Походження та значення імені Ольга

Таємниця імені Ольга цікавить багатьох людей з тієї простої причини, що воно є одним із найпопулярніших у російській мові. Багато імен переживають часи моди і забуття, але Ольга російських дівчаток називають завжди з однаковою регулярністю – з найдавніших часів і до наших днів. Все про ім'я Ольга – значення та походження, іменини, талісмани та доля – далі в цій статті.

Походження

Існує дві версії походження та значення імені Ольга. Першою, найімовірнішою, є так звана “німецька” – за нею ім'я Ольга, так само як і чоловіча версія “Олег”, походить зі скандинавської мови і стала слов'янською версією імені Хельга (Хелга). За іншою версією, ім'я є давньослов'янським спочатку, і походить від чоловічого імені Вольга – шляхом виключення першої літери могла бути створена жіноча версія імені. Проте часи, коли вперше у літописах значилося ім'я Ольга, і коли ім'я Вольга, навпаки, залишило літописні склепіння, сильно розходяться. Тож етимологи найчастіше дотримуються першої версії походження цього імені.

Походження та значення імені Ольга

Значення імені Ольга

Ім'я Ольга, як говорилося вище, має дві версії етимологічного значення – залежно від цього, якої версії походження дотримуватися. Якщо брати за основу “німецьку”, то ім'я означатиме те саме, що скандинавське ім'я Хельга – “свята”. Саме це означає ім'я Ольга, що говорить про чистоту і світло, що походить від імені. Якщо дотримуватися другої версії, слід відштовхуватися від перекладу давньоруського слова “вольго”. Багато хто і в наш час чув слова “вільно”, “вільний”, але не всі знають, що воно означає. У стародавніх слов'ян словом “вольго” позначалося все найкраще – у певному контексті слово могло перекладатися як “світлий”, “красивий”, “великий”, “кращий”. Таким чином, якщо дотримуватись слов'янської версії походження, позначенням імені Ольга стають усі ці якості. Сучасні тлумачі імен воліють дотримуватися обох значень, оскільки вони однаково відбиваються у характері жінок-носій.

Форми імені

Далі представлений список усіх скорочень та зменшувально-пестливих імен, що означають “Ольга” у повному варіанті:

 • Оля.
 • Оленька.
 • Олена.
 • Олечка.
 • Олюшка.
 • Олюня.
 • Олюля.
 • Олюша.
 • Олька.
 • Олек.
 • Ольгуля.
 • Ольгуша.
 • Леля.
 • Ляля.
 • Кулек.
 • Гелю.
 • Ліку.

Крім України, ім'я досить поширене у країнах СНД, а також у Чехії, Польщі, Фінляндії, Німеччині, Іспанії, Італії та Шотландії.

Іменини та покровителі

Спочатку значення імені Ольга не було православним – починаючи з княгині Ольги, яка першою з російських правителів прийняла християнство, дівчаток із цим ім'ям хрестили ім'ям Олена. Але коли Ольга була канонізована, у православних святках з'явилися персональні іменини, а ім'я стало православним. Тепер усі володарки імені можуть святкувати іменини 10 лютого, 6 березня, 14 березня, 11 липня, 17 липня, 24 липня, 23 листопада. Головним днем іменин є 24 липня – це святки княгині Ольги. Вона є і покровителькою імені Ольга. Значення іменного заступництва для православної жінки величезне – їй слід молитися, запалювати свічки біля ікони в церкві та саму ікону обов'язково мати як оберег.

Походження та значення імені Ольга

Талісмани

Які образи, символи, числа, кольори та інші талісмани мають значення Ольга? Ім'я Ольга наповнене яскравою енергією, а етимологія має на увазі все святе та найкраще. Тому в першу чергу талісманами імені мають стати наступні ювелірні камені та метали – золото, рубін, гранат. Кольори імені – червоний та золотий, пора року – зима, найбільш вдалий місяць – січень. Для імені Ольга значення мають числа 1, 3, 7, 11, 31. Серед природних талісманів: дерево – клен, липа; квітка – червона троянда, півонія; цілюща трава – чебрець, мати-й-мачуха. Предмети, які можуть стати оберегами для володарки імені – спиці, дзеркало, червоні намисто. Для Ольги значення мають тварини (або їх зображення) – кішка, змія, боривітра, лань. На фото нижче приклад прикраси, яка може стати для Ольги талісманом – тут є квітка троянди, червоний колір та золото.

Походження та значення імені Ольга

Який у володарки імені Ольга характер?

Значення цього імені впливає на характер своєї власниці. Вже з дитинства в маленькій Оленьці буде помітно прояв таких якостей, як зарозумілість, серйозність і підвищене почуття справедливості. Маленька Оля підсвідомо віддаватиме перевагу образу серйозної дівчинки, і хоча розсмішити її буде вкрай легко, вона зберігатиме гордовитий вираз обличчя до останнього. З дитинства Олі не люблять сперечатися – їм простіше мовчки піти, ніж відстоювати свою точку зору. У підлітковому віці Оля перетвориться на царівну-несміяну. Вона буде важким підлітком – холодна, і практично не здатна до прояву почуттів зовні, вона залишатиметься дуже вразливою та полум'яною всередині. Цей баланс “льоду та полум'я” супроводжуватиме характер Ольги все життя.

Походження та значення імені Ольга

Але неправильне тлумачення імені Ольга як якась малахольна жінка. Зовсім ні – її природна строгість не дозволить їй виявляти “неправильні”, на її думку, емоції. Суворість супроводжуватиме Ольгу і в навчанні – дівчатка з цим ім'ям навчаються виключно на відмінно. Однак із віком у ній проявиться якась прихована чуттєвість, що визначає жінку-вамп. Через це багато Ольг у долі інших людей стають фатальними жінками.

Ольги дуже працездатні, розумні, вміють слухати та розуміти співрозмовника. Вони ніколи не будуть відволікатися від розмови – краще попросять перенести розмову, ніж слухати “на пів-вуха”. Ці жінки уважні, і ніколи не забувають сказаного, маючи властивість нагадувати людям слова та вчинки через багато років. Почуття справедливості дозволяє їм заводити справжніх друзів, оскільки Ольга ніколи нікого несправедливо не скривдить, але й ні в чому не обділить себе, прямолінійно пред'являючи все, що на її думку є несправедливістю.

Походження та значення імені Ольга

Ольги рідко мають хобі – часто одна улюблена справа стає справою всього життя, і лише до неї володарки імені виявляють інтерес та увагу. Тому, щоб розслабитися, їй не потрібно буде нічого особливого – читання книги, похід у кіно чи прослуховування музики цього буде достатньо. Окрім улюбленої справи Ольги дуже люблять приділяти увагу собі коханій. Але їх влаштовує виключно споживчий підхід – вона готова годинами перебувати у СПА чи салонах краси, але самостійно терпіти не може навіть завдавати звичайного макіяжу. Походи по магазинах зазвичай втомлюють Ольгу, і вона швидше віддасть перевагу замовленню речей за каталогами або індивідуальне пошиття.

У компанії Ольга не любить бути в центрі уваги, при цьому займаючи лідируючу позицію. Їй необхідно, щоб її думка завжди враховувалася – ухвалити остаточне рішення “куди йти” і “що робити” має вона. Якщо з нею не зважатимуть, Оля просто розгорнеться і піде. Але, як справжня королева, на будь-якій вечірці вона просто присутня, уважно слухаючи та спостерігаючи, але мало кажучи, не танцюючи і не беручи участі у будь-яких розважальних заходах.

Походження та значення імені Ольга

Професія та кар'єра

Яке значення має Ольга у професійному плані? Завдяки заступництву Княгині Ольги всі володарки цього імені є хорошими керівниками. Відчувши силу свого характеру, Ольга прагнутиме професії, де зможе обійняти керівну посаду – причому, швидше за все, це буде область, пов'язана з фінансами, наукою чи сферою видобутку ресурсів. Рідше за Ольгу пов'язують життя з дизайном, мистецтвом чи літературою, але й такі випадки бувають. Добре Ольги можуть проявити себе як вчителі або викладачі – їх строгість і почуття справедливості допомагають залишатися мудрими педагогами, які не вдаються до особистісної оцінки. Незважаючи на сильний характер, володарки імені все одно мають усі жіночі риси характеру, а тому внутрішня крихкість і амбіції ніколи не дозволять Ользі пов'язати себе з фізичною діяльністю – працювати на заводі або будівництві їй буде набагато важче, ніж працювати в офісі чи навчальному закладі.

Походження та значення імені Ольга

Якщо Ольга з народження має таланти до співу, танцю, акторської майстерності чи спорту, вона неодмінно захоче пов'язати своє життя із цією справою. І неодмінно йтиме напролом, щоб досягти великих висот у сфері свого таланту. Це може стати дуже небезпечним для творчої Ольги, оскільки навіть найменша поразка вона сприйматиме як трагедію всього життя та кінець світу. Важливо, щоб у становленні творчої особистості Ольги з нею завжди були її батьки, друзі або інші близькі люди – це допоможе їй подолати всі труднощі з найменшими втратами.

Кохання та шлюб

Незважаючи на те, що вже змалку Оля матиме успіх у протилежної статі в дитячому садку, у дворі та школі, вона дуже довго уникатиме романтичних відносин. У чоловікові для Ольги значення матиме кожен аспект особистості – зовнішність, статус, популярність, розум і достаток, а тому з ранніх років вона чекатиме на свого принца. Так як вона має сильний характер, чоловік їй буде потрібен ще сильніший – такий, поряд з яким вона з усіма своїми успіхами та амбіціями могла залишатися слабкою. І Ольги завжди знаходять такого чоловіка – бо саме такий типаж приваблює найкращих чоловіків. Завжди доглянута, строга і смілива, Ольга з легкістю завоює серце чоловіка, що сподобався.

Походження та значення імені Ольга

Власниці цього імені рідко одружуються в ранньому віці – найчастіше їхнє перше заміжжя відбувається у віці 30-35 років. Це пов'язано з тим, що довгий час Ольга приходить у гармонію із собою, і розуміє – спочатку треба навчитися жити зі своїм складним характером, а вже потім звикати до характеру чоловіка. Природна мудрість і справедливість роблять Ольгу дуже доброю дружиною – але поряд з гідним чоловіком. Вона ніколи не потерпить поряд із собою дурного, лінивого та холодного чоловіка. І звичайно Ольга не з тих, хто чекатиме змін у характері чоловіка – якщо їй щось не подобається, вона йде раз і назавжди, голосно грюкаючи дверима і жодного разу не обертаючись. У те, що люди здатні змінюватись, вона не вірить. Якщо ж Ольга знайде і полюбить “того самого” чоловіка, вона має шанс прожити довге життя у шлюбі з високим рівнем порозуміння, домашнім затишком і практично без сварок. Насамперед чоловік Ольги повинен розтопити її зовнішній лід, і дістатися до полум'яного серця – після цього сімейне життя піде як по маслу. Найкращою партією для Ольги стане Олександр, Лев, Георгій, Віктор чи Володимир. Невдалими, швидше за все, будуть стосунки з Олегом, Глібом, Сергієм та Віталієм.

Походження та значення імені Ольга

Ольги часто не хочуть народжувати дітей, а якщо стають матерями, то для однієї дитини. І в це чадо вони вкладають усі сили та всю материнську любов. Вони стають строгими матерями, але не втрачають почуття справедливості, здатні виростити самостійну, розумну і розсудливу людину, непідвладну різким емоціям. Бабусями ж Ольги й зовсім не хочуть бути – тож синові чи дочці не вдасться перекласти свої батьківські обов'язки на неї. З віком Ольга може стати дуже дратівливою, а тому маленькі діти будуть їй у тягар. А ось з онуками, що підросли, вона буде з радістю спілкуватися, завжди буде рада дати пораду або допомогти з уроками. Як утішник вона не підходить, тому що вся її ласка буде спрямована тільки на чоловіка, і більше ні на кого. З цієї причини багато хто може шкодувати Ольгиного чоловіка, дивуючись – як він живе з такою холодною жінкою стільки років? І тільки сам чоловік знатиме, в яку ніжну квітку звертається його дружина, коли вони залишаються наодинці.

Відомі носії

Що означає ім'я Ольга для історії та культури? Власниці цього прекрасного імені не рідко ставали великими жінками, назавжди вписуючи свої ініціали на сторінки історії. Нижче представлений список найбільш відомих жінок на ім'я Ольга, значення імені яких перетворювалося на загальне для їхнього виду діяльності.

 • Княгиня Ольга (приблизні роки життя 890-969) – найвідоміша володарка імені. Перша російська свята, перша російська правителька, що залишилася на престолі після смерті чоловіка, і перша з правителів, хто прийняв християнство (ще до хрещення Русі). До її заслуг належить освіта сіл, будівництво кам'яних будівель та популяризація християнства.
 • Ольга Кніппер-Чехова (народилася 1868, померла 1959), дружина великого письменника Антона Павловича Чехова, актриса, народна артистка СРСР.
 • Ольга Розанова (роки життя 1886 – 1918), художниця, одна з перших представниць російського футуризму.
 • Ольга Хохлова (народилася 1891, померла 1955), російська балерина українського походження. Відома як дружина художника Пабло Пікассо і матері Пауло Пікассо.
 • Ольга Спесівцева (роки життя 1895-1991) – велика російська прима-балерина, що виступала в більшості провідних партій і дуже вплинула на розвиток балету.
 • Княжна Ольга Романова (народилася 1895, вбита 1918), старша дочка імператора Миколи Другого.
 • Ольга Берггольц (роки життя 1910 – 1975), російська та радянська письменниця та поетеса. Найбільш відома нарисами та віршами про війну та блокаду Ленінграда.
 • Ольга Аросєва (народилася 1925 року, померла 2013-го), актриса театру та кіно, народна артистка РРФСР. Уславилася завдяки ролі пані Моніки у комедійному серіалі “Кабачок 13 стільців”.
 • Ольга Воронець (рік народження 1926), естрадна співачка, найвідоміша виконанням народних пісень.
 • Ольга Остроумова (народилася 1947 року), актриса театру та кіно, народна артистка України. Прославилася завдяки ролям у фільмах “А зорі тут тихі”, “Гараж”, “Адмірал”.
 • Ольга Корбут (народилася 1955 року) – знаменита радянська гімнастка білоруського походження. Знаменита як перша виконавиця унікального елементу, який згодом названий “Петля Корбут).
 • Ольга Кабо (1968 року народження), радянська та російська актриса, каскадер. Відома ролями у фільмах “Дві стріли. Детектив кам'яного віку”, “Сірано де Бержерак”.
 • Ольга Куриленко (народилася 1979 року), французька модель та актриса українського походження.
 • Ольга Арнтгольц (рік народження – 1982), актриса театру та кіно, відома ролями у фільмах “Глянець”, “Живий”, “Слуга государів”.
 • Ольга Бузова (народилася в 1986 році), телеведуча, співачка та актриса, відома участю та роботою як ведуча в телепроекті “Будинок 2”.

Нижче можна побачити фотографії Княгині Ольги, Кніппер-Чехової, Спесівцевої, Аросєвої, Остроумової та Кабо.

Походження та значення імені Ольга

Ім'я Ольга у масовій культурі

Одним із найвідоміших літературних творів із головною героїнею на ім'я Оля є книга Віталія Губарєва “Королівство кривих дзеркал” (1956 рік). Сюжет оповідає про двох дівчаток – Олю та її відображення на ім'я Яло (що означає ім'я “Оля” у дзеркальному відображенні). За сюжетом дівчатка потрапляють до Королівства, де все навпаки – не лише імена, а й моральні підвалини. Змінюючи по ходу дії на краще, колись лінива і розсіяна Оля стає відповідальною, кмітливою і акуратною, втілюючи у собі всі риси типової носійниці імені. В 1963 Олександр Роу зняв екранізацію цієї казки, через яку ім'я Оля пережило сплеск популярності в 60-х роках.

Походження та значення імені Ольга

Не менш відома дівчина на ім'я Ольга Ларіна – молодша сестра головної героїні роману у віршах “Євгеній Онєгін” Олександра Сергійовича Пушкіна. Ця Ольга не є типовою представницею імені, оскільки, маючи живий характер і яскраву зовнішність, не має глибокого внутрішнього змісту.

Ольги є героїнями наступних пісень:

 • Володимир Маркін – “Ольга”.
 • Євген Осін – “Оленька”.
 • Дельфін – “Ольга”.
 • Гарік Сукачов – “Ольга”.

Серед сучасних персонажів – Ольга Рязанцева, є головною героїнею серії однойменних детективів Тетяни Полякової. Також Ольга Терентьєва, головна героїня комедійного серіалу “Ольга” 2016 року.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua