Чи варто прощати чоловіка за образи та образи

Чи варто прощати чоловіка за образи та образи

Любов і довіру в парі передбачають також і повагу, турботу, співпереживання. Звичайно, не буває стосунків без сварок та конфліктів. На емоціях люди іноді говорять неприємні один одному слова і самі ж жалкують. Чи потрібно пробачати та як це зробити?

Чому чоловік ображає

Чи варто прощати чоловіка за образи та образи

Фото автора Diana Jefimova: Pexels

Іноді образи та приниження стають частиною звичного спілкування, і чоловік починає виявляти неповагу до своєї дівчини. Така поведінка має характерні особливості:

 • чоловік заперечує те, що сталося або знижує його значущість, переконуючи, що жінка сама «все вигадала», «вічно накручує», все приймає «надто близько до серця»;
 • чоловік може говорити неприємні слова у вигляді жарту, зменшувально-лагідно, а не як пряма образа, наприклад, «ти в мене така дурочка»;
 • часто в його промові присутні слова “завжди”, “вічно”, “постійно”;
 • коли він їх вимовляє, ти відчуваєш образу, біль, у тебе знижується самооцінка та псується настрій;
 • навіть якщо ти все робиш “ідеально”, чоловік знайде до чого причепитися;
 • його думка вважається безапеляційною та єдино вірною.

Це ознаки того, що ви не просто «багато сваритеся», а у відносинах присутній психологічний аб'юз. Саме так можна назвати образи чи приниження, яких зазнає один із партнерів.

У відносинах, де є любов і повага, подібна поведінка є неприйнятною. Кожен повинен захищати почуття власної гідності, і одне людина немає права ображати іншого.

У такій ситуації важливо усвідомити, що причина образ не пов'язана з тобою. З погляду психології, ти взагалі не береш участь у цій ситуації, тому що чоловік так чинитиме з будь-якою іншою жінкою.

На це можуть бути різні причини:

 • батьківський приклад – чоловік копіює модель поведінки своїх батьків, вважаючи її цілком нормальною або єдино вірною, адже він був вихований на їх установках та нормах моралі;

Чи варто прощати чоловіка за образи та образи

Що робити, якщо чоловік образив?

 • бажання самоствердитися – якщо чоловік не може отримати бажаний соціальний статус, визнання, він підвищує свою значущість за рахунок інших людей, тих, хто слабший або залежить від нього. Він отримує задоволення, принижуючи інших;
 • комплекси і невпевненість у собі – завдаючи образу чи образу, чоловік почувається впевненіше, як би показуючи, що він сильніший і кращий за іншу людину. Тим самим він намагається впоратися зі своїми комплексами;
 • сексизм – ще один стереотип, який був «підчеплений» у соціальному середовищі, в якому зростав чоловік. Він апріорі ставить себе вище за жінок і вважає нормальним її ображати, повчати, принижувати, контролювати.

Якою б не була причина, вона не може виправдати таку поведінку, оскільки вона вже доросла людина, яка усвідомлено вибирає, що їй робити, а що ні.

Чи потрібно прощати

Для початку тобі потрібно визначитись, чого ти хочеш. Якщо ти хочеш будь-що зберегти відносини, то потрібно пробачити і рухатися далі. Але важливо розуміти, що, швидше за все, образи та приниження продовжаться.

Якщо твоя мета не просто утримати чоловіка, «аби був», а ти хочеш близьких, поважних стосунків, де ви обоє піклуєтеся один про одного, виявляєте ніжність і теплоту, то просте прощення в цьому не допоможе.

Навпаки, воно покаже чоловікові, що до тебе можна ставитися погано. Не бери на себе роль жертви, яка прощає зі жалості чи слабкості. Прощення має бути свідомим. І воно залежить від ситуації, в якій тобі завдали образи.

Якщо це був одиничний випадок

Допустимо, чоловік сказав щось неприємне під час сімейного конфлікту, образив тебе. Звичайно, ти не мусиш його прощати «просто так». Він має добитися свого прощення. Але не подарунками чи обіцянками, а тим, що:

 • показує своє щире жаль з цього приводу;
 • у нього з'явилося почуття провини за те, що сталося;
 • він усвідомлює, що вчинив неправильно та вибачається;
 • він своєю поведінкою показує, що таке більше не повториться;
 • він не звинувачує тебе в тому, що ти робиш з мухи слона.

Але якщо він вважає, що нічого «такого» не сталося і не розуміє, в чому проблема, то в спокійній обстановці, за допомогою «Я-повідомлень», донеси до нього свої почуття і переживання. Він мусить зрозуміти, якого тобі було.

Якщо він не розуміє або відмовляється це розуміти, знімаючи з себе якусь відповідальність, то чому ти маєш його прощати? Тим більше, що велика ймовірність, що ситуація повториться, адже не визнає наявність проблеми.

Якщо це повторюється постійно

Якщо образи та приниження з боку чоловіка вже стали нормою у ваших стосунках, то треба взагалі відмовитись від будь-якого прощення. Щоразу, знаходячи виправдання такій поведінці і мирячись з ним, ти тільки підкріплюєш її.

Краще зосередити свою увагу та сили на тому:

 • чому ти опинилася у таких відносинах?
 • коли все це почалося?
 • чому ти дозволяєш порушувати свої особисті межі?
 • якими будуть перспективи вашого подальшого спілкування?

У такій ситуації не можна звинувачувати себе, обставини чи батьків чоловіка, які «зламали йому життя». Пошук винних ні до чого не спричинить.

Відмовся від звички шукати виправдання чоловікові, наприклад: «сьогодні у нього поганий день», «я справді це зробила не так», «він просто випив зайвого».

Не можна постійно загрожувати розлученням, але при цьому не виконувати свою загрозу – у такому разі чоловік зрозуміє, що ти блефуєш і нікуди не втечеш, як би він із тобою не поводився.

Відмовся від виправдання, що ти з ним залишаєшся заради дітей. Ніщо так не травмує дитячу психіку, як батько-аб'юзер, якого страждає мама.

Головне – не ігнорувати проблему, сподіваючись, що все зміниться саме. Якщо ти хочеш побудувати добрі стосунки, то прощення чоловіка за образи не допоможе.

Як треба діяти

Під час конфліктів, коли чоловік на емоціях, намагайся контролювати себе, не з'ясовувати стосунки, не кричати у відповідь, краще просто усунутись від спілкування, поки він не зможе взяти себе в руки.

Коли всі заспокояться, поговори з чоловіком та поясни свої почуття. Скажи, що ти відчуваєш, коли він каже ту чи іншу фразу. Покажи, як тобі це неприємно.

Тобі треба донести до чоловіка, що для тебе таке неприйнятне. Не так ти бачиш ваші стосунки.

Вислухай, що він думає з цього приводу. Він міг і не помічати, як тебе часто ображає. Якщо ти звернула на це його увагу і донесла, що тобі прикро та боляче, люблячий чоловік пообіцяє виправитись.

Якщо він каже, що робить це не спеціально, просто за звичкою, ви можете домовитися, що ти звертатимеш його увагу на це, а він – прислухатися до тебе.

Щоб пробачити чоловікові за нанесені образи чи приниження, не потрібно «виписувати на листку свої образи» або намагатися переламати себе. Потрібно, щоб ваші стосунки якісно змінилися, щоб у них з'явилася емоційна близькість, тепло та повага.

Але якщо чоловік не готовий змінюватися, не зважає на твої почуття, визнає тільки свою правоту, то треба задуматися, що дають тобі ці стосунки.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua