Як позбутися співзалежності при алкоголізмі – поради психолога

Як позбутися співзалежності при алкоголізмі – поради психолога

Співзалежність у відносинах з алкоголіком – одна з найсильніших і руйнівних форм взаємодії між тобою та коханою людиною. Виявляється вона так: ти нав'язуєш свою турботу, присвячуючи своє життя догляду за алкозалежним прагненням відвадити його від зеленого змія.

На цьому фоні стираються твої потреби до саморозвитку, задоволення власних потреб та бажань, тому важливо розібратися у причинах співзалежності та якомога раніше відмовитися від неї.

Що таке співзалежність

Як позбутися співзалежності при алкоголізмі – поради психолога

Фото автора Jonathon Burton: Pexels

Ця проблема має багато наукових характеристик. Зокрема, подружжя Дженей і Беррі Уайнхолди, що спеціалізуються на психології відносин та психотерапії, пояснюють її як «набуту дисфункціональну поведінку, яка виникає внаслідок незавершеності вирішення одного або більше завдань розвитку особистості в ранньому дитинстві».

Також це явище визначають як патологічний стан, для якого характерна ненормальна захопленість кимось. Найчастіше в ролі об'єкта співзалежності виступає родич, чоловік або інша близька людина, хвора на алкоголізм або наркоманію.

Тут-то й криється парадокс: ти відчуваєш неприязнь до тих, хто п'є людей, гидуєш спілкуванням і цураєшся випивок на вулиці, але в співзалежних відносинах саме таку людину висуваєш на перший план. Навколо алкоголіка зосереджені всі твої думки та надії, його життя заміщає твоє власне.

Так відбувається через здатність психіки до адаптації до поточних умов: спочатку ти миришся з пропущеною чаркою, а потім допомагаєш приймачеві тари виконувати місячні плани. При цьому вихід із співзалежності — справа вкрай важка і болюча, але необхідна для того, щоб ти могла розвиватися, самореалізуватися і жити тим життям, яке приносить задоволення.

Як позбутися співзалежності при алкоголізмі – поради психолога

З боку все здається простіше, ніж є насправді: коли кохана людина віддає перевагу випивці нормальним відносинам, з нею слід розходитися. Але насправді ти, як і мільйони інших жінок, не поспішаєш цього робити, керуючись різними відмовками. Чому так і як знайти вихід?

 • Незавершеність, що провокує зацикленість

Твоєму мозку потрібне обґрунтування для того, щоб поставити крапку. Це стосується не лише співзалежності, а й будь-яких побутових справ. Умовно: почистила зуби – поставила щітку в склянку і забула. Здала звіт — викреслила цей пункт зі списку справ і мешкаєш далі.

Але якщо цього фінального штриху не відбувається, то мозок продовжує сприймати ситуацію, як таку, що триває і вимагає твого участі в ній.

Стосовно співзалежності це виглядає так: ти обмежуєш випивоху в алкоголі, але не вирішуєш його проблему з алкоголізмом, і мозок це розуміє. Для виходу із співзалежності у такому разі є два шляхи:

Як позбутися співзалежності при алкоголізмі – поради психолога

Як допомогти чоловікові алкоголіку?

 • підштовхнути алкоголіка до перегляду свого образу поведінки (до повноцінного лікування, а чи не обіцянок такого);
 • вийти із власної зони комфорту (за фактом, звичного дискомфорту) та припинити всілякі контакти з алкозалежною людиною.
 • Співзалежність як ґрунт для вуалювання дитячих травм

Фундамент для психологічного благополуччя людини закладається в ранньому дитинстві та з роками лише доповнюється з урахуванням особливостей життя у соціумі. Так, з дитинства ти притягуєш масу поведінкових стереотипів та реакцій на ті чи інші події, основою яких стало некоректне виховання, формат сімейних стосунків та інші внутрішньосімейні особливості.

Часто це відбувається несвідомо. Наприклад, ти росла без батька. Базові потреби в безпеці, захисті, турботі з боку тата залишилися не задоволені, і ти намагаєшся їх надолужити, перекладаючи батькові функції на іншого чоловіка.

Надалі, коли цей чоловік починає захоплюватися випивкою, ти «включаєш» режим доньки: залишаєшся поруч, не наважуєшся ставити його у жорсткі рамки тверезості, як єдиного прийнятного способу зберегти ваші стосунки.

Такий зв'язок може тривати все життя, стираючи тебе як особистість. На перший план завжди виходитиме алкоголік, який «замінив батька».

У разі співзалежність є наслідком більш глобальної внутрішньої проблеми, вирішенню якої сприяє звернення до психолога. Заповнити роки безбатьківщини неможливо, але фахівець допоможе тобі переглянути своє ставлення до цієї проблеми, що врешті-решт допоможе завершити стосунки з алкоголіком.

 • Проблеми із самооцінкою

Інший варіант формування психологічно хворої особистості, схильної до незалежних відносин з алкоголіком, ти знайдеш при неадекватній оцінці свого «Я». Тут безліч шляхів розвитку проблеми, у тому числі такі:

 • завищені очікування оточуючих та нездатність їм відповідати;
 • знецінювання твоїх досягнень та формування невпевненості у собі.

Як позбутися співзалежності при алкоголізмі – поради психолога

Giphy

При заниженій самооцінці, страху активних дій і загальному смиренні з неспроможністю, будь-яка, навіть п'юча, людина буде розцінена як рятівна соломинка. Ти упокорюєшся з його «маленьким» недоліком, а в обмін отримуєш необхідні розуміння та підтримку.

Це питання також потребує участі спеціаліста, бо формат «обмінних відносин» її не вирішує. Навпаки, ти залишаєшся зі своєю проблематичною самооцінкою та живиш її хибними реакціями з боку алкозалежного.

Якщо у співзалежних відносинах з алкоголіком ти бачиш можливість самопорятунку, то слід зробити так:

 • працюй над коригуванням самооцінки: використовуй афірмації та інші техніки, при виконанні яких наголошуй на власні досягнення, а не концентруйся на минулих невдачах;
 • розширюй коло знайомих, напевно, хтось оцінить тебе не під градусом;
 • прийми як факт, що ховатися від життя в співзалежних відносинах загрожує її абсолютною втратою для тебе.
 • Гіперопіка

Тяга до супергеройства справа благородна, але не у відносинах з алкоголіком. Ти бурчить і злишся, але біжиш за ранковою мінералкою, віддаєш борги за вчорашні посиденьки, йдеш викидати порожні пляшки і вирішуєш інші неприємні нюанси, пов'язані з алкоголізмом чоловіка.

При цьому ти вважаєш, що «замітання слідів» відновлює комфортний побут, але насправді сприяєш неадекватним вчинкам алкоголіка шляхом усунення їхніх наслідків.

Навчися сприймати свого чоловіка як дорослу самостійну особистість. Він не твій син, він не маленька дитина, яка потребує догляду. Навпаки.

Ця людина є главою сім'ї, на якій лежить обов'язок її забезпечення матеріальних, духовних та інших потреб. Якщо ти щоразу витираєш йому ніс, то він ніколи не докладатиме зусиль для виконання своїх зобов'язань.

Тому важливо, щоб кохана людина сама відповідала за свою некоректну поведінку та працювала над помилками.

Зрештою, співзалежність у відносинах з алкоголіком часто є способом втечі від власного життя, що зумовлено індивідуальними проблемами психологічного характеру.

Вирватися з неї тобі допоможе лише зріле сприйняття власної особистості, бажання та готовність рухатися вперед, а також усвідомлення того, що ще нікому не вдавалося допомогти алкоголіку зав'язати з випивкою без його добровільної згоди та бажання.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua