Пуналуальна сім'я як форма групового шлюбу та її принципи

Пуналуальна сім'я як форма групового шлюбу та її принципи

Інститут шлюбу за весь час свого існування встиг зазнати колосальних змін. Багато форм співжиття для сучасної людини є неприйнятними і навіть у чомусь варварськими. Однак раніше поняття шлюбу могло мати на увазі зовсім не те, що й зараз.

Пуналуальна сім'я – це одна з форм групового співжиття, що з'явилася серед народу Гаваїв ще в 19 столітті. Дана форма існування статей є переходом від кровноспорідненого випадку з близькими зв'язками до виключення рідних братів і сестер з шлюбу.

Пуналуальна сім'я як форма групового шлюбу та її принципи

Пуналуальна сім'я як форма групового шлюбу та її принципи

Фото автора Cleyder Duque: Pexels

Спочатку дана форма відносин була цілком логічним прагненням до позбавлення від різних мутацій, що виникли в результаті близьких споріднених зв'язків. Однак перехід був довгим важким і досить болючим для людей, які звикли до одного способу життя.

Сам термін «пуналуа» разом із розшифровкою був запроваджений одним із перших місіонерів на Гаваях – Лорріном Ендрюсом. Це дуже цікаве явище, що включає такі особливості шлюбу:

  • Вважається, що пуналуальна сім'я походить від бажання кількох братів володіти всіма своїми дружинами.

Друга версія говорить, що вже 2, 3 або більше рідних сестер вирішили зробити своє подружжя загальнодоступним для себе.

  • Визначення “пуналуа” було офіційно зафіксовано у 1860 році. Дослівно воно означає «близький товариш» або ж «дорогий друг». По суті, такі відносини ще абстрагувалися повністю від внутрішніх родинних зв'язків. Але вони вже стали набагато дальнішими.
  • Основу сім'ї в даному випадку складають дружини, які припадають один одному сестрами або чоловіки, які є братами. При цьому друге подружжя було загальним, так само як і діти, народжені в подібному шлюбі.
  • Пуналуальна сім'я спричинила радикальну зміну складу осередку суспільства. Таким чином, люди відмовлялися від низки належних їм привілеїв. Відбувалося це вкрай складно та довго.
  • Коли такій сім'ї з'являлися діти, їх зараховували до роду матері, оскільки встановити батька найчастіше було неможливо. Це призводило до скорочення сім'ї та формування пуналуальної групи. В результаті цей вид шлюбу отримав розвиток у бік моногамії.

Місіонери колись відгукувалися про пуналуальну систему відносин в такий спосіб. Вони називали гавайців украй розбещеними з відсутністю базових принципів стандартного розуміння інституту шлюбу.

Більш розвинених народів на той час вже існувало поняття роду. В даному випадку воно не було як таке. І пояснити такий факт було дуже легко. Жителі Гавайських островів просто перебували на допологової стадії розвитку відносин.

Пуналуальна сім'я як форма групового шлюбу та її принципи

Сім'я та її трансформації у сучасному світі

Пуналуанська система була визнана більшістю вчених однією з найпростіших із мінімальним набором принципів. Вона по праву є лише різновидом найдавнішої форми людських відносин – єдинокровною.

Що стало наслідком розвитку пуналуальної сім'ї

Надалі цей напрямок розділився на два шляхи, кожен з яких мав певні особливості. Перший називається синдіасмічною сім'єю. Вона характеризується наявністю єдиного господарства. Як правило, така сім'я створювалася із співживних окремих пар.

Відносини між ними були вже ближчі до моногамії. В даному випадку безпосередня дружина була вже чимось більшим, що просто головну дружину на тлі інших дівчат, що проживають разом з нею на одній території.

Вона вважалася супутницею життя свого партнера, піклувалась переважно про нього, а також народжувала дітей в основному від свого законного чоловіка. Спільне виховання потомства та подібний підхід до шлюбу сприяв сталості такого союзу та його зміцненню.

Друга форма сім'ї, яка «відбрунькувалася» від класичної пуналуанської, називається патріархальною. Її пристрій вже ближче до того, що існує у суспільстві. У патріархальній сім'ї на чільне місце зводиться саме чоловік.

Чоловікам дозволялося своїх майбутніх партнерок із родового гнізда. Але при цьому про великий гарем мови не йшлося. Як правило, інтимний зв'язок та народження спадкоємців тепер була прерогативою лише однієї законної дружини.

Пуналуальна сім'я як форма групового шлюбу та її принципи

Фото автора Samuel Boateng: Pexels

В обох випадках сім'ї іноді розпадалися. І в цьому випадку результат повністю залежав від того, хто перший виявив бажання піти. Якщо це робила дружина, то вона йшла з дому з дітьми та особистим майном, на яке чоловік не мав жодного права.

Якщо ж у колективному співіснуванні переважали родичі подружжя, будинок залишав чоловік, але взагалі без усього. У синдіасмічній сім'ї переважав характер товарно-ринкових відносин між партнерами. Найчастіше шлюб укладався на підставі вигоди, а не почуттів.

Також найбільше на всі прийняті рішення надавали безпосередні родичі подружжя. Саме вони намагалися примирити чоловіка та дружину, якщо ті мали намір розійтися. Також родичі давали чи ні згоду на їхнє офіційне розлучення.

Патріархальний устрій був більш індивідуалізованим. Остаточне рішення завжди ухвалював чоловік. Він також мав права на спільне майно та спільних дітей, як іншого батька у них не могло бути вже за принципом моногамії.

Друга форма сім'ї прижилася набагато краще у країнах Європи. А ось перша досі має певний вплив на мусульманський лад. Однак найчастіше має місце змішана форма відносин між подружжям.

Яскравим прикладом такого результату виникнення пуналуальної сім'ї є багатоженство. Тобто чоловік має повне право мати кілька офіційних дружин. У такій сім'ї дівчина позбавлена переважно соціальних прав і займається в основному господарством.

Інститут шлюбу зазнав сильних змін. Наразі він також не є єдиним для всіх країн та конфесій. Наприклад, у Європі переважають матріархальні погляди на сім'ю. А в Росії чітко визначаються патріархальні риси.

Однак саме пуналуальна сім'я практично припинила своє існування зараз. Рідко в яких сім'ях можна зустріти співжиття кількох близьких родичів, які вважають своїх подружжя загальними.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua