Як можна запобігти конфлікту в сім'ї – що робити

Як можна запобігти конфлікту в сім'ї – що робити

Конфлікти є невід'ємною частиною нашого життя. Вони завжди пов'язані із негативними емоціями. Якщо не вжити заходів щодо їх недопущення, то скандали можуть мати затяжний характер. Давайте подивимося, як уникнути конфліктів.

Руйнівна модель поведінки

Як можна запобігти конфлікту в сім'ї – що робити

Фото автора Pavel Danilyuk: Pexels

У будь-якій сім'ї рано чи пізно зустрічаються такі моменти, коли невдоволення діями обранця висловлюється у неприйнятній формі. Давай подивимося, як не варто поводитися, які твої дії можуть призвести до конфлікту.

 • Груба критика.

Не можна висловлювати своє невдоволення не діями людини, а безпосередньо їм. Критика обранця має більший негативний вплив, ніж емоційний вислів, спрямований на його вчинок.

Визначити різницю між персональною критикою та невдоволенням просто. Якщо ти висловлюєш критику на дію партнера, то повідомляєш про те, що тебе засмучує. Ти говориш із «Я-позиції». «Я зрозуміла, що тобі начхати на мене, коли ти залишив мої речі в чистці».

Ти виражаєшся у ствердній формі. Переходячи на персоналізацію, ти під виглядом критики висловлюєш невдоволення обранцем. “Ти егоїст”. У цьому випадку ти розмовляєш із «Ти-позицією».

Після атаки на персону людина починає захищатися, а не робить кроки для поліпшення ситуації, яка погіршується в тому випадку, коли критика висловлюється з презирством, найбільш руйнівною емоцією. Зневага висловлюється як образи тоном голосу, виразом обличчя, мовою жестів.

 • Мовчання.

Емоційна агресія може висловлюватися двома типами: як гнівні закиди і непрошибане мовчання. Останній вид реакції вважається найбільш шкідливим. Стіна мовчання видається як оборона.

Той, хто приймає цю дію на себе, стає ніби непроникним, замовкає, уникаючи таким чином розмови. Його обличчя набуває якоїсь кам'яності. Стіна мовчання показує перевагу, ворожість, крижану стриманість. Це найвірніший шлях до розриву стосунків.

Якщо така практика має місце у сім'ї, то можливостей на врегулювання розбіжностей не залишається.

 • Розмова отруйними думками.

Як можна запобігти конфлікту в сім'ї – що робити

Як уникнути скандалів у сім'ї?

Допустимо чоловік бачить, що діти розійшлися, цікавиться чи не час їм вгамуватися. Насправді в його голові народилася думка: “Вічно вона у всьому потурає дітям”. Ти ж відгукуєшся не на спокійні слова, а на отруйні думки, обличчя набуває напруги, відчуваєш, як роздратування.

Але твої слова спокійні: «Вони скоро підуть спати», але інші думки: «Вічно він усім незадоволений». Після цього гнів, як м'ячик, перестрибує до чоловіка. Він думає: «Вона завжди мені у всьому перечить», при цьому каже: «Може мені піти їх укласти».

У психології цей момент зветься «паралельні розмови». Цей тип мислення здатний зруйнувати стосунки. Тут відбувається обмін словами, а думками. Один із партнерів перебуває у статусі жертви, він постійно фільтрує ті дії, які підтверджують цю роль. Інші вчинки жертва не приймає ніяк.

 • Розум поступається емоціям.

Кожна емоція спонукає до дії. Природно, що, відчуваючи страх бути знехтуваною, ти береш участь у сімейних розбираннях. Адже від цього залежить твоє життя. Якщо ти не володієш своїми емоціями, то не можна знайти вихід із ситуації.

Поміряй свій запал, навчися справлятися зі своїми емоціями. Якщо ти навчишся швидко заспокоюватися, то з'явиться можливість думати, слухати, висловлювати свої слова. Без цього вміння неможливо врегулювати питання.

Як не допустити скандал у сім'ї

Існують правила спілкування в сім'ї або з конфліктною людиною, застосовуючи які можна уникнути скандалів. Давай зупинимося на них детальніше.

 • Спілкуємось без звинувачень.

При спілкуванні не можна вішати ярлики і допускати шпильки на адресу іншої людини. “Ти егоїст”, “у тебе немає серця”, “ти всіх вважаєш своєю власністю”. Спробуй замінити спілкування звинуваченнями на переключення уваги на реальну проблему.

Не накидайся на людину, висловлюй невдоволення її діями, не дозволяй критику особистості, не переходь на зневагу. Висловлюй скаргу у вигляді чітко сформульованої заяви про те, що якийсь конкретний вчинок завдає тобі страждання.

Не перетворюй скаргу на критику, висловлену з приводу характеру партнера. Випад на особистість призведе до загострення конфлікту.

 • Не бійся відверто обговорювати проблеми.

Зазвичай ухиляння від відкритого обговорення питання властиве чоловікам. Не ухиляйся від конфлікту. Відкрите обговорення є способом збереження добрих стосунків. Таким чином, ти показуєш, що тобі небайдужа людина та ваші стосунки.

Якщо постійно висловлювати невдоволення, а не збирати його, то станеться розряд напруженості. Висловлене роздратування свідчить про глибоке переживання партнера. Не відмахуйся від скарг обранця, як від нічого не вартого. Дай йому зрозуміти, що він почутий. Після того, як партнер зрозуміє, що його думка почута, конфлікт розряджається.

 • Звільнення від песимістичного мислення.

Якщо ти помічаєш лише недоліки партнера, мислиш лише песимістично, то це і є запорукою твого стану жертви. У тебе виникають думки: «Він егоїст, думає лише про себе. Думає, що я виконуватиму всі його примхи. Йому немає справи до моїх почуттів».

Спробуй замінити песимістичний настрій на оптимістичний. «Він зараз вимогливий, має такий настрій, має неприємності на роботі. Насправді він уважний». Таким чином, ти бачиш, що неприємні обставини можуть змінитися.

 • Чи не підігрівай гнів опонента.

Прийміть угоду, якщо між вами трапилася сварка, то ви розходитесь на 15-20 хвилин для «остигання». Тільки після цього ви приступаєте до обговорення питання. Під час перерви вдайся до релаксації, заспокойся за допомогою дихальної гімнастики, нейтралізуй отруйні думки.

Якщо в цей час ти продовжиш накручувати себе, то від перерви не буде користі. Відстеж негативні думки, переосмисли ситуацію, постав свої переконання під сумнів.

Правила вирішення конфлікту

Дотримуючись нижче запропонованих правил, можна уникнути конфліктної ситуації або вийти з неї:

 • Робіть зауваження один одному лише наодинці, таким чином з'ясовуючи справжню причину конфлікту. Чи не «грайте на публіку». Така поведінка може призвести до втрати пошани обох сторін.
 • Постарайся зрозуміти позицію один одного. Не відкидай думку партнера, дай йому можливість висловитись та довести своє бачення ситуації.
 • Навчися визнавати свої помилки. Вибач, якщо ти неправа. Таким чином ти виключиш критику у відповідь у свій бік.
 • Чи не підвищуй голос. Не переходь на образи. Будь стримана, контролюй себе.

Якщо ти ці прості правила застосуєш у своє життя, то помітиш, що конфліктів поменшало.

Оптимальне рішення у конфліктній ситуації – знаходження компромісу. За умови, що обидва партнери підуть на поступки, сварки зійдуть нанівець. Навчившись бачити ситуацію, розуміти партнера, можна мінімізувати неприємні переживання та негативні емоції.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua