Патологічна залежність від людини у відносинах та її види

Патологічна залежність від людини у відносинах та її види

Закохалася, вийшла заміж і думаєш, що всі муки щодо побудови стосунків залишилися позаду? Нове життя рідко протікає спокійно. Однією з головних її проблем є залежність партнерів один від одного. Поговоримо про види залежностей у відносинах та їх ознаки.

Витоки залежності у відносинах

Патологічна залежність від людини у відносинах та її види

Фото автора cottonbro: Pexels

Нездатність прийняти рішення або озвучити свою позицію, агресія, страхи, пов'язані з ризиком залишитися на самоті, – найчастіші прояви залежності у відносинах. Залежність у 95% шлюбах і любовних зв'язках.

Уникнути її можуть лише самодостатні чоловіки та жінки, які відчувають глибоку повагу один до одного та взаємну відповідальність. Вони розуміють свої проблеми, не намагаються перекласти на партнера. У такій парі виявляється якась точка рівноваги, достатня, щоб знайти мудрість і не шукати способів самореалізації за рахунок інших людей.

У пошуку гармонії, спробах захистити чи впізнати себе, вони не розчиняються у коханих, не руйнують себе та близьких.

Те, що відносини, що зароджуються, будуть залежними, можна здогадатися, знаючи лише одного партнера. Причому неважливо, йдеться про дівчину чи молоду людину.

Основні причини появи залежності у відносинах:

  • Звичка грати.

Одна зі сторін не схильна виявляти щирість, вибирає роль, яка принесе користь.

Наприклад, дівчина вважає за краще бути слабкою, нерішучою, довірливою. Зустрівши сильну молоду людину, вибирає підлеглу позицію, виконує все, що він хоче.

Але він звільнився, втратив доход і вирішив побудувати свій бізнес. Спочатку його переслідували невдачі, і дівчина на цій хвилі його покинула.

Або, навпаки, молодик здається плюшевим ведмедиком, поки його партнерка не стала начальником відділу. Як тільки це сталося, він перетворився на тирана, який прагне її принизити, повернути на підлегле місце.

  • Дитячі образи та страхи.

Вони залишилися в твоєму серці, і тепер ти несвідомо шукаєш у дружбі, любовних контактах, шлюбі спосіб порозумітися з ними або, навпаки, випускаєш їх на волю.

Патологічна залежність від людини у відносинах та її види

Ознаки емоційної залежності

  • Спроба побудувати відносини на прикладі батьків, забуваючи, що і ти, і твій партнер – зовсім інші люди.

Ви по-різному наближаєтеся до вирішення проблем, менш мотивовані на сім'ю або просто любите один одного трохи менше.

Можливо, навпаки, партнери роблять усе можливе, щоб сформувати відносини діаметрально протилежні до батьківських. І настільки в цьому процвітають, що розвивають власні залежні стосунки.

  • Стереотипи.

Багато жінок переживають через розлучення, відсутність офіційного шлюбу, невміння, як їм здається, зберегти сім'ю. Вони соромляться і роблять все, щоб утримати поруч чоловіка.

  • Страхи майбутнього та відсутність перспектив.

Однією зі сторін відносин може здаватися, що в подальшому житті на неї чекає лише порожнеча, розпач і туга.

  • Незнання та відсутність внутрішнього розуміння норми.

Ця причина з'являється у взаємозв'язках, де один із партнерів виріс у сім'ї алкоголіків, дитячому будинку, часто сам стає жертвою.

Як бачиш, залежність тісно пов'язана з особистісними проблемами, причому вони стосуються обидві сторони.

Види залежностей

За великим рахунком, залежність – це найвищий ступінь прихильності, коли ти емоційно чіпляєшся за іншу людину і не можеш від неї відірватися.

Уяви, що ти боїшся висоти, але зважилася полетіти на повітряній кулі. Усю дорогу судомно тримаєшся за опори, боїшся їх відпустити. Усі твої думки сконцентровані на страху.

У розпачі, що охоплює тебе, ти можеш напасти на людину, яка керує кулею. Можеш зістрибнути на землю, навіть якщо висота ще кілька сотень метрів. Можеш просто вимкнутись і перенестися в інший світ. Ти втрачаєш себе і підкоряєшся страху.

Залежність схожа на ці переживання. Вона так само вистачає тебе, замикає у клітці емоцій, почуттів, страхів, образ. Не дозволяє бути вільним. Людина перетворюється на свого роду емоційного раба.

Психологи виділяють 4 види залежностей.

Розчинення

Цей вид залежності найчастіше характерний для дівчат. Вони схильні до прояву ніжності, м'якості, уваги, душевної близькості. Шукають підтримки і тієї людини, чиє життя можуть зробити теплішим та комфортнішим.

Подібний образ старанно виписують письменники, поети, художники. Він втілює ідеал любові та сімейних відносин.

Але що якщо цієї м'якості та ніжності стає занадто багато? За проявами кохання, у спробах показати глибину своїх почуттів, ти починаєш розчинятися у партнері. В результаті втрачаєш себе, не можеш зрозуміти, хто ти насправді перетворюєшся на тінь.

Далі події розвиваються так:

  • Ти продовжуєш розчинятися у коханому, доки не набридаєш йому. Мало кому цікаво мати поруч із собою людину, яка не має своїх інтересів.
  • Намагаєшся його утримати, принижуєшся, він цим користується – може сміятися з тебе, маніпулювати.
  • Розчаровуєшся в собі і в партнері, починаєш божеволіти, проявляти агресію.

Проблема цього типу залежності – у низькій самооцінці, нездатності чи небажанні стати сильною, відсутності інтересу до життя та невмінні усвідомити її сенс. Людина ніби каже: «Я слабкий, ти сильніший за мене. Візьми мене і роби, що хочеш».

Поглинання

Зворотний вид залежності – поглинання. Один із партнерів намагається захопити другого, підкорити собі, підкорити своїй волі. Його мета – самореалізація, але не за рахунок своїх сил та зусиль, а за рахунок того, хто його любить.

Можливо, у дитинстві з нього сміялися. Зараз продовжують вважати невдахою чи слабаком. Та й сам він у глибині душі розуміє, що не може стати тим, ким мріяв. Ось за все це має заплатити його партнер.

Цікаво, що в подібних шлюбах часто можна знайти таку логіку стосунків – якщо все погано на роботі, з друзями, то вже в сім'ї можна досягти успіху. І друга половина до певного часу підтримує цей підхід.

Відображення

Пам'ятаєш, як у «Казці про мертву царівну» цариця просила дзеркальце і була щаслива чути, що вона найпрекрасніша? Так і в реальному житті є люди, котрі хочуть в очах своїх близьких бачити своє чудове відображення.

Вони любитимуть партнера доти, доки той ними захоплюватиметься. Але як друга половинка почне демонструвати скептицизм, покаже ознаки недовіри чи роздратування, вони підуть.

Це необов'язково означає розлучення. Така людина, зберігаючи шлюб, починає шукати нову пасію за. Інший варіант – звертається до приниження, агресії, змушуючи відчути свою силу, прагнучи розтоптати дзеркало, яке, на їхню думку, бреше.

Руйнування

Розбите відображення схоже на руйнування. Частіше за чоловіків, але є приклади і жінок, стають тиранами. Партнери для них – це раби, які не мають права хотіти, мріяти про щось. Вони повинні підкорятися, мовчати, терпіти.

Сам герой – це ідеал, людина, яка має право та авторитет виявляти силу. Він маніпулює, знущається, принижує, ображає оточуючих. Йому дозволено звинувачувати інших у неіснуючих гріхах, уявляти все в такому світлі, що вони винні у всьому.

Уникнути залежності у відносинах дуже важко. Людьми найчастіше управляє егоїзм. Щоб побудувати конструктивні взаємини, рекомендується опрацьовувати власні комплекси, образи, поважати партнера та не дозволяти переходити кордони.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua