Як сказати дитині про розлучення батьків – поради психолога

Як сказати дитині про розлучення батьків – поради психолога

Тепер ти мати-одиначка? Точніше, про тебе так можуть говорити оточуючі, адже ти залишилася без чоловіка, і тепер ви з дитиною живете вдвох. Хоч би як це сталося, тепер тобі доведеться вибудовувати життя по-новому. Налагоджувати побут та делегувати з кимось іншим. Але багато жінок через це проходять і успішно справляються. Але про все по порядку.

Розповісти дитині правду

Як сказати дитині про розлучення батьків – поради психолога

Фото автора Ron Lach: Pexels

Можливо, після розлучення ти відчуваєш свою провину перед дитиною за те, що тепер ви з її татом не разом. Для початку важливо розповісти дитині правду, але не ту, що є між двома дорослими людьми, адже між вами з чоловіком могли статися різні події (зрада, аб'юз, зрада).

Для дитини найголовніше знати:

 • Що ви назавжди залишитеся його мамою та татом
 • Що ви продовжуєте його любити, не дивлячись на те, що більше не живете всі разом
 • Він завжди може довіряти вам

Але останнє можливе, якщо батько намагається зберегти стосунки з дитиною. З твого боку дуже важливо не перешкоджати їхнім стосункам. Нехай вони проводять час разом і навіть якщо чоловік, на твою думку, робить помилки, але вони не загрожують життю і психічному стану твоєї дитини, не перешкоджай.

Якщо батько не бере участі у вихованні дитини

Буває й таке, що ви розлучилися, а чоловік зовсім не хоче брати участь у житті дитини. Від цього останній може страждати. А ти відчуватимеш свою провину та злість на колишнього чоловіка. Але навіть відчуваючи такі почуття, важливо зберегти у дитини світлі спогади про його батька.

 • Розповідай дитині про гарні якості його батька
 • Постав на чільне місце фотографії
 • Ніколи не кажи, що у дитини немає батька, вона є у всіх
 • Будь стримана у своїх негативних почуттях

Пам'ятай, ти не несеш відповідальності за вибір іншої дорослої людини, але ти несеш відповідальність за свою дитину.

А ось тепер перейдемо до тебе

Так, після розлучення, який може бути обтяжений різними обставинами, можливо не просто повернутися до нормального життя і знову почати звертати увагу на чоловіків. Спочатку необхідно повернути собі гармонійний емоційний стан.

 • Згадай про свої хобі

Дуже важливо згадати про те, що приносить тобі задоволення. Що ти любиш робити, коли ти це просто ти. А не мама, дружина, подруга чи дочка. Якщо ти любила танцювати, запишись на танці, якщо в'язати, саме час купити нову пряжу. Нехай це займе годину твого часу на тиждень. Але ти знатимеш, що цей час тільки твій. Ти відчуєш, що ти для себе важлива.

 • Зміни зовнішність

Ні, кардинальні зміни не є обов'язковими. Але легка зміна іміджу ще жодній жінці не завадила. Так ти відчуєш себе впевненіше та привабливіше.

 • Звернись до спеціаліста

Як сказати дитині про розлучення батьків – поради психолога

8 порад, як дитині пережити розлучення батьків без травм

Саме психолог зможе допомогти тобі прожити свої почуття гармонійно. На консультаціях ти зможеш плакати та сміятися, а також висловити свої найсильніші страхи. Пам'ятай, що розлучення можна порівняти за силою почуттів із втратою.

 • Дай собі час

Так як це саме втрата, адже ти залишаєшся поряд без людини, з якою проживало своє життя, потрібно дати собі час прожити стадії бідування. Це може бути не просто, але в тебе є ти і дитина, і в тебе все вийде.

 • Не відкидай допомогу

Якщо близькі хочуть допомогти тобі на цей момент, приймай допомогу. Це дасть тобі можливість відчути себе не самотньою. Ти можеш подумати, яка допомога тобі потрібна, і просити вже те, що тобі потрібно. Близьким теж так буде легше, якщо вони знатимуть, що все роблять недаремно.

 • Займися своїм тілом та здоров'ям

Планове обстеження організму ніхто не скасовував. А заняття спортом навіть якщо танці зможуть допомогти розвантажити голову. Ти зможеш відчути себе впевненіше та привабливіше.

Розплануй побут

Якщо раніше ви побутові та фінансові обов'язки розподіляли один з одним, чоловік міг оплачувати рахунки і робити чоловічу частину роботи, то тепер весь будинок на тобі. І навіть якщо колишній чоловік тобі платить аліменти, то головна господиня в будинку тепер ти. І з цим треба навчитися справлятися.

 • Почни вести бюджет

Якщо ти записуватимеш усі витрати протягом місяця, то зможеш зрозуміти, на що йдуть основні витрати і чи можеш щось відкласти окремо. Коли ти сама будеш повною мірою розпоряджатись фінансами, відчуєш себе впевненіше, навіть якщо спочатку це буде важко.

 • Розглянь «під лупою» свою роботу

Це не про те, що її потрібно змінити, а про те, що тепер це основне твоє джерело доходу. І при цьому ти мама і дитині дуже потрібна. Якщо твоя робота має на увазі постійні дванадцятигодинні зміни, це може бути важко для твоєї дитини.

 • Хто допомагатиме тобі з дитиною?

Це питання обов'язково потрібно вирішити. Це можуть бути бабусі, дідусі, подруги, няня – і це все повз садок. Тому що в тебе з'являться ще додаткові обов'язки, та й особистий час, без роботи, дитини і домашнього клопоту ніхто не скасовував.

Нове особисте життя

Якщо ти вже відчуваєш, що душевні рани зарості і ти можеш звертати увагу на протилежну стать – дерзай. Кидатися у вир із головою відразу не варто – це може завадити тобі гармонійно пережити розлучення. А ось трохи згодом уже буде можна.

 • Ходи до громадських місць

На танці, у кіно, виставки – вибирай місця, які сама любиш відвідувати, адже саме там можна зустріти чоловіка не лише для стосунків, а й просто приємного співрозмовника. Приймай знаки уваги – від цього ти почуватимешся впевненіше.

 • Будь відкрита будь-яким новим знайомствам

Так при знайомстві ти сама зможеш звикнути до думки, що вже не у стосунках, тепер у тебе новий статус.

 • Не потрібно одразу знайомити дитину з новим партнером

Пам'ятай, у дитини лише один батько. Інший чоловік ніколи не зможе стати батьком. Для початку це буде просто друг мами. Але знайом тільки тоді, коли сама будеш впевнена у своєму виборі.

А далі нехай чоловік вибудовує стосунки з твоїм сином, ти можеш спостерігати та іноді підказувати, якщо сам чоловік просить.

Що важливо пам'ятати

Найголовніше, що потрібно пам'ятати, що ви з дитиною вже повноцінна сім'я. А від того, як ти зможеш побудувати ваше життя, залежить багато чого. Якщо тато в житті дитини не з'являтиметься, тобі варто подумати над тим, хто зможе замінити приклад чоловіка для твоєї дитини. І не важливо, дочка у тебе чи син. І тому й іншому потрібен приклад чоловіка поряд. Це може бути:

 • Дідусь
 • Друг
 • Твій брат
 • Тренер у секції

Але при цьому не очорняй пам'ять батька у свідомості дитини.

Якщо в твоїй голові з'являється думка «А кому я потрібна з дитиною» – це установка. Багато жінок чудово будують нове особисте життя, коли вони вже мають дитину. Все залежить від тебе. Від того, як ти сама почуваєшся.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua