Сон без подушки: користь чи шкода?

Третину життя людина проводить уві сні. На якість сну впливають різні фактори: температура в кімнаті, правильне облаштування спального місця. Виникає питання: чи корисно спати без подушки?

Сон без подушки: користь чи шкода?

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Подушка служить для підтримки голови і забезпечення правильного положення хребта під час сну. Використання подушки сприяє розслабленню м'язів, що дозволяє знизити навантаження на інші відділи хребта.

Зрозуміло, так відбувається не завжди. Іноді подушка може нашкодити здоров'ю. Але перш ніж робити поспішні висновки про користь сну з подушкою або без, варто врахувати ряд важливих факторів.

Користь сну без подушки

В першу чергу варто відштовхуватися від двох ключових елементів.

положення сну

Якщо ви спите на животі, то вам не потрібна подушка. Такий стан сну вважається вкрай невдалим з медичної точки зору, так як воно створює навантаження на шию. Хребет приймає неправильне положення, що не дозволяє йому зберігати природний вигин. Тому використання подушки – лише підсилює м'язову напругу. Навпаки, сон без подушки утримує голову і шию в горизонтальному положенні, вирівнює спину.

А ось тим, хто любить спати на боці, подушка необхідна через «скручування» хребта. Варто вибирати щільну подушку: це допоможе «згладити» положення голови і шиї, запобіжить напруга в плечах.

І, нарешті, сон на спині також передбачає наявність подушки. Таке положення тіла дозволяє хребту «встати на місце» і чинить менший тиск на шию. Відповідно подушка забезпечує правильний рівень висоти під час сну.

Вибір постільної приналежності

Невдало вибрана подушка може доставити дискомфорт, викликати головні болі, набряки, порушити сон. В такому випадку відсутність подушки краще, ніж невідповідна опора під голову. Використання занадто м'якою подушки може викликати напругу м'язів шиї, що, в свою чергу, зменшить приплив крові до голови. Через це можна прокинутися з запамороченням і головним болем.

З іншого боку, сон на товстій подушці або декількох спотворюють стан хребта, що викличе біль в спині. Такий сон протягом тривалого часу призведе до хронічного болю в хребті.

Сон без подушки: користь чи шкода?

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

вік

Необхідно також враховувати вік того, хто буде спати на подушці. Для немовлят сон без подушки – найбільш безпечний варіант. Справа в тому, що її відсутність сприяє правильному формуванню вигинів хребта малюка, а також зміцненню м'язів шийного відділу. Подушка може бути небезпечна для немовлят, оскільки вони не можуть самостійно перевертатися. Це збільшує ризик задухи і деформації голови і шиї.

Переваги сну без подушки

До позитивних сторін відсутності постільній приналежності можна віднести наступне:

  • Запобігає висипання на шкірі. Наволочка як губка вбирає частинки шкіри, лупа, залишки косметичних засобів. Відсутність подушки дозволить уникнути висипань, алергічних реакцій.
  • Захищає від болю в хребті. Невідповідна подушка порушує природний вигин хребта, що згодом може привести до порушення постави.
  • Продовжує молодість. Через сну особою в подушку виникає сильний тиск, під дією якого формуються дрібні зморшки.
  • Зменшує головний біль. Сон на м'яких подушках знижує приплив крові до голови, перекриваючи надходження кисню до голови. Ранкові головні болі можуть бути викликані порушенням розподілу кисню в головному мозку.
  • Знижує стрес. Неправильне положення тіла, викликане наявністю невідповідною подушки, порушує сон. Це збільшує стрес, який, в свою чергу, може привести до інших проблем з психікою і здоров'ям.

Сон без подушки: користь чи шкода?

Фото: pexels.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Шкода сну без подушки

Сон на рівній поверхні може порушити кровообіг в головному мозку, що загрожує пошкодженням судин голови через нерівномірний розподіл крові. Це може привести до затяжних мігреней, хронічної втоми і навіть до виникнення інсульту.

Рівне положення тіла також не дає можливості повноцінно розслабити м'язи, зняти напругу. В результаті затискаються м'язи шиї, що може стати причиною розвитку остеохондрозу шийного відділу хребта. Крім того, через відсутність подушки нам інстинктивно хочеться підкласти руки під голову, щоб прийняти більш зручне положення. Такий «трюк» негативно позначається на здоров'я хребта.

Відмова від подушки може вплинути на якість сну. Людям, які звикли щось підкладати під голову, подібний сон здасться справжніми тортурами. Вони буде крутитися уві сні, часто прокидатися. Це може привести до недосипу, відіб'ється на ефективності і самопочутті.

Зовнішній вигляд також може постраждати. При однаковому положенні голови і тіла можуть з'явитися набряки, які важко проходять вранці. Крім того, постійні тертя об матрац можуть викликати появу передчасних зморшок.

Сон без подушки: користь чи шкода?

Фото: pixabay.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

У деяких випадках сон без подушки може призвести до несприятливих наслідків:

  • Якщо людина схильна до хропіння. Після закидання голови назад стискаються судини: від цього хропіння тільки посилиться.
  • При серцевої недостатності, глаукомі, проблеми з легенями потрібно обов'язково спати на подушці.
  • Якщо ви страждаєте на сколіоз, остеохондроз або радикулітом, то вам необхідна спеціальна ортопедична подушка.

Спати без подушки для постави

Безумовно, неправильне положення тіла протягом дня сприяє зміні структури хребта, псує поставу. Сон на рівній поверхні дозволяє відновити функцію опорно-рухового апарату. Але робити це потрібно в профілактичних цілях. Регулярний сон без подушки може викликати більше шкоди, ніж користі.

Чи корисно спати без подушки – вирішувати вам. Але перш ніж переходити від теорії до практики, проконсультуйтеся з лікарем.

Тищенко Лия
zmorshki.in.ua