, лікування, як прибрати

Плямочка, з яким багато хто вже народжуються або родима пляма на обличчі є у багатьох людей. Воно являє собою ділянку шкіри, який відрізняється за кольором від звичайного забарвлення шкіри. Носить назву невус. Виникає при неправильному розвитку шкіри, внаслідок чого містить велику кількість пігменту меланіну. Такі дефекти можуть бути вродженими і з’являтися в процесі росту. Стать людини для їх виникнення не має значення, невус на обличчі може бути і у жінок, і у чоловіків.

Родимое пятно на лице: причины, лечение, как убрать
Наявність пігментних плям на обличчі доставляє масу емоційного дискомфорту, особливо прекрасній половині людства.

Причини утворення пігментації

Досі так і невідома причина появи родимок на обличчі. Але провокуючі фактори наступні:

 • неправильне розвиток кровоносних судин у шкірі;
 • токсичні речовини, які проникли в організм дитини ще в утробі матері;
 • гормональні та вікові збої;
 • сонячне і радіоактивне опромінення (солярії, надмірне загоряння);
 • забруднене середовище;
 • неякісне лікування шкіри, вплив медикаментів.

Види родимих плям на обличчі

Родимі плями ― доброякісні утворення, але під впливом несприятливих факторів є ризик переходу в злоякісні. Саме з цієї причини слід постійно спостерігатися у лікаря. Щоб спровокувати родима пляма на обличчі величезне значення має подразник. Ведучий з усіх — зайве присутність на сонці або загоряння в пік спеки. Але є й інші види родимок, які залежать від багатьох факторів.

Залежно від типу клітин

Родимое пятно на лице: причины, лечение, как убрать
Червоно-коричневі плями на обличчі — найнебезпечніші, т. к. часто це перевесники онкології.
 1. Диспластичний невус — попередник меланоми (червоне родима пляма з відтінками коричнево-синього). Більшість невусів з’являються при зміні гормонального фону (надмірне ожиріння, статеве дозрівання, вагітність) в процесі життя людини. Відноситься до групи придбаних родимих плям.
 2. Епідермальні (вроджені та набуті):
  1. лентиго (коричневі плями округленої форми);
  2. внутрішньошкірне (піднесене новоутворення коричневого або чорного кольору);
  3. прикордонне (карий плоский вузол).
 3. Гемангиомные:
  1. винний невус (червоно-бордовий з неправильним обрис);
  2. укус лелеки (блідо — жовтого кольору);
  3. суничний тип (м’які освіти малинового або червоного кольору);
  4. печериста гемангіома (пухке утворення синього кольору);
  5. монгольський тип (темно-сині плями);
  6. блакитний невус (кругла або овальна форма блакитного або синього кольору);
  7. невус Ота (невеликий темно-синього кольору).

Залежно від розміру

Різновиди невуса
Вид Розмір Місце локалізації
дрібні до 1,5 см в оці, на вухо, на столітті, під оком
середні до 10 см на вухах, на носі, на повіках, на переніссі, під оком
великі більше 10 см на лівій щоці, на правій щоці, на підборідді, на вусі
гігантські вся область наприклад, вся область в лівій частині обличчя або грудей

Рідше такі «плями» вражають слизові оболонки і навіть мову. У випадках значних такі дефекти на шкірі не шкодять здоров’ю. Але псують естетичний вигляд обличчя, приносять дискомфорт при косметичних процедурах, а також погано маскуються. Але бувають випадки, коли вони перетворюються в злоякісний тип. Надзвичайно небезпечно вроджене родима пляма на обличчі, що з’явилося в дитини ще в утробі матері й має опуклу форму. Такі утворення рекомендується завжди тримати під наглядом, а в разі зміни починати їх лікування.

Зміни родимих плям, які свідчать про загрозу

 • нерівні межі (у невуса немає виділених країв);
 • багатоколірність (пляма на обличчі з великою кількістю відтінків);
 • великий розмір невуса (якщо більше 6 мм);
 • швидке зростання рідного плями;
 • невус почав хворіти.

Лікування родимих плям

Традиційний спосіб

Дозволяє прибрати невус высечением хірургічним інструментом. Експерти вважають, що, власне, таким способом слід видаляти невус. Тому що при такій операції можна взяти тканини на гістологічний аналіз і дізнатися достовірно, що вони означають, а в інших випадках це не завжди можливо. Пятновыведение хірургічним шляхом відбувається під місцевим наркозом у дітей ― під загальним.

Хірург вирізає освіту зі шкіри, місце зшивається, зверху закріплюється пов’язка. Якщо віддалявся великий невус, то на місці усунення можливо утворюється рубець, який видаляють пластичним шляхом. Після операції рану слід обробляти антисептиками з використанням ранозагоювальні антибіотиків під наглядом лікаря. Мінуси методу — довге лікування і період реабілітації, а часом виникають наслідки у вигляді зараження.

Як прибрати лазером?

Відмітина обробляється точковими імпульсами, які пробиваються поглиблено в шкірний покрив. Операція проходить швидко по місцевим наркозом. Лазерний промінь «роз’їдає» клітини, з яких складається веснянка, поступово руйнуючи їх. Але при цьому не діє на здорову шкіру. Після знищення на епідермі залишається ранка, за якою треба доглядати. Відновлення відбувається стрімко без ускладнень при точному дотриманні рад. Лазерний спосіб вважають найбільш результативним, але його слід проводити в вузьконаправлених клініках.

Видалення радіоножем

Інша назва — метод Сургитрон (назва апарата, за допомогою якого відбувається процес). На невус впливають потоком високочастотних хвиль. Апарат виконує багато функцій: робить надріз, січе невус, знезаражує надрезанное місце, зупиняє кров. Прибрати невус цим методом можна безболісно, а здорові клітини не потрапляють під дію хвиль. На здійснення операції не треба багато часу, і вона виконується без кваліфікованої підготовки. Перевага такого методу перед лазерним в тому, що новоутворення після операції можна відправити на аналіз.

Кріодеструкція

Усунення плямочки рідким азотом. Процедура відбувається шляхом дії рідкого азоту низької температури на новоутворення. Цей метод доступнейший з попередніх, але потребує багаторазовому повторенні. Це означає, що азот діє поетапно, а не прибирає всі клітини за один підхід. Є ймовірність пошкодити невус. Не виключено, що на тілі з’являться почервоніння, тому видалити родимі плями на видних ділянках тіла не рекомендується. Категорично заборонено лікувати спилому своїми силами. Так як невідомий результат дій, тому що невус може виявитися злоякісним, а він вимагає спостереження і контролю лікаря. Який метод використовувати при видаленні родимих плям підкаже тільки професіонал в цій області.

 

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями: