Хворі стосунки в сім'ї – як називаються їхні види між чоловіком та жінкою

Хворі стосунки в сім'ї – як називаються їхні види між чоловіком та жінкою

Якщо ми попросимо тебе, не замислюючись, назвати 10 слів-асоціацій, пов'язаних із сім'єю, які слова відразу ж спадають на думку?

Експрес-тест

Хворі стосунки в сім'ї – як називаються їхні види між чоловіком та жінкою

Фото Karsten Winegeart on Unsplash

Наскільки вони, тобто слова, вписуються у здорову психологічну атмосферу твоєї родини? Чи може бути вони як ідентифікатор твоїх побажань?

Або, навпаки, транслюють ось так відразу, всі болючі осередки сімейних відносин?

Вважай, що то був експрес-тест. Відповідаючи собі на ці запитання, ти вже включилася в роботу діагностики. У тому випадку, якщо ти розумієш — у сім'ї явно є проблеми, або якісь прогалини, які тобі хотілося б заповнити, як кажуть, ласкаво просимо до теми.

Твій електронний психолог Samka розповість про те, що собою представляють хворі відносини в сім'ї з точки зору психології. Ти познайомишся з ключовими типами стосунків та характерними ознаками.

Що спонукає людей вступати у хворі стосунки

Хворі, або як їх ще називають – неправильні, токсичні – це ті відносини, які мають деструктивну складову. Людині погано і незатишно у такому союзі. Він знаходиться у постійній напрузі та стані перманентного стресу.

Здавалося б, сім'я – це оплот, та система відносин, яка робить людину щасливою і дає відчуття захищеності, і захищає від негараздів зовнішнього світу. Пам'ятаєш, як писав Л.М. Толстой: «Усі щасливі сім'ї схожі одна на одну, кожна нещаслива сім'я нещаслива по-своєму».

Розбираючи заявлену тему, неможливо оминути питання: що саме штовхає людей у нездорові відносини? Можна виділити кілька ключових факторів.

 • По-перше, у індивіда давно не було стосунків, і він уже готовий хоч на якісь, аби більше не бути одному.

По суті, тут може йтися ще й мова про залежність, як про «ліки» від самотності, коли дуже хочеться кохати і бути коханим. Не забувай і про потреби тіла у фізичному контакті, у вигляді тактильних дотиків та інтимної близькості.

 • По-друге, з людиною може зіграти злий жарт гормон фенілетиламін.

Хворі стосунки в сім'ї – як називаються їхні види між чоловіком та жінкою

12 ознак здорових стосунків

Його називають «молекула любові» або «гормон закоханості»: людина щаслива, активна та емоційно задоволена.

Нескладно дійти логічного висновку: під «впливом» даного гормону, людина не мислить раціонально – відключається критичне мислення. Тому одразу й не усвідомлюється — відносини творчі чи носять деструктивну складову.

 • По-третє, людина може бути настільки не впевнена в собі, що, навіть розуміючи, що знаходиться в руйнівних відносинах, постійно знаходить низку причин, через які йому потрібно в них залишатися.

Насправді, цей список можна продовжувати ще рядом факторів. Але оскільки суть теми зовсім в іншому, ми не акцентуватимемо на них увагу. Нижче тобі будуть представлені деякі типи і характерні ознаки-підказки хворих відносин. Розуміння того, що ти перебуваєш у нездорових стосунках, це перший крок до виходу з них.

ТОП-6 типів хворих відносин

Нездорові стосунки можна поділити на кілька типів. Хоча їх може бути значно більше.

 • Залежні — коли одне із партнерів, хіба що розчиняється у іншому, цим «праючи» власну особистість.
 • Односторонні — у цьому типі відносин одне із партнерів повністю зациклений у собі.
 • Неповажні — це такий тип стосунків, у якому інша сприймається як «людина боксерська груша», тобто як та, кого можна звинуватити в чому завгодно. На кого можна кричати, звинувачувати, принижувати, когось хочеться повністю підкорити.
 • Суперницькі — у цих відносинах немає кохання, і всього того, що є характерним для сімейного союзу. Вони передбачають безкінечний спаринг за першість на життєвому рингу.
 • Ідеалізовані – основою даних відносин є придуманий ідеалізований образ партнера, із серії: «Сама придумала, сама закохалася, сама засмутилася, що виявився не такий».
 • Патологічні-для таких відносин характерно те, що один виступає у ролі тирана, а інший завжди буде жертвою.

Ознаки хворих стосунків

 • Партнер постійно звинувачує та закритий від конструктивного діалогу

Погодься, у нормальних відносинах, завжди панує і здоровий психологічний клімат. Люди вміють домовлятися і готові до компромісів. Але у хворих відносинах, один із партнерів регулярно звинувачує, мало не у всіх смертних гріхах іншого.

Можна сказати, що тут йдеться про психологічне насильство. Це зумовлено тим, що «звинувачуючий» партнер має низку комплексів та психологічних проблем. І подібна поведінка у відносинах, не що інше, як «скидання» негативу, що накопичився.

 • Один із любовного союзу постійно хоче «переробити» іншого

Здорові відносини припускають повагу та прийняття іншого, як цілісної особистості. А ось якраз для хворих відносин характерною ознакою є бажання змінити іншого. Виходить, що людина сприймається як “пластилін”, з якого можна “виліпити” бажаний образ.

Головне не плутати бажання повністю переробити, із прагненням зробити людину значно кращою, для її ж блага, як це було у п'єсі Б. Шоу «Пігмаліон».

 • Партнер зациклений лише на собі

І без нашої ремарки тобі зрозуміло, що у відносинах «беруть участь» двоє. Але коли один із пари «перетягує ковдру на себе», інший виходить за бортом човна під назвою «Сімейне життя». Його інтереси і бажання зовсім не враховуються, тому людина постійно почувається у відносинах зайвою, непотрібною, відкинутою.

 • У парі постійні закиди та претензії один до одного

Йдеться про початкову ідеалізацію, і на її тлі — спотворене уявлення про людину, яка знаходиться поруч. У таких відносинах люди постійно конфліктують, бо просто не розуміють одне одного. Сварки та звинувачення, нескінченні закидання один одного претензіями, створюють хворий психологічний мікроклімат у сім'ї.

 • У відносинах присутня заздрість

Здавалося б, коли у твоєї коханої людини справи йдуть у гору, вона робить певні успіхи, і досягає позитивних результатів, про яку взагалі заздрість може йтися? Відразу напрошується один висновок, що подібний висновок це нонсенс.

Але, давай не будемо забувати про те, що ми говоримо про хворі відносини, в яких кохана людина, якщо, звичайно, її такою можна вважати, сприйметься як конкурент. Саме подібне сприйняття, і породжує заздрість та прагнення суперництва.

 • Коли один тиран, інший виступає у ролі жертви

Здорові стосунки припускають розподіл адекватних ролей. Припустимо, чоловік — глава сім'ї, жінка займає другорядну позицію, або ж навпаки. Але коли це починає носити характер насильства, то ні про яку нормальність не може бути й мови.

Відносини, в яких панує насильство, просто кричать про патологію, причому в обох партнерів. Як ти розумієш, подібні хворі відносини, на відміну від перерахованих вище можуть призвести до летального результату.

Як правило, жертвою стає жінка, хоча бувають і винятки, і фізичне насильство може застосовуватися по відношенню до чоловіка. Ми не благаємо значущість деструктивного психологічного впливу вищезазначених ознак, у частині морального насильства.

Ми, ще раз акцентуємо увагу на тому, що, коли в парі є фізичне насильство, необхідно розірвати ці відносини якнайшвидше, поки не настала точка неповернення.

Важливо пам'ятати, що для здорових стосунків не властиве насильство будь-якого генезу. Партнери вміють слухати та чути один одного. Вони готові до конструктивного діалогу і можуть лобіювати власні інтереси шляхом не маніпуляцій, а компромісів.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua