Іменини 15 серпня: жіночі імена

15 серпня іменини відзначають лише чоловіки. Як же назвати дівчинку, якщо вона народилася цього літнього дня? У статті буде запропоновано варіанти вибору імен для новонароджених дівчаток, які можна використовувати, якщо у православних святках день 15 серпня – виключно «чоловічий».

Чоловічі іменинники

Оскільки у цей день за православним календарем немає іменинниць серед жінок, розглянемо варіанти імен для чоловіків. 15 серпня іменини відзначають чоловіки, які названі:

 • Кирилом – «володарем, повелителем, паном» – давньогрецький варіант Кюріллос, «сонцем» – у перекладі з перської;
 • Платонами – «широкими, широкоплечими» – ім'я з'явилося Стародавню Грецію;
 • Романами – «народженими Римі, римськими громадянами» – в латинському перекладі;
 • Степанами – “вінками, вінцями, коронами”;
 • Тарасами – «бунтарями, бунтівниками, неспокійними бунтівниками», в латинському перекладі «биками, волами»;
 • Теодорами – «посланцями Божими, даром Божим»;
 • Федорами – «дарованими Богом» – у перекладі з грецької мови.

Жіноча форма чоловічого імені

Так як 15 серпня іменини жіночих імен не вказані, можна використовувати чоловічі імена, які вживаються в обох формах:

 • Василя – «царського, царственого» у варіанті «Василіса»;
 • Івана – «помилованого Господом» у варіанті «Іванна»;
 • Яна – «Яхве милостивого» у перекладі з давньоєврейської мови. Дівчинку можна назвати Яною. Іменини 15 серпня: жіночі імена

Інші варіанти

Якщо немає жіночих іменин 15 серпня, можна використовувати імена, які вказані в дні, що йдуть поряд. Так 14 серпня іменини у:

 • Соломії – «мирної», по-давньогрецькому вона звалася Саломе;
 • Софії – «мудрою, яка знає» – це ім'я також родом із Стародавньої Греції.

Такі варіанти підійдуть, щоб назвати дівчинку, народжену 15 серпня. Або можна переглянути імена для іменинниць 16 серпня. Тут також вказано Соломію.

Іменини 15 серпня: жіночі імена

Свята Соломія Мироносиця

Свята Соломія, чиї іменини відзначають і 14 і 16 серпня, народилася у Галілеї. Вона була дружиною Заведею, матір'ю Якову та Іоанну. Коли сини вирішили слідувати за Христом, мати також почала йому служити у суспільстві інших жінок. Коли вона з дітьми прямувала за Месією до Єрусалиму, то звернулася до нього з проханням у Небесному Царстві взяти її дітей по обидві руки.

Соломія бачила процес розп'яття Ісуса, вона та інші жінки йшли вранці після страти до печери, де був Син Божий, щоб потурбуватися про його тіло. Вона несла олію мирру, тому й названа Мироносицею. Серед інших жінок Соломія була свідком загадкового воскресіння Місії.

Іменини 15 серпня: жіночі імена

Свята Іоанна

Оскільки на 15 серпня жіночі імена не вказані у православному календарі, то варіантами назвати дівчинку, народжену в цей день, можливо використання жіночої форми чоловічого імені.

Іоанна – форма імені Іоанн – “помилований Богом”. Ця свята була серед жінок, які бачили смерть і воскресіння Місії. Мироносиць звали:

 • Марією Магдаленою;
 • Соломеєю;
 • Мартою;
 • Іоанною;
 • Марією;
 • Сусанний;
 • Марією Клеопової. Іменини 15 серпня: жіночі імена

Жінки настільки любили Ісуса, що не побоялися побачити його після смерті і хотіли змастити його рани олією мирри. Також їх не налякав факт воскресіння Сина Господнього. Більше того, вони щиро повірили в те, що саме так і сталося.

Назвавши дівчинку Іоанною, батьки можуть молитися за неї перед іконою дружин мироносиць.

Іменини 15 серпня: жіночі імена

Мучениця Василіса

15 серпня іменини у Василя. Жіночий варіант імені вважається Василиса. Значення обох імен ідентичне. Мучениці Василісі Нікомідійській судилося постраждати за те, що вона слідувала вченню Христа. Це сталося за часів правління Діоклітіана.

Іменини 15 серпня: жіночі імена

Дівчинці було лише дев'ять років, коли імператор вимагав від неї зречення християнських істин. Але юна християнка мала непорушні принципи. Тому вона зазнала жорстокого покарання у вигляді витончених тортур. З чудового випадку, вона не загинула і вціліла, захищена Господом.

Тропар мучениці Василісі Нікомідійській, юнакові

голос 4

Ягня Твоя, Ісусе, Василісса/ покликаний великим голосом:/ Тобі, Женише мій, люблю,/ і, Тобі шукаючи, страждаю,/ і розпинаюся, і ховаюсь хрещенню Твоєму,/ і страждаю і вмираю за Тебе, та й живу з Тобою,/ але, як жертву непорочну, прийми мене, з любов'ю пожерлу Тебе.// Тоя молитвами, як Милостивий, спаси душі наші.

Переклад: Агниця Твоя, Ісусе, Василіса кричить голосно: «Тебе, Наречений мій, люблю, і, Тебе шукаю, страждаю, і розпинаюсь і ховаюся з Тобою в Твоєму хрещенні, і терплю муки за Тебе, нехай царюю в Тобі, і помираю. Тебе, щоб і жити з Тобою; але прийми мене як жертву непорочну, з любов'ю принесену Тобі! За клопотаннями її, як Милостивий, спаси душі наші.

Підведемо підсумки

На сторінках православного календаря немає інформації про жіночі імена, які вшановуються 15 серпня. Як же робити батькам, які обирають ім'я для своєї дочки, народженої цього дня?

За деякими рекомендаціями про те, як керуватися Святцями, можна скористатися іменами, які вказані в дати, що розташовані поруч. 14 серпня це імена Соломія та Софія, 16 серпня – Соломія.

Якщо це ім'я не влаштовує, можна використовувати жіночий варіант чоловічого імені, яке вшановується 15 серпня: Іванна, Яна та Василиса. На сьогоднішній день такі жіночі імена не втратили своєї популярності.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua