Англійські прізвища: їх значення та переклад, звучання та походження

Історія походження імен та прізвищ різних народів та національностей світу дуже цікава. Нижче наведено аналіз походження англійських прізвищ, їх значення, до більшості з них надано переклад. Також представлений список найкрасивіших і найвпливовіших, на додаток – список найпопулярніших.

Англійські прізвища: їх значення та переклад, звучання та походження

Походження англійських прізвищ

Більшість англійських прізвищ та імен можна розділити на чотири групи залежно від їхнього походження. До першої групи входять ті, що мають отантропонімічне походження. До другої групи включено прізвища, які були утворені залежно від місця проживання людини. Третя група включає ті, що були утворені залежно від професійно-посадових обов'язків людини. До заключної групи входять описові. Також варто відзначити, що в Англії прізвище має назву surname, іноді в тексті використовуватиметься саме це слово.

Отантропонімічні

До цієї групи входять surname, утворені від імен, які у своїй були видозмінені. До таких відносять Dennis, Owen, Walter. Наприклад, усіма відомий автор Дісней Walter Disney мав ім'я Walter, а не прізвище, але багато англійців носять таке прізвище, наприклад, це звучить так: Sarah Walter (Сара Волтер). До цієї групи також включені прізвища, до складу яких входить слово son, значення його – “син”. Наприклад, Thompson. Іншими словами, прізвище показує, що людина син того, хто носить ім'я Thomp. Також до цієї групи входять такі прізвища, які були утворені шляхом скорочення імені батька. Наприклад, ім'я David було скорочено і вийшло Dawe.

Англійські прізвища: їх значення та переклад, звучання та походження

Насправді таких прикладів дуже багато, їх також можна простежити і з іменами, і з прізвищами відомих людей.

Освічені залежно від місця проживання

Значення англійських прізвищ та їх походження – досить цікава тема, наприклад, surname, що входять до другої групи, що розглядається, є найбільш популярними у англійців. Ця група може бути поділена на невеликі підгрупи.

У першу входять англійські прізвища зі значенням, що вказує на походження носіїв прізвиськ у тій чи іншій місцевості. Також окрему підгрупу можна віднести ті їх, у яких видно топографічні пункти місцевості. До таких англійських прізвищ та їх значень відносяться Dale – “долина”, Hill – “горб”, Fields – “поле”. Американська модель Victoria's Secret носить саме таке прізвище – Taylor Hill (Тейлор Хілл).

Англійські прізвища: їх значення та переклад, звучання та походження

Також варто відзначити ряд “других імен” англійців, які утворені від знаків-вивісок, на яких були зображені тварини чи рослини. Ці вивіски служили для розпізнавання будинків на вулицях англійських міст у Середньовіччі або для позначення майстерень, готелів, різних лавок, заїжджих дворів. Вивіски служили для допомоги людям (більшість з яких були безграмотні) знайти цей будинок. Саме тому дуже багато англійських прізвищ сягають зображень рослин або тварин, які на той час служили будинковими знаками. До таких прізвищ належать Angel – Енжел, що в перекладі “ангел”. Також Lyon – Лайон, що у перекладі “лев”. Swan – Свон, що в перекладі “лебідь”. Також приклад: наші сучасники, які мають прізвище Long, можуть бути предками власника таверни Long Arms. Це може звучати так Steven Long або Jessika Long.

Професійно-посадові

Приблизно п'ята частина всіх англійських прізвищ були утворені від назв посади людини та її професійної діяльності. До списку англійських прізвищ та їх значень за професійно-посадовою приналежністю входить Teachers – від “учитель”.

Англійські прізвища: їх значення та переклад, звучання та походження

Етимологічний аналіз англійських професійно-посадових прізвищ дозволяє відтворити всю соціально-економічну структуру англійського суспільства 10 століття того періоду, коли формувалася основа сучасної англійської ономастики. Більшість surname були утворені від прізвиськ, які давалися для позначення професії або ремесла. Такі прізвища можна розділити на підгрупи. У першу входять ті, що були утворені з назв посад. По-друге – від назви професій, безпосередньо пов'язаних із сільським господарством. До третьої підгрупи включені ті, які були утворені від професій, пов'язаних із міськими ремеслами. В останню підгрупу входять прізвища, що вийшли від назв торгового сукна.

Цікавий приклад, які мають закінчення Wright (Райт). Такі surname відносяться до професій людей, які працюють з деревом. Серед таких Wainwright, Wheelwright.

Описові англійські прізвища

Вони відображають фізичні особливості людини, якій і було надано прізвисько спочатку. До таких відносяться Longman – від “довгий”, Elder – “страшний”, High – “високий”, Small – “маленький”, Strong – “сильний”, Younger – “молодий”. Прізвища могли бути утворені навіть від кольору волосся. Наприклад, до списку англійських прізвищ зі значенням кольору волосся входять Black, White, Brown, тобто “чорний”, “білий”, “коричневий”. Він міг бути утворені і зажадав від моральних якостей людини, і навіть з його розумових здібностей. Приміром, людині з поганим послужним списком могли присвоїти прізвище Bad – ” поганий ” , інакше – Good, ” хороший ” . В одному з американських серіалів головного героя звали Mister Big, і ця особливість була обрана не випадково, адже Big – “великий”, що характеризує героя якнайкраще: він був великим чоловіком у всіх сенсах.

Аристократичні

Англійські прізвища: їх значення та переклад, звучання та походження

Першість аристократичних та красивих англійських прізвищ тримає surname Віндзор. Не дивно, адже її високість англійська королева Єлизавета носить саме її. Також аристократичною вважається Саксен-Кобург-Гота (королева Вікторія). Сюди відносять такі: Ланкастер, Стюард, Йорк, Тюдор. Представниками цих прізвищ є люди королівської крові. До герцогських імен входять Мальборо, Норфолк, Веллінгтон, Манчестер.

Англійські прізвища: їх значення та переклад, звучання та походження

Популярні прізвища

Як і у всьому світі, в Англії також люблять складати рейтинги найпопулярніших прізвищ або імен. У такі списки щорічно входить Smith – Сміт. Любителі англійської літератури, а також англомовного кіно точно підтвердять, що містер чи місіс Сміт зустрічаються практично у кожному творі чи практично у кожному кінофільмі. Також до числа популярних входить Jones – Джонс.

У будь-якому рейтингу значиться Lewis – Льюїс. Не поступається місцем і Green – Грін, що перекладається як “зелений”. Взагалі, слід зазначити, більшість англомовних прізвищ використовуються як безпосередньо у Англії, а й, наприклад, в Америці. Більшість голлівудських акторів мають англійські прізвища. І хоча surname не стають популярними через популярність тієї чи іншої особистості, як це зазвичай відбувається з іменами, але все ж таки деякі люди змінюють прізвище на те, що носить те чи інше медійне обличчя.

Відомі англійські прізвища та їх носії

До англійських прізвищ зі значенням та його відомих носіїв входить Smith. Багато хто чув або бачив у фільмах популярного американського актора Will Smith, або Вілла Сміта. Засновники компанії Johnson & Johnson також є носіями гучного англомовного прізвища. Власне, як і засновник англійської команди, представленої у Формулі 1 Френк Вільямс (Frank Williams).

Англійські прізвища: їх значення та переклад, звучання та походження

Англійське прізвище носив і лідер відомого гурту Rolling Stones Brian Jones. Згадується і відома американська акторка Kristin Davis. Відомим прізвищем Taylor – Тейлор стало завдяки англійській та американській актрисі Елізабет Тейлор.

Шотландське коріння

Аналізуючи шотландські прізвища, можна легко простежити скандинавський вплив. Нижче наведено кілька прикладів найдавніших шотландських surname (додаткове ім'я) та їх норвезькі прототипи.

Шотландський варіант: Godfey. Норвезький зразок: Guthroo. Шотландська версія прізвища: McManus, норвезький варіант – Magnus.

Auley – норвезький прототип Olaf, Ola. Так само, як і багато англійських прізвищ, шотландські були утворені від географічних назв. Серед них Forbes (Форбс), Gordon (Гордон), Murray (Мюррей), Douglas (Дуглас), Ross (Рос).

Також було зафіксовано і французьке вплив, наприклад, у прізвищах, як Robertson, Grant, Bruce, Sinclair. У середині 15 століття англійці спробували повністю перевести ірландців на англомовні прізвища. Ірландці мали прийняти ті, що утворені від англійських місць. Серед таких Sutton, Corke. Проте спроба не мала успіху. Якщо подивитися на сучасні прізвища шотландців та ірландців, все-таки можна зустріти серед них surname англійського походження, але дуже рідко.

Жіночі прізвища

На сьогоднішній день у документах можна змінювати параметри своїх даних, наприклад, можна змінити прізвище. До прекрасних варіантів для жіночої половини Великобританії входять такі: Роджерс, Шелдон, Вілсон, Говард, Батлер, Молліган і багато інших. Варто підкреслити, що англійські прізвища не схиляються і не змінюються в залежності від статі людини, яка їх носить, проте багато експертів виділяють низку таких, які найбільше підходять жіночій половині. Саме вони представлені в цьому пункті. Жіночі англійські прізвища та їх значення не відрізняються від чоловічих, причому у Великій Британії вони в принципі не схиляються і не видозмінюються.

Рідкісні прізвища

Існує як ряд популярних прізвищ, що часто зустрічаються, так і ряд досить рідкісних. До них відносяться Death, Cock (півень, самець), Bottom (дно, зад). Варто також зазначити, що більшість рідкісних surname мають негативне значення, саме тому згодом їх кількість значно скорочується. Ось, наприклад, Death перекладається як “смерть”. Ну хто в здоровому глузді захоче носити таке прізвище? Ось і англійці поступово від неї відмовляються. Часто таким прізвищем наділяються герої п'єс чи кінофільмів, які є лиходіями. І тут це цілком прийнятно.

У цілому нині походження англійських прізвищ дуже схоже із зародженням іспанських чи американських, проте великої кількості запозичень в інших народів немає. Чоловічі англійські прізвища та їх значення не відрізняються від жіночих.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua