Як протистояти маніпулятору чоловікові

Як протистояти маніпулятору чоловікові

Люди іноді схильні маніпулювати іншими, особливо у відносинах. За допомогою обману, хитрощів, заперечення та знецінення, вони прагнуть домогтися бажаного, переробити партнера під себе, зробити його «зручним».

У таких відносинах немає щирості, а жертва маніпуляції почувається нещасною, переживає тривогу, у неї знижується самооцінка. Як протистояти такому впливу та зберегти особистісну цілісність?

Як протистояти маніпулятору чоловікові

Як протистояти маніпулятору чоловікові

Фото автора Anna Shvets: Pexels

Бачити те, що тобою маніпулюють – це навичка, яка приходить із досвідом та знаннями про те, якими взагалі бувають маніпулятивні техніки. Протистояти їм можна навчитися лише з практикою. Є прості, але важливі правила спілкування з таким чоловіком:

  • Завжди зберігай свідомість

Якщо ти спілкуєшся з чоловіком, за яким помічаєш схильність маніпулювати тобою, важливо зберігати здоровий глузд, не дозволяти людині виводити себе на емоції, адже в такі моменти ти втрачаєш критичність мислення.

Коли відчуваєш, що не можеш себе контролювати, краще піти зі спору, побути наодинці з собою, усвідомити, що відбувається і чому.

Хороший спосіб не забувати, що спілкуєшся з маніпулятором, «заякорити» це, наприклад, носити браслет, глянувши на який ти відразу згадаєш про це.

  • Чітко та твердо відстоюй свої межі

Завжди говори про те, що тобі щось не подобається, при тому не треба звинувачувати чоловіка чи соромити його. Просто говори про свої почуття та потреби, не дозволяй знецінювати їх, говорити, що робиш з мухи слона.

Він може заявити, що ти, наприклад, все вигадала, що влаштувала сварку на порожньому місці, що ревниш без приводу. Погодься з ним, а потім поясни свої почуття.

Ти можеш сказати: «Так, можливо, тобі здається, що нічого не було. Але мої почуття – реальні, мені не приємна ця ситуація і я хотіла б, щоб вона більше не повторювалася. Мені це важливо, бо…».

Допустимо, чоловік тебе образив, при цьому сказав це у формі жарту. Ти можеш відповісти, що це тобі неприємно і попросити більше так не робити. Якщо він звинуватить тебе в тому, що в тебе немає почуття гумору, то ти можеш спокійно пояснити, що нікому не буде смішно у такій ситуації.

  • Не ведися на «торги коханням»

Поширена маніпуляція будується на фразах: “Якщо ти мене любиш, то зробиш це” або “Ти мене зовсім не любиш?”.

Як протистояти маніпулятору чоловікові

Чоловічі маніпуляції: як його переграти?

Важливо спокійно припиняти такі звинувачення, пояснюючи, що ця проблема ніяк не пов'язана з твоїми почуттями до нього, що саме тому, що ти його любиш і хочеш продовжувати спілкування, тобі важливо в усьому розібратися і розуміння.

Пам'ятай, кохання ніколи не може бути предметом торгу.

  • Повертай чоловіка до конкретики

Часто люди, щоб перемогти у суперечці, постійно узагальнюють свої претензії, використовуючи слова: завжди, постійно, щоразу, вічно ти так, знову ти так вчинила та ін.

Не дозволяй узагальнювати, а повертай його до конкретних ситуацій. Нехай наведе реальний приклад, запропонуй його разом розібрати. Також у суперечці не дозволяй заважати старі образи та претензії з актуальною проблемою.

  • Не дозволяй нав'язувати тобі почуття провини

Часто люди маніпулюють тим, що близьким важлива думка оточуючих, важливо, як ті їх сприймають. Через те, що ми не хочемо бути поганими, ми часом погоджуємося на те, чого зовсім не хочемо робити.

Щоб не дозволяти собі нав'язувати вину, потрібно підвищувати впевненість у собі. Відносини будуються не так на жертовності, але в взаємності і турботі.

  • Не приймай рішення «тут і зараз»

Маніпулятор, граючи на емоціях, часто влаштовує ситуацію цейтноту, не дає часу, щоб ти прийшла до тями і прийняла виважене рішення, квапить, вимагає негайної відповіді.

Якщо ти помічаєш це – зупинись. Спокійно скажи, що зараз ти не готова відповісти і тобі потрібно все обдумати.

  • Не бійся ультиматумів

Часто чоловіки заявляють, що якщо не буде так, як вони хочуть – вони підуть. Це змушує жінку підлаштовуватися під них, наступаючи на горло своїм реальним бажанням та потребам.

Якщо людина реально готова з тобою розлучитися, то, можливо, їй не такі важливі ваші стосунки. А значить, рано чи пізно це все одно відбудеться.

Розвивай свою незалежність, як психологічну, так і фінансову, вчися покладатися на себе, тільки тоді ти повернеш контроль над своїм життям і будеш вільна у своїх рішеннях.

Як протистояти маніпулятору чоловікові

Giphy

  • Використовуй підтримку близьких

Маніпулятори прагнуть ізолювати свою жертву, стати для неї єдиною важливою людиною. Спочатку вони незадоволені тим, що ти спілкуєшся з подругами, потім із родичами. Зрештою жінка може позбутися всього свого соціального життя.

Але твоє оточення – це люди, які можуть тебе підтримати, подивитися на ситуацію збоку, дати пораду та допомогти тобі пережити негативні емоції.

  • Став собі питання «Навіщо?»

Щоразу, коли чоловік ображається на порожньому місці, висловлює своє невдоволення, у чомусь тебе звинувачує, дивись не на причини його поведінки, а на ціль. Чого він досягає? Навіщо це робить?

Наприклад, ти не приготувала вечерю, бо затрималася на роботі. На що чоловік образився і почав карати тебе мовчанням та ігноруванням. Він це робить для того, щоб ти відчула вину та виправила свою поведінку.

Він не хоче реально вирішити проблему, а прагне того, щоб ти підлаштовувалась під нього. Тому намагатися виправдатися чи довести, що він не правий – марно. Його мета не в тому, щоб знайти компроміс, а в тому, щоб перемогти в суперечці.

  • Не дій за очікуваним шаблоном

Людина продовжуватиме маніпулювати, поки це «працює», тобто поки ти граєш за її правилами. Якщо він досягає бажаного результату, він ніколи не зупиниться. Відмовся від звичних реакцій. Не дій так, як він від тебе очікує.

Не намагайся задобрити «ображену дитину», не підлаштовуйся під людину, яка ставить ультиматуми, не виправдовуйся, коли ти ні в чому не винна. Пропонуй конструктивний діалог, якщо чоловік взагалі на нього здатний.

Тобі важливо відмовитися від ідеї, що маніпулятор можна переробити. Це не реально, якщо чоловік сам не хоче змінитися і знайти інші, більш прийнятні способи поведінки для вибудовування щирих відносин.

Але якщо в нього немає цього бажання, то він не відмовиться від звичних способів спілкування, а переграти маніпулятора дуже важко, тому потрібно запитати себе, чи дійсно тобі потрібні ці відносини, чи роблять вони тебе щасливою і чи варто на них витрачати час.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua