Комплімент: що це таке, як його говорити та відповідати?

Комплімент: що це таке, як його говорити та відповідати?

Що таке комплімент та які бувають? Як його робити і як на нього правильно реагувати? Що важливо знати?

Доречно і правильно сказаний комплімент може викликати довіру, висловити почуття, просто порадувати. Але як саме? Як знайти і сказати ту саму фразу? Щоб відповісти на ці питання, доведеться глибше розібратися з ухвалою. Знаючи, що різні види подібних слів, як їх говорити, приймати, можна отримати помітну перевагу над оточуючими. А зрозумівши, навіщо робити компліменти, оповідача побачить у цьому сенс, вигоду саме собі, що полегшить навчання мистецтву похвали.

Що таке комплімент?

Комплімент – це слово або фраза, що виражають захоплення, схвалення, похвалу, повагу чи визнання. Його вимовляють, щоб порадувати співрозмовника, потішити йому, привернути до себе і навіть отримати вигоду. Відповідно, такі вирази можна поділити на щирі та фальшиві.

Прямі, відкриті компліменти висловлюють позитивну оцінку очевидно. Наприклад, «Ви такі красиві в цій сукні!», «Мені подобається твоя активність», «У тебе чудове почуття гумору».

Завуальовані, непрямі фрази не такі відверті. Наприклад: Де ви купили таку шикарну машину? (Підкреслення гарного смаку), «Вас підвищили? Наше керівництво просуває кар’єрними сходами лише найкращих» (прихована похвала).

Сенс приємних слів — не єдина складова їхнього успіху. Щоб вони стали вдалими, важливо також:

 • інтонація, громад тон сказаного вислову;
 • мова тіла, міміка (якщо це зустріч у реальності);
 • краса, багатство та гнучкість лексики;
 • своєчасність, доречність висловлювання;
 • ораторські навички, психологізм оповідача.

Види пестощів, присвячені різним людям, помітно відрізняються один від одного. Вони мають неоднакові посили, акценти, ступінь емоційності, лексикон.

Види компліментів.

1. Компліменти мамі (бабусі, тітці).

Звернення до рідної родички завжди сповнене любов’ю, вдячністю, повагою. У таких словах рідко зустрічаються надмірно ласкаві слова. Натомість у них багато поваги, вдячності, душевного тепла. Докладніше про них написано в одному з розділів статті про «милі слова».

Можна сказати “дякую” за виховання, турботу, підтримку, віру, щасливе дитинство. Не зайвим буде згадати фразу “я люблю тебе”.

2. Компліменти батькові (дідусеві, дядькові).

Пап дякують за приклад, який вони подавали, за їхню турботу про благополуччя сім’ї. Батькові буде приємно чути, що його дитина пишається ним і хоче стати такою самою. Визнання батьківської моделі виховання теж втішить йому.

Однак не всі чоловіки (особливо старого загартування) вміють приймати та відповідати на сентиментальність. Похвала та подяка для них приємні, але часто викликають збентеження. Тому добрі слова їм краще говорити відверто, але як би ненароком. А потім краще відразу, але тактовно, плавно перейти на іншу тему.

3. Компліменти другові.

Це той випадок, коли гумору не буває багато. Звичайно, є друзі, які люблять довго слухати про себе чи заглиблюватись у емоційні моменти. Проте м’який комізм — універсальніший варіант.

За що дякувати другу? За його підтримку, терпіння, дружелюбність, щирість, відданість, розуміння, активність, душевність. За все добре, що в ньому є. Обов’язковий елемент — вказати, як конкретна якість позитивно впливає життя оповідача, зміцнює дружбу.

4.Дівчині (дружині).

Жінки люблять, коли їм роблять компліменти про їхню красу, неповторність. Їм також подобається чути, наскільки благотворно вони впливають на життя своїх обранців. Приємні фрази для прекрасної половини людства найласкавіші, наймиліші. Вони допустимо вживання зменшувально-пестливих суфіксів. Наприклад, у статті «Ласкаві слова для дівчини» знайдеться багато ідей, як їх краще використати.

У тривалих серйозних стосунках також можна висловлювати подяку за турботу про домашній затишок та за підтримання гармонії у шлюбі. А ще у нас на сайті є стаття зі 100 готовими компліментами для дівчини.

5. Хлопцю (чоловіку).

Чоловіки цінують, коли їхні обраниці вміють помічати та хвалити їхні здобутки, перемоги, зусилля, витрачені на якісь справи. Хлопці теж хочуть чути, що вони єдині, найкращі, незамінні. Навіщо їм це говорити, а також приклади приємних слів хлопцю можна прочитати окремою статтею.

Визнання чоловіка грамотним лідером, здобувачем, авторитетною людиною чи просто головною у відносинах — теж добрий комплімент для нього. Похвала м’язів, сили, витривалості, інших фізичних даних сподобається йому не менше.

А що робити, якщо своїх ідей не вистачає чи хочеться різноманітності? Тут можна отримати натхнення і вивчити 100 компліментів коханому чоловікові.

6. Дитині.

Приємні слова дітям засновані на подяки за їхню появу, допомогу, радість і зміст, якими вони наповнюють життя мами та тата. Милі прізвиська та прямо сказані слова кохання теж доречні.

Старшої дитини можна похвалити за її самостійність, кмітливість, успіх, будь-які досягнення. Дорослі діти будуть раді почути, що батьки пишаються ними, зважають на їх рішення, схвалюють їх вибір (професія, партнер, побутові питання тощо).

7. Колегі (начальнику, бізнес-партнеру, підлеглому).

Очевидно, що основний акцент буде сфокусований саме на професійних якостях — старанності, ініціативності, працьовитості, націленості на результат, зібраності тощо. Важливо відзначати відданість ідеї, спільній справі, колективу, компанії загалом.

Лексика – офіційна, але не суха. Інтонація – доброзичлива, але не надмірно емоційна. Виняток становлять ті люди, з якими побудовані близькі відносини. Але навіть у такому разі найвідкритіші, найяскравіші слова краще приберегти для неформальної обстановки.

8. Незнайомцю (незнайомці).

У таких справах найкраща зброя — ввічливість та неординарність. Перший необхідний як прояв поваги до нової людини. Друге – для стимуляції інтересу до себе. Одне від іншого невіддільне: фамільярність образить, а банальність викличе нудьгу, бажання якнайшвидше позбутися оповідача.

Знадобляться вміння вчасно помічати і реагувати на емоції співрозмовника. Оскільки нова людина – загадка, ці якості допоможуть швидко знайти правильний тон, тему розмови.

Як робити компліменти?

1. Випромінювати щирість.

Звичайно, можна вдатися до лестощів, але більшість людей легко відрізняють щиру похвалу від підлабузництва. Щоб не ризикувати, краще вчитися знаходити в людях щось красиве, незвичайне, рідкісне, що заслуговує на пильну цікавість, захоплення. Наприклад, тут є кілька прикладів того, як краще звернутися ласкаво до чоловіка.

Підлесники часто потрапляють у незручні ситуації. Їхні слова явно розходяться зі справою, вони нервують, зустрічаючи конкурентів і не знаючи, кого з них хвалити. Щоб бути хорошим підлабузником і залишатися «невпійманим», важливо добре розумітися на психології. Але парадокс у тому, що люди-психологи не прагнуть витрачати свій час на співання дифірамбів.

2. Вивчати співрозмовника.

Люди різні, і це аксіома. Складно передбачити, які інтереси, погляди у нового знайомого. Через це можна легко опинитися в незручному становищі, сказавши невдалу пропозицію.

Судити по зовнішності — значить ризикувати потрапити в халепу. Щоб уникнути загрози, достатньо прислухатися до слів співрозмовника, дізнаватись, що приносить йому радість, а які теми, дії для нього – табу. А тут якраз докладніше можна почитати про те, як підібрати приємні слова для дівчини.

3. Контролювати емоції.

Кожна фраза має золоту емоційну середину. Приємні слова, сказані в тості у вузькому сімейному колі, явно експресивніші, ніж ті, які вимовляються на корпоративі.

Зайва сухість прозвучить як непотрібна формальність, зневага, подачка. А неконтрольований фонтан почуттів викличе швидше косі погляди та питання «З тобою все гаразд?».

4. Регулювати частоту.

Занадто часті люб’язні слова викликають відчуття, ніби людині щось потрібно від співрозмовника або він дуже завинив. Це ще й ознака підлабузництва, яке багатьох дратує.

Вкрай рідкісна похвала провокує дефіцит уваги. Він обертається сварками, ревнощами у відносинах, спадом мотивації у роботі, вичерпанням емоційної близькості у ній.

Ось чому люб’язності краще говорити в помірній кількості, причому як з серйозного приводу, так і просто підйому настрою.

Як приймати компліменти?

Вміння приймати приємні слова – це показник адекватної самооцінки людини, її кохання, поваги до себе. Зворотний бік — невпевненість, затиснення, погана комунікація та соціалізація. Типові помилки:

 • відмова від похвали чи сумніви у ній:

“Я? Гарна? Та ви жартуєте!»;

 • напрошуватися на лестощі :

«Що ви таке кажете? Пиріг не вийшов. Я ж із цукром переборщила. Все одно дуже смачно? А я ще муки недостатньо додала. Що? Вам все ж таки подобається? Ой ні, він все ж таки сухуватий»;

 • невміння дякувати :

“Тобі подобається моя посмішка? Ем, нууу… Дякую, чи що. Угу»;

 • повне ігнорування :

– Вам дуже йде ця краватка.

– Кхем-кхем. А як вам останні новини із відділу розробки?».

Найкращою відповіддю буде посмішка та короткий «дякую» за приємну фразу. Можна також трохи доповнити діалог, але без випитування лестощів. Наприклад:

– Ти чудово впоралася з цим завданням.

– Дякую. Мені довелося добре попрацювати над ним .

– Не дарма, у тебе дуже добре все вийшло.

Чому компліменти такі важливі?

1. Професійна сфера.

Вміння складати і правильно вимовляти компліменти – це ознака добрих комунікативних навичок. А вони високо цінуються у сучасному бізнесі. За допомогою кількох приємних слів можна:

 • привернути увагу керівництва, добре зарекомендувати себе;
 • покращити відносини з колегами, бізнес-партнерами;
 • мотивувати підлеглих більш продуктивну роботу;
 • знаходити, переконувати, утримувати клієнтів, спонсорів.

Таке вміння дозволить запам’ятатися новим співробітникам, залишити себе гарне враження. Воно виділить серед решти працівників, підкреслить інші позитивні якості.

2. Особисте життя.

Приємні слова – чудові помічники при знайомстві. Вони піднімають настрій співрозмовнику, збільшують шанси на повторну зустріч. У відносинах такі фрази зближують і навіть допомагають «виховувати» партнера. Висловлюючи похвалу якійсь якості, людина цим «програмує» партнера в розвитку цієї риси. Ніжні слова ще ніколи не були зайвими.

В амурних справах пестливі висловлювання показують любов, турботу, інші сильні почуття. Вони зменшують кількість сварок, налаштовуючи здорову атмосферу у союзі. Те саме стосується дружби, родинних зв’язків.

3. Психологія.

Виявляється, компліменти приносять користь навіть тим, хто їх каже.

 • Щоб хвалити інших правильно, доведеться самому підтягти свої знання психології. Це важлива частина саморозвитку.
 • Вимова фраз із позитивним зарядом викликає вироблення гормонів радості, задоволення.
 • Вміння помічати хороше в оточуючих змушує людину бачити свої плюси.

Якщо повністю зрозуміти, що таке комплімент, його вживання вже не здасться чимось складним чи безглуздим. Очевидно, такі слова помітно впливають на оточуючих. Вони — це потужна зброя у робочому та особистому плані. Люб’язні фрази рідко бувають зайвими. Саме тому вчитися їх складання та вимови так важливо.

Захарченко Кристина
zmorshki.in.ua