Як перестати емоційно залежати від людини та її настрою

Як перестати емоційно залежати від людини та її настрою

Часто у відносинах між близькими людьми панує не кохання, а залежність. Вона може бути фінансовою, емоційною, але у будь-якому разі руйнує взаємний інтерес, пристрасть, довіру. Поговоримо сьогодні про те, як розпізнати залежність та як перестати залежати від людини у стосунках, особливо якщо думаєш, що любиш її.

Залежність у відносинах

Як перестати емоційно залежати від людини та її настрою

Фото автора Polina Tankilevitch: Pexels

В думках візьми олівець, намалюй гарну дівчину та хлопця. Це ти і твій коханий. Тобі здається, що ти любиш його більше за життя, все готова для нього зробити і віддати. Твоє серце більше не належить тобі. Вчинки, рішення ти погоджуєш із його бажаннями та цілями.

Якоїсь миті ловиш себе на щасливому відчутті, описаному в багатьох романах, коли ти розчиняєшся в любові до іншої людини. Але замість обіцяного щастя раптом відчуваєш внутрішню порожнечу, образу, розчарування.

З’ясовується, ти ніколи особливо не любила, а почуття, які відчувала, були закоханістю, що непомітно переросла у залежність.

Про те, що твої почуття перетворилися на залежність, вказують кілька ознак. Побачити їх ти зможеш, якщо прислухаєшся до себе:

  • Намалюй у голові образ коханого.

Що ти відчула в той момент, коли він виник перед тобою? Якщо щастя та натхнення, то, ймовірно, йдеться про кохання. Якщо страх, що друг чи чоловік піде, а ти залишишся сама, тобі буде погано, то можливо твоїм ставленням до нього керує залежність.

  • Тебе постійно переслідує тривога.

Ти боїшся можливих змін у житті чоловіка, переживаєш, що він тебе дурить. Ситуація може сягати абсурду – жінка проти того, щоб її чоловік перейшов на іншу, більш високооплачувану роботу, що надає більше можливостей для розвитку. Причина – ризик, що він зустріне успішнішу дівчину.

  • Ти часто ловиш себе на думці, що ревниш.

Не має значення, є привід чи ні. Ревнощі з’являються, коли коханий йде на роботу, затримується ввечері, зайвий бігає в магазин або допомагає другові.

  • Вимагаєш чи шукаєш докази кохання.

Тобі треба чути, що замість зустрічі з другом твій парубок буде проводити час із тобою. Або відмовиться від гарної роботи, пов’язаної з відрядженнями, щоб ви частіше могли бути разом. Згодом потреба в таких доказах, жертвах стає нав’язливою, випробовуєш ти її щодня.

  • Постійно запитуєш, чи тебе любить твій чоловік, наскільки сильно ти йому потрібна.

Шантажуєш хворобами, смертю, самотністю.

  • Тяжко переносиш відмову чи сумніви, не можеш з ними змиритися, сама вигадуєш причини для них.

Взагалі, основна відмінність емоційної залежності від кохання в тому, що ти не приймаєш свободу у стосунках. Не допускаєш у них довіри, не можеш насолоджуватися ними. Натомість наповнюєш стосунки очікуваннями, істериками, страхами та ревнощами.

Як позбутися залежності

Продовжуючи боятися розриву, розставання з молодим чоловіком, ти заганяєш себе в лапи негативних емоцій, не даєш можливості бути щасливими ні собі, ні коханому. Як тільки відчуваєш, що замість радості у стосунках ти відчуваєш злість, ревнощі, агресію, страх самотності, починай виконувати наступні рекомендації.

Як перестати емоційно залежати від людини та її настрою

Ознаки емоційної залежності

Подивися на себе у дзеркало

Вибери момент, коли ти залишилася вдома, сядь зручно біля дзеркала, подивися на себе. Спершу ти побачиш своє обличчя, ніс, рот, зморшки. Заглянь у вічі, спитай, хто ти, чим живеш, що в житті найважливіше для тебе, чого ти насправді боїшся чи побоюєшся.

Не намагайся крутитись, обманювати себе. Залежність від партнера, якою б приємною вона тобі не здавалася на початку, незабаром перетвориться на зброю, яка зруйнує ваші стосунки.

Можливо, тобі не вдасться сформулювати чесні відповіді під час першої зустрічі із собою справжньою. Повтори експеримент за кілька днів.

Часто отримувана відповідь не приносить задоволення, змушує боятися ще сильніше. Якщо саме це з тобою відбувається, пам’ятай, що в ілюзіях жити набагато легше, ніж у реальності. Твоє завдання – почути свій справжній голос і визнати, що він має рацію.

Продовжуй виконувати вправу, доки звикнеш дивитися правді в очі.

Сутичка з ілюзіями

Як тільки ти навчилася відокремлювати світ реальності від ілюзорного, склади план дій, який дозволить тобі захиститись від залежності.

Для цього:

  • Якщо ти зрозуміла, що не любиш свою молоду людину, а знаходишся з нею просто, тому що це вигідно, ухвали рішення, що робити далі.

Можливо, ви розлучитеся. Але трапляються випадки, коли на місце залежності приходить кохання. Ти починаєш довіряти собі, своєму чоловікові, звільняєшся від ревнощів, страхів, бачиш, що він справді найкращий із людей, яких ти зустрічала в житті.

  • Почни контролювати свою мову, поведінку.

Уяви, що ти поважає себе, впевнена в собі дама, яка може бути чесною з собою та оточуючими. Спілкуючись з іншими людьми, говори те, що йде від серця, не викривляй це страхами, причіпками, ревнощами.

  • Уникай токсичних стосунків чи зменши їх. Коли бачиш, що хтось змушує тебе погано відчувати, викликає напругу, дискомфорт, встановлюй внутрішні кордони.

Справа в тому, що страшилки, жахи, які розповідають люди, до яких ти звикла прислухатися, руйнують твій внутрішній світ, впевненість у собі. Щоб заповнити порожнечу, що утворюється, позбутися страхів, ти шукаєш людину, яка могла б дати тобі впевненість, новий зміст. Ти не створюєш себе сама, а береш емоції, інтереси в інших людей, збираєш, як паззл, не замислюєш, що все зібране просто не може стати гармонійною картиною, бо це чуже.

  • Веди щоденник. Життя йде, як вода – начебто ти взяла її в руки, дивишся, а вони вже порожні. Приймаючи рішення, що завтра ти уважніше ставитися до відносин з коханим, ніколи не перестанеш бути залежною.

Вже сьогодні відкрий блокнот чи зошит, починай аналізувати свою поведінку, думки та почуття. Наголошуй на тому, що було пов’язано з ревнощами, заздрістю. Вигадуй, як можна було поводитися по-іншому, щоб і тобі, і оточуючим було тепло та приємно. Згадуй, як добре було, коли твоє ставлення до людей було щирим. Запам’ятай це відчуття, намагайся своїми щоденними діями його воскресати.

Заповнення життя

Основна причина, чому ти починаєш залежати від іншої людини – внутрішня незадоволеність і порожнеча. Ти не можеш знайти чим зайнятися, у тебе немає сил створити щось своє, реалізувати себе. Люди довкола відкривають бізнес, танцюють, ходять до театру, малюють, працюють добровольцями. А ти для цього занадто зайнята, хворієш чи вважаєш, що в тебе зовсім немає здібностей.

Але завжди у будь-якій справі первинне бажання. Якщо воно є, одразу перебувають і таланти, і час, і можливості.

Відпусти комплекси, повір у себе, відкрий світ. У цьому новому світі ти знайдеш багато цікавого. Не соромся зупинятися, бачити його, милуватися, пробувати. Якщо щось сподобалося, залишся поряд довше або повернися через один-два дні.

Поступово радість від того, що в тебе з’явилася улюблена справа, і ти можеш ним займатися, пересилити всі страхи, допоможе впоратися з невпевненістю. Ти знайдеш нових друзів, перестанеш бути самотньою.

І повір, людині, яка має друзів і улюблену справу, ніколи чіплятиметься за оточуючих людей тільки тому, що вона боїться змін і самотності. У пріоритеті буде спілкування з тими, до кого він відчуває глибокі почуття та справжнє кохання.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua