Балда – це… Значення слова

Щодня в мові ми використовуємо, здавалося б, знайомі нам слова і фрази, не замислюючись про їх значення. «Балда» належить до одним із тих полісемантичних слів, значення яких відрізняються від одного контексту до іншого, причому одне з тлумачень цього слова є результатом хибної етимології.

Етимологія слова “балда”

Балда – це... Значення слова

Щоб розібратися, що означає слово “балда”, необхідно спочатку простежити історію його появи.

Більшість вчених досі не можуть знайти гідну відповідь на питання, звідки слово “балда” з'явилося російською мовою. Однак деякі з них вважають, що це слово могло прийти в російську мову з тюркських мов. Так німецький мовознавець Макс Фасмер припустив, що слово “балда” походить від тюркського balta, що в перекладі на російську означає “сокиру”, “колун” (різновид сокири), “балдак” (милиця). Деякі вчені дотримуються іншої версії щодо походження цього слова. Вони вважають, що «балда» прийшла у російську мову із санскритського balada, що означає «могутній».

Значення слова “балда”

Балда – це... Значення слова

У російських словниках можна знайти однорідні тлумачення слова “балда”. В. Даль так визначає це слово:

 • великий, важкий набалдашник (потовщення на ручці тростини);
 • хвороблива шишка, наріст;
 • ударна зброя: те саме, що й кийок;
 • великий молот, кувалда;
 • трамбування;
 • бран.: бовдур, балбес, незграбний дурень, пліткар, баламут, дурень, глухий кут, малоумний;
 • балдашка – дерев'яна чашка, якою черпають і п'ють;
 • балдикати, те ж, що й балакати, калакати.

На думку Д. Н. Ушакова, балда – це:

 • тех. термін: важкий молот для роздроблення каміння та гірських порід;
 • потовщення у верхній частині тростинки;
 • браніт.: дурень, йолоп.

Т. Ф. Єфремова наводить такі визначення слова балда:

 • ж. р., застар.: важкий молот, що застосовувався при гірничих роботах та в кузнях;
 • м. н. р., розг.- зниж.: той, хто безглуздий і дурний.

Ще більше значень

Які ж додаткові значення приховує у собі “балда”? Відповідь питанням, що таке балда може бути досить разносортным.

1) Балда або Болда – російське чоловіче прізвисько. 2) Балда – поширена настільна гра, суть якої полягає у складанні слів за допомогою літер, розташованих на ігровому полі. Кількість гравців має бути не меншою за двох. Існує також комп'ютерний варіант цієї гри. 3) Балди (Бальди, Банди та Боуди) – голі гіпсові скелі, що піднімаються прямовисною крутою стіною над долиною в північно-східній частині України. 4) Балда – це простий: голова. 5) Балда – річка в Західному Сибіру. 6) Балда – назва лісу в селі Кремницькому Нижегородської області. 7) Балда – тип рибальської снасті. 8) Балда – наркотик з висушеного листя певних сортів конопель (злодійський жаргон).

Балда у літературі

Балда – це... Значення слова

Таке неоднорідне слово як “балда” приваблювало і досі привертає увагу багатьох письменників.

Прозаїки у своїх творах використовують полісемантичні слова, деякі значення яких є результатом випадкового переосмислення за співзвуччю та смисловим зближенням. Такий так званий прийом народної етимології дозволяє авторам «вдало» характеризувати персонажів.

Знаменитий твір А. С. Пушкіна «Казка про Попу і працівника його Балді» наочно демонструє нам прийом народної етимології. Пушкін дав кмітливому герою ім'я Балда, наділивши його протилежними дурній людині якостями. У результаті з'явився образ працьовитого Балди, який провчив Попа. Однак, під впливом численних казок про дурнів, пушкінського мужичка на ім'я Балда порівнюють із дурнем у народній казці.

Цікавою є і радянська повість-казка Лазаря Лагіна «Старий-Хоттабич». За сюжетом, старий Хоттабич хотів перетворити на пилюку всі товари, що знаходяться в одній крамниці. Волька, юний піонер, що випустив Хоттабича зі глека, обурився і назвав його старим балдою. Старий Хоттабич, дивуючись, попросив пояснити невідоме йому слово, на що Волька йому так відповів: «Чи розумієш… як тобі сказати… е-е-е… Ну, загалом, балда – це щось на зразок. мудреця».

Як не дивно, джина задовольнив таку відповідь, він навіть вирішив запам'ятати її, щоб при нагоді похвалитися багатим лексиконом. Всі читачі, мабуть, питали, невже старий не знав значення цього слова.

Правда в тому, в його рідній мові, івриті, на його ж нещастя, балдою називають мудреця, людину з глибокими знаннями. Тому Хоттабич і не став сперечатися з Волькою.

Приклади зі словом Балда

Полісемантичне слово балда зустрічається у різних контекстах.

Наприклад: “Пішли, я навчу тебе грати в балду”. (Зрозуміло, що слово вживається у значенні «гра».)

“Ось балда – це тобі не з молоточком працювати. Від одного удару каміння надвоє коле”. (Тут, у значенні молот.)

“Українські Балди складаються з величезних 3-метрових брил, гіпсового каменю з гладкими стінками”. (Тут, скелі.)

Балда – це... Значення слова

“Секрет успішної риболовлі полягає в … балді.” (У значенні снасть.)

Багато людей замість відповіді на запитання: “Ти колись купався в Балді?”, можуть поставити зустрічне запитання: “Що таке балда?”. (Тут, у значенні сибірська річка.)

“Як же чудово восени поблукати Балдою, подихати осіннім повітрям, помилуватися різнобарвним листопадом”. (Назва лісу.)

“Балда у тебе лиса!” (Голова.)

“Увійшов дідок, тримаючи в одній руці велику тростину із золотою балдою.” (Потовщення на тростині.)

“Постукати б тобі та по твоїй балді.”

“Ах ти балда! Забув, чи балду з собою взяти. Камені самі собою не розколються.”

Фразеологізми зі словом Балда

Балда – це... Значення слова

У російських фразеологізмах часто з'являється слово балда. Але який сенс буде нести це слово у подібних висловлюваннях?

Всім відомий фразеологізм “пинати балду” та його варіанти “ганяти балду”, “валяти балду”, “бити балду”. Значення такого фразеологізму – ледарювати.

Цікаво, що цей фразеологізм виник ще давньої Русі, але мав зовсім інший сенс. “Він ганяє балду” – так говорили про людину, що розгойдує молот (балду). Для мотузок монтувалися кільцеві напрямні, що нагадують підмайстер траєкторію розгойдування молота. Згодом так само почали говорити і про безглузду несамостійну людину.

Поширені та інші фразеологізми: “до балди” (байдуже), (взяти) “від балди” (необдумано, навмання), “без балди” (без обману, всерйоз), “бити (дати) по балді” (побити).

Що означає балда у висловах типу “Балда Іванівна”, “Балда осинова”, “Балда стоєросова”? Сенс першої фрази – некмітлива розсіяна жінка, сенс другої та третьої фраз – безглузда людина.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua