Прихильність чи кохання – характерні риси одного та іншого

Прихильність чи кохання - характерні риси одного та іншого

Якщо ти досі вважаєш, що любов і прихильність – це ідентичні поняття, настав час вивчити питання глибше. Адже насправді з-поміж них багато кардинальних відмінностей. Важко бути щасливою у стосунках, не вміючи відрізняти кохання від прихильності.

Визначення кохання

Прихильність чи кохання - характерні риси одного та іншого

Фото автора Anna Pou: Pexels

Почнемо розмову з кохання. Це складне багатогранне почуття, знайти для якого точне визначення непросто. Тому давай розберемо всі грані кохання по порядку.

Перша грань кохання

Перша грань цього глибокого почуття включає відразу 3 прояви:

Інтелектуальне. Вам цікаво поруч один з одним, є багато тем для розмови, розмови цікавлять. Є відчуття, що говориш із коханою однією мовою. Спілкування триває вільно, без страхів.

Ви розмовляєте на рівних, взаємно зацікавлені у діалогах, допомагаєте розвитку один одного.

 • Фізичне. Ви сексуально приваблюєте один одного, сумісні в ліжку, відчуваєте задоволення. Тобі приємно чіпати, гладити, цілувати чоловіка. Подобається його запах, смак, ласки у відповідь. Поруч із ним добре і комфортно.
 • Ментальне. Ти приймаєш його таким, яким він є. Не ідеалізуєш, не намагаєшся боротися з його особливостями, не прагнеш переробити.

Дуже цінне вміння – приймати другу половинку такою, якою вона є насправді. Не намагатись примушувати, маніпулювати, заохочувати за бажані вчинки.

Такі відносини більшості з нас вибудовувати складно. Все тому, що ми не знаходимо джерело щастя в собі, а бачимо його тільки в чужих руках. І починає здаватися, що, змінивши другу половинку під себе, вдасться знайти щастя. Насправді справжнє задоволення і радість – бути справжніми, такими, якими ми є, і при цьому знаходитися поряд із коханим, вибудовувати гармонійні стосунки.

До трьох основних напрямів додам і відчуття власної цілісності. Коли ти почуваєшся собою, а не намагаєшся зливатися з чоловіком: ми половинки, ми одне ціле.

А ще сюди віднесу: спільні інтереси, спільне зростання, взаємну підтримку без спроби звалити на себе чужі проблеми, збереження свободи один одного (її допустимий ступінь у кожній парі визначається індивідуально).

Друга грань кохання

Друга грань кохання складається із 4 компонентів.

Це:

 • Повага. Сюди входить повага до його думки, інтересів. А також ввічливість, дотримання кордонів, довіра, прийняття.

Прихильність чи кохання - характерні риси одного та іншого

Чи існує любов без прихильності?

 • Відповідальність. Готовність та вміння відповідати за свої вчинки, стримувати дані обіцянки. Здатність приймати рішення часом не тільки за себе, а й за людей, що від тебе залежать.
 • Ознайомлення. Знання інтересів коханої людини, її прагнень, цінностей, бажань та мрій. І обов'язково – ознайомленість із його «хворими місцями» (не з метою сильніше образити під час сварки, а щоб м'яко обминати їх).
 • Турбота. Вона складається із щирої зацікавленості другою половинкою, уваги до неї, чуйності та готовності прийти на допомогу.

Якщо турбота про іншу людину дається тобі легко, то їй можна поступово навчитися у відносинах. Це один із значних напрямів внутрішнього зростання, саморозвитку.

Третя грань кохання

Незважаючи на загальне схоже визначення, ми всі по-різному дивиться на любов. Її точне сприйняття залежить від внутрішніх відчуттів, потреб. Психологи характеризують їх як «мова кохання». Кожен він індивідуальний.

Давай виділимо основні їхні групи:

 • час, приділений один одному;
 • дотику і все, що пов'язано з тактильністю (секс, бажання доглядати за хворим обранцем, подбати про його харчування, укласти зручніше, обіймати і цілувати);
 • слова (це не лише освідчення в коханні, але також душевні розмови, подяка, підтримка, компліменти);
 • подарунки та інші прояви уваги (сюди входять навіть дзвінки та повідомлення серед робочого дня);
 • допомога (як матеріальна за потреби, і просто відчуття, що коханий завжди поруч і може дати підтримку, доречні поради).

Для кожної людини ці групи відрізнятимуться за значимістю. У відносинах раджу обов'язково розібратися з своїми домінантами і другої половинки. Вони допоможуть краще розуміти одне одного та уникати образ.

У коханні приблизно однаково важливі усі її грані. Якщо у людей немає залежності, то жодна із складових не буде сильно переважати однобічно.

Наприклад, якщо ти постійно чекаєш від чоловіка матеріальної допомоги, захоплення, компліментів, а він вимагає у відповідь турботу, забезпечення затишку та підтримку, то йдеться вже швидше про прихильність, що базується на взаємокомфортних умовах. Така собі ділова домовленість, про яку не згадують слух.

У здорових любовних відносинах також може бути чіткий поділ обов'язків. Наприклад, ти відповідаєш за побут, а чоловік – за фінансову складову. Але тут є важлива відмінність: ви обидва вибираєте ролі виключно за своїм бажанням та зручністю. Вони не нав'язуються вам суспільством, сім'єю, релігією.

Також за бажанням ролі завжди можуть бути змінені. Наприклад, він прийде до тебе за підтримкою та теплим словом, попросить допомоги, а в тебе не з'явиться спокуса відповісти на це щось на зразок: «Ти у нас чоловік, на тобі відповідальність за сім'ю, і я не хотіла б бачити твою слабкість» .

Що таке прихильність?

На відміну від любові, здатної бути вільною та наповнювальною, прихильність – це завжди залежність. Нормальною і здоровою вона є у дитинстві. У ранньому віці залежність від батьків потрібна нам для виживання.

Прихильність чи кохання - характерні риси одного та іншого

Giphy

Якщо на шляху дорослішання ми травмується про свій життєвий досвід, то цю потребу тягнемо за собою далі по життю, як машинку на мотузку. Зберігається помилкове відчуття: «Якщо я до кого не прив'язана, це небезпечно. Я не виживу у дорослому житті».

Дитина має сильну потребу бути коханою, прийнятою. Якщо батьки не стабільні, не дають йому підтримки, відчуття спокою, впевненості, то подібну взаємодію він починає шукати і у дорослому житті. Неусвідомлено формується переконання: нормальні стосунки мають бути зі злетами та падіннями, якщо мене не приймуть, я помру, кохання треба заслуговувати чи «вибивати».

Відмінності кохання та прихильності

Між двома поняттями є головна схожість. І любов, і прихильність – це потреба людини любити, бути коханою та потрібною. Але ось досягає він бажаного в 2 випадках різними шляхами.

Давай розберемося з головними відмінностями між цими двома поняттями:

 • Кохання – здатність комфортно існувати як разом, так і окремо. Прихильність – це завжди залежність, необхідність повного злиття. Здається, що втрата другої половинки не просто засмутить, а вб'є, позбавить життя.
 • У коханні кожна людина може мати власні погляди, переваги, які відрізняються від партнера. Допустимі суперечки, шанобливе відстоювання своєї точки зору, прийняття чужої. У прихильності до відхилення поглядів і бажань партнерів сприймається як загроза для відносин. Людина стає частиною іншої і не повинна мати власної думки, приймати самостійні рішення. Найчастіше такої можливості немає один від партнерів і повністю залежить від другого.
 • У коханні кожен має власні межі, може їх вільно відстоювати, нагадувати про них. Насамперед він дбає про свої потреби. При прихильності психологічні межі розмиваються. Людина ігнорує свої потреби, зосереджується на партнера.
 • Кохання дарує відчуття свободи, комфорту, з повним прийняттям себе та партнера. Прихильність часто супроводжується ненавистю до себе, почуттям сорому і провини, відчуттям безсилля і життя в пастці, неможливості щось змінити в положенні, що не влаштовує.
 • Любов дозволяє людині бути собою, виявляти себе з різних боків, відчувати весь спектр емоцій без звинувачень. Прихильність викликає відчуття себе у ролі жертви чи, навпаки, агресора.
 • Любов сповнена щастям, радістю, задоволенням від взаємодії. Прихильність складно уявити без ревнощів, образ, гніву.
 • У коханні партнери активно розвиваються, допомагають одне одному. У прихильності люди можуть стояти дома або, навпаки, деградувати.
 • Кохання надихає, дарує відчуття внутрішнього спокою, впевненості, комфорту. Прихильність спустошує, супроводжується тривогою, страхом, напругою.
 • У коханні людина приймається повністю з перевагами та недоліками. Є чітке розуміння того, що кожен – неідеальний та має на це повне право. Недоліки не роблять нас поганими. Це особливості, частина індивідуальності. Прихильність супроводжується критикою, претензіями, прагненням «поліпшити», переробити партнера.
 • У коханні турбота, тепло, допомога даються безкорисливо. Натомість нічого не очікується. У прихильності багато взаємних вимог, егоїзму.

Кохання – наповнює енергією та щастям почуття. Воно дарує нам нескінченний ресурс, почуття «я не один», підтримку. Прив'язаність, навпаки, «висмоктує» сили, викликає внутрішню тривогу, страх, невпевненість.

Якщо ти зрозуміла, що твої стосунки мало схожі на кохання, не варто хвилюватися. Головне – помітити проблему та розглянути її з різних боків.

Якщо твій обранець теж готовий працювати над собою і над відносинами, ви разом можете змінити ситуацію. І тоді відкриються абсолютно нові межі взаємодії. Відносини стануть глибшими, яскравішими, насиченішими, чуттєвішими. Це одна із зон для саморозвитку, яку вдасться підкорювати, міцно тримати за руки.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua