Чому не можна швидко їсти?

Повільне вдумливе поглинання їжі відомо як важлива умова підтримання здоров'я і гарного самопочуття. І це далеко не єдина перевага неквапливої трапези. Сьогодні поговоримо про те, чому не можна швидко їсти, звідки виникає звичка їсти похапцем і як її змінити.

Чому не можна швидко їсти?

Фото: pexels.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Звідки бере коріння звичка їсти швидко

Як і багато людські звички, вона формується в дитячому віці. Багатьох малюків батьки кваплять під час їжі і кажуть «не копає в тарілці». Потім в школі обід повинен укластися в зміну тривалістю не більше 15-20 хвилин. В результаті у дитини мимоволі виробляється звичка буквально запихати в себе їжу, толком не пережовуючи. І вже в дорослому віці, людина, сам того не усвідомлюючи, жує і ковтає «на швидкість», будь то вдома чи в обідню перерву на роботі, хоча його ніхто не квапить.

Величезна роль у формуванні звички швидко поглинати їжу відводиться сучасної індустрії громадського харчування. Хто з нас час від часу не піддавався спокусі пропустити вранці сніданок і перехопити по дорозі на роботу кави з булочкою, які будуть з'їдені на ходу. Причому виробники сьогодні пропонують все більше швидких і шкідливих перекусів, заохочуючи цю нездорову звичку.

Крім того, ми майже забули про улюблену і давньою традицією наших предків – збиратися з рідними і близькими за душевними сімейними вечерями. Замість цього багато хто воліє трапезувати на самоті перед телевізором або комп'ютером. Причому, захопившись тим, що відбувається на екрані, більшість навіть не відчуває обсягу і смаку їжі, що поглинається.

Чому не можна швидко їсти

Щоб розібратися в питанні, чому не можна їсти поспіхом, поговоримо про те, що в цей момент діється в організмі людини. Так, якщо це повторюється регулярно, з часом він перестає ототожнювати процес прийому їжі з насиченням. Справа в тому, що в середньому відчуття ситості настає через 20-30 хвилин з моменту початку трапези, а якщо вона пройшла за 5-10 хвилин, людині здається, що він як і раніше голодний. Тому не дивно, що одне з головних негативних наслідків звички швидко є – переїдання і набір ваги.

Чому не можна швидко їсти?

Фото: pexels.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

Ще одна вагома причина, чому не можна їсти на ходу, – їжа, поглинена поспіхом, погано пережована і мало змочена слиною. Це заважає її нормальному переварюванню. Плюс зростає ризик вдавитися харчовим грудкою або подряпати слизову горла і стравоходу.

Коли людина їсть швидко, він не може нормально подрібнити їжу зубами, і їжа не встигає повноцінно змішатися з соляною кислотою в шлунку. Через це травні ферменти не виконує важливу функцію – первинну денатурацію білка, що провокує процеси гниття. Паралельно починають бродити вуглеводи. В результаті порушується робота шлунково-кишкового тракту. Все це в комплексі загрожує диспепсією, дисбиозом кишечника, запорами або діареєю, дискомфортом у животі і навіть виникненням алергічних реакцій.

Фахівці також встановили, що звичка трапезувати швидко вдвічі підвищує ймовірність розвитку предіабету і цукрового діабету 2 типу. Експерти вважають, це обумовлено різким підвищенням рівня цукру в крові. Крім того, зростає ризик розвитку гіпертонії і серцево-судинних недуг.

Це цікаво. У 80-х роках минулого століття в Італії виник рух Slow Food ( «повільна їжа»). За кілька десятиліть воно набрало популярність у всьому світі, і сьогодні у нього налічується більше 1 мільйона прихильників в 160 країнах світу. Рух має на меті запобігти стрімке поширення фастфуда і зберегти культурні традиції світової кулінарії.

Як побороти звичку їсти поспіхом

Тепер, коли ви знаєте, чому не можна швидко їсти, прийшов час поговорити про базові принципи прийому їжі. Фахівці кажуть, що перший і головний крок в позбавленні від будь-якої шкідливої звички – усвідомлення проблеми. Далі потрібно прийняти тверде рішення усунути її і намітити приблизний план дій. Якщо ви ставитеся до людей, які люблять їсти на ходу, але мріють змінити стан справ, візьміть на озброєння поради від Zmorshki.in.ua, перераховані нижче.

Чому не можна швидко їсти?

Фото: pexels.com. Фотографія носить ілюстративний характер.

  1. Подбайте про те, щоб час прийому їжі займало у вас хоча б 20 хвилин. Звичну порцію при цьому збільшувати не слід – просто розтягніть той же об'єм їжі на довше.
  2. Не доводьте себе до стану, коли буде мучити звірячий голод: через це темп поглинання їжі буде набагато активніше, а обсяг з'їденого, відповідно, істотно більше.
  3. Якщо вам зручно, можна вважати кількість пережовування: на кожну ложку або шматочок їжі має припадати 20-30 разів. А поки пережовуєте їжу, кладіть вилку на стіл.
  4. Незвичайний, але дієвий спосіб уповільнити швидкість трапези: розріжте продукти на дрібні шматочки – можна навіть бутерброди.
  5. Відмовтеся від звички їсти за комп'ютером, телевізором або з телефоном в руках.
  6. Трапезувати в спокійній спокійній обстановці: обід на ходу або на робочому місці підсвідомо змушує завершити прийом їжі якомога швидше.
  7. У процесі поглинання їжі смакуйте блюдо, насолоджуйтеся кожним шматочком, відчуйте запах, смак всіх інгредієнтів, відшукайте незвичайні нотки, подумайте про нюанси приготування страви.
  8. Вчені з'ясували, що спокійна фонова музика, яка супроводжує трапезу, теж сприяє більш повільному вживання їжі.
  9. Корисно їсти в компанії рідних, друзів: за спілкуванням ви також з'їсте менше, ніж планували.

Тепер, знаючи, чому не можна їсти швидко, ви можете скорегувати своє харчування, ніж зробите хороший подарунок своєму здоров'ю. А якщо не можете самостійно налагодити режим харчування, зверніться за допомогою до дієтолога. Знайти фахівця можна в каталозі Zmorshki.in.ua.

Лисовец Наталия
zmorshki.in.ua