У чому різниця між шлюбом та цивільним шлюбом – співжиттям

У чому різниця між шлюбом та цивільним шлюбом – співжиттям

Юридично поняття громадянський шлюб відповідає офіційному шлюбу, оскільки обидва типи відносин регулюються цивільним законодавством. Проте більшість людей вважають, що громадянський шлюб – це ні що інше як співжиття.

У цій статті ми ухвалимо цю точку зору. З такої позиції розглянемо також, чим відрізняється офіційний шлюб від громадянського шлюбу, якщо дивитися на проблему з точки зору психології.

Відповідальність та зобов'язання

У чому різниця між шлюбом та цивільним шлюбом – співжиттям

Фото автора BARBARA RIBEIRO: Pexels

Одна з найважливіших відмінностей громадянського шлюбу та офіційного – відповідальність. Пам'ятаєш, на весіллі пара дає клятви один одному бути разом у горі та радості, зберігати вірність тощо.

Вирішуючи жити з молодим чоловіком, ні ти, ні він ні в чому не присягаєтеся. Просто починаєте разом жити. Спочатку, щоб спробувати, перевірити стосунки. Потім за звичкою чи тому, що так зручно.

Можливо, буває момент, коли партнери дають обіцянки або будують свої стосунки так, щоб видавити клятви з іншого боку, але за будь-якої сварки вони забуваються.

Партнери залишаються віч-на-віч із розумінням, що один з них може піти будь-якої миті, адже юридично їх ніщо не пов'язує.

Звідси – вищий відсоток зрад за співжиття, легші і часті розставання, відсутність серйозних спроб відновити відносини.

Ось що каже жінка, яка вийшла заміж після 13 років співжиття з чоловіком: «У якийсь момент стало ясно, що просто живучи разом, ми втрачаємо суть стосунків. Я можу піти, мій чоловік може втекти. І ні дитина, ні загальні спогади не змусять нас бути разом.

Зігравши весілля, ми підтвердили бажання прожити разом все життя, нести один за одного відповідальність».

Несподіваний наслідок офіційного шлюбу та відповідальності – особистісне зростання. Адаптуючись до нових обставин, приймаючи психологічні, соціально-економічні зобов'язання, даючи народження дітям, ти ростеш, змінюєшся.

У тебе з'являється можливість утихомирити свій егоїзм, дійсно почути свого партнера, тоді як за співжиття люди схильні захищати свій спосіб життя і орієнтуватися на свої межі.

Ритуали

Укладаючи офіційний шлюб, партнери проходять різні ритуали. Насамперед, це саме весілля. Тут є і викуп, викрадення нареченої, обмін кільцями, поцілунки під крики «гірко».

Наречений і наречена вибирають обручки, з трепетом ставляться до першої шлюбної ночі, нехай насправді вона і не перша. Для них важливі хлопчаки, дівич-вечори, підготовка запрошень, планування медового місяця.

У чому різниця між шлюбом та цивільним шлюбом – співжиттям

Цивільний шлюб чи офіційний? Плюси і мінуси

Ритуали включають і знайомство з родичами, друзями нового подружжя.

У співіснуванні цього немає. Ритуальні події у цьому типі відносин пов'язані зі спогадами про знайомство, перше побачення. Але немає нічого, що закріплювало б зв'язок, робило його повніше, надійніше.

Іноді ритуали виконують роль своєрідної PR-акції. Наречені через весілля демонструють свій новий статус, привід для гордості. Вони дають собі легальне право бути разом і насолоджуватися спільним життям.

Особистісні кордони

Величезною перевагою, яка часто характеризує співжиття, є збереження між партнерами кордонів. Шлюб породжує враження, що партнер належить тобі, він не піде, щоб ти не робила. Можеш скандалити, не доглядати себе – чоловік все одно вже твій.

Звідси – несвідоме бажання розтягнути кордони, перевірити, що може винести чоловік, на якому етапі він зламається та пошкодує, що одружився.

У співмешканні ти постійно маєш боротися за партнера, адже вас тримає поруч один з одним лише любов і повагу. Якщо це піде, з легкістю розпадеться і ваше спільне життя.

Ця свобода у відносинах, відсутність кайданів змушує вас поважати та цінувати чужі кордони та людину, якій вони належать.

Діти

Ставлення батьків, що живуть у співжитті, до спільних дітей зазвичай не відрізняється від того, як ставляться до потомства ті, хто уклав шлюб. Діти є діти, їх люблять, дбають про них, з ними грають.

Однак дитина, яка народилася у шлюбі, завжди має двох батьків, принаймні за документами. Чоловік, який співмешкає з матір'ю своєї дитини, може не підтвердити батьківство просто з принципу, капризу чи бажання бути офіційно бездітним.

У чому різниця між шлюбом та цивільним шлюбом – співжиттям

Фото автора Kampus Production: Pexels

Подібне маніпулювання може використовувати жінка. Іноді вона цілеспрямовано не називає батька дитини, щоб отримати більше допомоги. Вибирає роль бідної, покинутої матері, яка сама все несе на своїх плечах.

Інший важкий момент – дитина може не розуміти, чому батьки інших дітей називають себе чоловіком та дружиною, у них було весілля, є обручки, а його мама та тато – просто дві людини, які живуть разом.

У нього формується слабкіший захист, недостатня впевненість у собі та своїх близьких. З одного боку, він живе у повній сім'ї, з іншого – сім'ї взагалі немає.

Родичі

Офіційний шлюб має на увазі, що партнери стали сім'єю. Їм нема чого соромитися один одного, вони перед усім світом підтвердили своє бажання бути разом. Відбувається обов'язкове знайомство із родичами. Більш того, останні стають членами однієї сім'ї.

Співмешканці партнери часто уникають знайомити один одного з рідними. Максимум, що вони йдуть, це зустріч із батьками, братами, сестрами. Інші родичі живуть за межами цього кола

Виходить, що якщо сім'я молодих людей, що одружилися, розростається, то коло родичем пари в співжитті залишається колишнім. Іноді це справляє пригнічуюче враження. Здається, що партнери приховують стосунки від близьких, не довіряють один одному.

Ставлення до власності

Цікаве питання стосується власності. Партнер, який не має до квартири, де живуть співмешканці, жодного відношення, не вкладатиме в неї свої гроші та ресурси. Він може в ній жити, готувати вечері, забиратися, але платити за ремонт, світло, води не буде.

Логіка такого ставлення проста – це моє; якщо я піду, то все залишу, то навіщо мені вкладатися в те, що все одно залишиться комусь іншому.

З іншого боку, власник житла під час сварки завжди може вигнати коханого, посилаючись на те, що це його будинок. Таке маніпулювання сильно псує відносини, змушуючи одного з партнерів займати захисну позицію.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua