Скандинавські боги: імена, значення імен, характеристика та підвладні сили

Джерелом формування скандинавської міфології став її германо-скандинавський прародитель. Початок її формування посідає п'яте століття до нашої ери. Батьками цієї міфології можна назвати англосаксів, норгів, данів, ютів та германців. Детальна інформація про скандинавських богів розписана в Еддах. так називають давньоісландські тексти часів Середньовіччя.

Модель існування богів скандинавського походження

Погляд на міфологію у північних людей дуже складний і багатогранний. Основою її існування є дев'ять різних світів. Всі вони, незважаючи на серйозні відмінності, мають важливу сполучну ланку – світове дерево Іггдрасіль. Усі світи скандинавських богів також мають свою сферу проживання. Частина розташовується землі, інша повітря і третя під землею. Мешканцями світів можуть бути не тільки божественні істоти, а й інші міфічні особини (гноми, ейнхерії, велетні, демони та інші).

Мири

Здебільшого скандинавські боги проживають у серединному світі, що називається Мідгардом. Місцем його розташування є ділянка серед океану. Також на землі є ще чотири світи. Вони знаходяться неподалік Мідгарда з кожного боку світу. Зі східного боку дислокується Утгард. Цей світ заповнений велетнями та етунами. Із заходу від серединного світу простягся Ванхейм. Тут повно богів, які відповідають за родючість. Північ охороняє світ льоду Ніфльхейм, і з півдня Муспельхейм, що породжує хаос. У Мідгарді є чудовий райдужний міст, який є сполучною ланкою з іншими світами. Так ним можна з серединного світу потрапити до Асгарда. Саме цей світ є місцем дислокації скандинавських богів-асів. Серед райдужного мота є вхід до обителі фей та ейнхерії. Прекрасний Льюсальвхейм є світом духів. Що стосується підземних істот, то їм дістався Свартальвхейм та Хельхейм. У першому мешкають гноми, а другий є пекло.

Скандинавські боги: імена, значення імен, характеристика та підвладні сили

Хто такі боги у скандинавській міфології

Боги поділяються на два типи. Перші – це аси. Вони можуть бути як чоловіками, і жінками. Також саме аси мають владу над усіма світами, а керує ними Один. Що стосується другого типу, то до них відносяться ванни. У тому числі божества, відповідальні за родючість. Незважаючи на те, що вони є найдавнішими скандинавськими богами, свою першість їм довелося віддати в руки асів під час серйозних воєн. Варто зазначити, що представники одного типу можуть перейти на бік іншого. До списку скандинавських богів входять дванадцять чоловіків та чотирнадцять жінок.

Чим божества схожі на людей

Скандинавські боги та істоти мають величезну кількість рис, властивих лише людям. Ці подібності зустрічаються як у зовнішності, і у рисах характеру. Також вчинки та поведінка людей частково перейняті богами вікінгів. Список імен скандинавських божеств максимально схожих на людей відкривають Один, Тюр, Тор і Хеймдаль. Саме вони були схильні до здійснення подвигів, до сміливих вчинків та хоробрих рішень. Порівняно з іншими міфологіями, у вікінгів усі божественні герої мали свої психологічні портрети. Цю особливість не можна зустріти більше ні в кого. Ще однією характерною рисою представників дев'яти світів є жертовність. Як доказ цього твердження можна навести ряд прикладів. Так, Один пожертвував своє око Мімірові. Локкі ж, захищаючи свій світ, розпрощався з невинністю з доброї волі. Око Тюра також є жертвою на користь пса Гарма. Ця особливість скандинавської міфології створила низку труднощів під час переходу жителів Данії, Норвегії та Швейцарії до християнства. Вони вважали, що Христос має такі самі риси, як і божества вікінгів. У зв'язку з цим перебудуватися на нову віру мешканцям скандинавських країн було дуже складно.

Скандинавські боги: імена, значення імен, характеристика та підвладні сили

Перелік чоловічих божеств

Список скандинавських богів та їх значення наведено нижче:

 1. Один – раніше керував військовими справами. Зараз обіймає посаду керівника асів і дає початок своєму почесному роду. Він є наймудрішим і найвідважнішим. Він завжди здобуває перемогу і володіє чарівною силою.
 2. Тор – громовержець (скандинавський бог грому). Стоїть на захисті як богів, так і представників людської раси.
 3. Тюр – найдавніший із усіх богів скандинавської міфології. Список його досягнень можна перераховувати нескінченно. Він відповідає за військові дії та доблесть воїнів. Його відмінністю є відсутність однієї руки.
 4. Браги – творчий представник світу скандинавських богів та істот. Областями його влади є поезія, мудрість та красномовство.
 5. Бальдр – найкрасивіший з усіх божеств. Він царює над світлом та навесні.
 6. Хеймдалль – хранитель великого дерева всіх світів. Він має здібності провидіння.
 7. Хед – бог із дефектом зору. Він нічого не бачить, і тому якось, не підозрюючи того, убив красеня Бальдра. Областью його заступництва є зима.
 8. Відар – панує над природою, відродженням та оновленням.
 9. Валі – покровитель рослинного світу.
 10. Улль – саме він навчив людей використовувати цибулю та пересуватися на лижах. Областю його влади є полювання.
 11. Форсеті – справедливий і мудрий бог правосуддя.
 12. Локі – нащадок велетнів-єтунів. За свою підступність заслужив звання бога обману та зради.

Також є такі аси, які не мають чітких функцій, тому їх навіть не вносять до списку богів скандинавської міфології.

Скандинавські боги: імена, значення імен, характеристика та підвладні сили

Один і його місце у міфології

У скандинавських епосах Одіна вважають верховним богом. Також його часто називають прабатьком асів, хоча є думка, що не всі аси пішли від нього. Щодо його нащадків, то у великого Одіна було шестеро дітей. Усі вони були чоловічої статі та народжені від чотирьох різних жінок. Дружиною Одіна була лише одна з них, звали її Фрігг. Ця богиня опікувалася любовними справами, шлюбом і продовженням потомства. Також вона мала дар провидіння і знала, яка доля чекає на кожну людину. Ці знання вона завжди тримала у собі і нікому не розповідала. Відмінною особливістю зовнішності Одіна є відсутність у нього лівого ока. Згідно з переказами, його він віддав за один незвичайний напій з джерела знань і мудрості. Завдяки тому прекрасному пиття Один став ще мудрішим, а звання самого самовідданого бога він отримав після того, як прибив себе до дерева світу. Він наскрізь проткнув себе чарівним списом, який прикував його до Іггдрасіля. У такому становищі верховний бог провів дев'ять днів і десять ночей. Після цього вчинку вікінги стали називати Одіна самовідданим божеством.

Але ця пригода була не єдиною в його житті. Так, одного дня Один вирішив запозичити без попиту у гномів напій, що привертає до поезії. Уникаючи погоні, він прийняв тіло птаха і в процесі польоту частково втратив пиття. Рідину, що залишилася, Один передав Браги, який ділився напоєм з істинними королями рими. Розгублені ж краплі, за приданням, породили на землі багато відомих поетів.

Тор та його дружина Сіф

Тор є першою дитиною великого Одіна. Його поява на світ стало результатом зв'язку верховного бога з велетенкою Ерд. Тор перебуває у законному шлюбі з красунею Сіф. Її привабливість вражає всіх мешканців дев'яти світів. Сиф називають другою красунею Асгарда після Фрей. У шлюбі з Тором Сіф народила дочку Праця. Але Тор виявився таким же плідним і полігамним, як його батько. Тому у громовержця є ще двоє незаконно народжених дітей. Першого сина Магні йому народила коханка Янсакса, а про матір другого сина Моді інформації немає. Живе родина Тора у розкішному палаці Асгарда. У їхньому розпорядженні 540 різних залів.

Говорячи про зовнішню привабливість Сиф, часто згадується її розкішне позолочене волосся. Так от, з'явилися вони у богині тільки після одного вкрай дурного вчинку Локі. Брат Тора однієї з ночей пробрався в спальню до прекрасної богині і обстриг її на лисо. Як відомо, Тор мав вкрай гарячий характер, і цей вчинок його вкрай розлютив. Громовержець вирішив покарати Локі. Як покарання було обрано смерть. Тільки-но Локі зрозумів, що його можуть позбавити життя, він пообіцяв усе виправити. І справді, у нього це вийшло. За допомогою він звернувся до гномів, і ті своїми руками сховали для Сіф чудові золоті пасма. Кожна волосинка була тонша за павутину і складалася з найчистішого золота. Дивовижною особливістю цього творіння гномів було те, що тільки пасма торкалися голови, вони приростали до неї і починали рости, як рідні.

Що стосується Тора, то, говорячи про нього, відразу хочеться відзначити його величність, потужну силу та відмінний апетит. Згідно з письменами, на обід він вважав за краще з'їдати цілого бика. Таке рясне харчування також не є дивовижним, адже Тор постійно знаходиться в центрі різних битв. Основними його противниками, зазвичай, є інеїсті велетні та інші чудовиська дев'яти світів. Засобом його пересування вважається колісниця, в упряжці якої знаходяться два цапи. Головним джерелом його сили є молот, який має гарну назву М'єльнір. А подвоює його силу Пояс Сили.

Скандинавські боги: імена, значення імен, характеристика та підвладні сили

Богині

Імена у скандинавській міфології давалися не лише богам, а й богиням. Їх також шанували, любили та їм поклонялися. Імена скандинавських богинь у форматі списку представлені далі:

 1. Фрігг – дружина великого Одіна. Вона носить статус верховної правительки і опікується сім'єю, любові і вірності.
 2. Ерд – рідна мати Тора. У міфології її уособлюють із священною землею.
 3. Ейр – пропагує милосердя та підтримує інтереси цілителів.
 4. Гевйон – її зона відповідальності – землеробство, але також, говорячи про неї, завжди згадується незайманість.
 5. Фрейя – її ім'я у скандинавській міфології безпосередньо асоціюється з любов'ю та красою. Ця яскрава представниця ванів сприяє доброму врожаю і родючості місцевих грунтів.
 6. Ловн – відповідає за законність і правильність укладання подружнього союзу.
 7. С'євн – допомагає коханим у момент зародження їхніх стосунків. Також сприяє і дружнім відносинам.
 8. Вір – її називають всезнайкою. Її інтуїції та мудрості може позаздрити будь-який бог скандинавської міфології.
 9. Сюн – захищає вікінгів від злодіїв та розбійників.
 10. Вір – допомагає знайти істину.
 11. Ідунн – ніякі роки не владні над цією богинею. Її головний дар – це вічна молодість.
 12. Хлін – захищає скандинавів від небезпек та усіляких травм.

Також варто відзначити, що у Фріг було три намісниці. Тому до списку імен скандинавських богинь також входять Гна, Сала та Фугга.

Скандинавські боги: імена, значення імен, характеристика та підвладні сили

Три головні ванни

Як говорилося раніше, ванами називають божеств найдавнішого роду. Їх, безумовно, дуже багато, але троє з них заслуговують на окрему увагу:

 1. Ньєрд – ван, що опікується морською стихією. Він захищає моряків та оберігає рибалок. Йому неодноразово надають статус бога родючості.
 2. Фрейр – миротворець. Його основним напрямком є літо та врожайність.
 3. Гульвейг – чаклунка, чиї чари, зазвичай, спрямовані створення злих справ.

Варто зазначити, що і Фрей за своїм походженням є ваною. Але в далекі часи вона перейшла до асів. Саме вона навчила свій новий народ азам чарівної справи.

Скандинавські боги: імена, значення імен, характеристика та підвладні сили

Міфічні істоти

Крім богів і богинь, в скандинавській міфології описано багато інших різних істот. Всі вони мають незвичайну зовнішність і мають свої унікальні здібності:

 1. Турси – це велетні із зовнішністю простих людей. Зоною їхньої відповідальності є природні явища, здатні зруйнувати світ. За своїми характеристиками турси бувають кількох видів. Найчастіше зустрічаються вогняні та гірські, також є кам'яні та вихрові. Особливе місце займають етуни та інеїсті. Саме до їхнього роду належить Імір, – істота, яка породила життя.
 2. Альви – духи природи. До них відносяться маги, чаклуни, чарівники, які мають таку унікальну особливість, як вічна молодість. Усі вони належать до різних сторін. Тобто частина альвів є темними, інша знаходиться на світлій стороні.
 3. Норни – так називають богинь долі. Усього їх три, і саме їх силами визначається майбутнє світу. Перша з них – Урд, яка несе в собі значення долі. Другу звуть Верданді – становлення. Скульд – третя богиня, чиє ім'я означає обов'язок. Три богині є уособленням трьох часів – минулого, сьогодення та майбутнього.
 4. Валькірії – войовничі діви. Їх лише тринадцять. Їх основним завданням є супровід загиблих воїнів на шляху до Вальхалли. Вихід битви також може бути вирішений за їхнім бажанням. Після того як воїни вмирають, валькірії висмоктують їхні душі.

Всі ці істоти відіграють важливу роль у скандинавській міфології. Без них розуміння картини світу буде неповною.

Міфічні чудовиська

Як правило, всі тварини скандинавської міфології лякають і творять недобрі справи. До списку таких чудовиськ входять:

 • Ермунгард – це змій, що вражає своїми величезними розмірами. Місцем його проживання є води океану, що омивають з усіх боків Мідгард.
 • Гарм – жахливий пес, що несе службу біля воріт царства мертвих.
 • Слейпнір – потужний кінь великого Одіна. Вона дуже сильна та витривала. Її відмінною особливістю є наявність восьми кінцівок.
 • Фенрір – гігантський вовк. За свою жорстокість і кровожерливість тварина була закута в ланцюги. На жаль, утримувати його вічно у асанів не вдалося. І згідно з переказами, саме його руками був повалений великий владика дев'яти світів Один. Після цього вбивства тварина також була віддана смертному покаранню.
 • Фафнір – найвідоміший дракон скандинавської міфології. Його основною метою є захист незліченних багатств Нібелунгів.

Зовнішність кожного з цих чудовиськ відрізняється своєю самобутністю. Всі вони мають значні розміри і жахливі очі.

Скандинавські боги: імена, значення імен, характеристика та підвладні сили

Чим закінчилася міфологія вікінгів

Усі боги скандинавської міфології що неспроможні жити нескінченно. Згубним для всіх них є Рагнарек. Запобігти його здійсненню неможливо, оскільки процес його наступу було запущено у зв'язку зі смертю Бальдра. Варто зазначити, що Рагнарек несе небезпеку не лише для богів. Усі люди, тварини, альви, велетні та інші істоти також перебувають під загрозою вимирання. Першим показником того, що незабаром настане кінець всього світобудови, є прихід затяжної та дуже морозної зими. Відповідно до скандинавки міфології, цей етап займає три роки, і пережити його зможе лише невелика кількість жителів дев'яти світів. Людська раса вимре повністю. Живими залишаться лише двоє – Лів та Лівтрасір. Ці жінка та чоловік знайдуть порятунок у гаї Ходдмір. Життєві сили вони черпатимуть із ранкової роси, оскільки інших продуктів харчування у них не буде.

Того дня, коли Рагнарек прийде у дев'ять світів, Фенрір поглине без залишку сонце. Але варто зазначити, що до цього моменту Сонце спромоглося породити свого попередника. І нове створення вже розпочало свій новий шлях. Але затемнення стане не єдиною проблемою мешканців дев'яти світів. На них ще чекають потужні зорепади. Але страшний результат торкнеться не лише небесних світил. Земля також покаже свою силу та могутність шляхом землетрусів. Але тільки вирвані з коренем дерева та зруйновані гори стануть не єдиною проблемою землян. Найстрашнішою стане поява Йормунганда. За його велінням моря зітруть межі берегів і покриють собою всю землю, зносячи все на своєму шляху. Цим всесвітнім потопом борознитиме корабель мертвих. За переказами, основою його створення служили нігті мерців. Його пасажирами стали численні воїни з роду інеїстих велетнів. Битимуться вони на чолі з Локі. Ця армія попрямує на Асгард з його завоювання.

Щоб відстрочити день Рагнарека, скандинавські племена, перш ніж поховати мерців, відрізали в них нігті. На їхню думку, таким чином корабель створюватиметься набагато довше і фатальний момент можна буде перенести.

Свою роль у скандинавській міфології грають і велетні, які прибули з Муспельхейму. Вони також підуть на Асгард. Пройшовши крізь райдужний міст, велетні вступлять в останню битву з асами. Військо Асгарда боротиметься під керівництвом великого Одіна. На цьому етапі райдужний міст остаточно зруйнують. Також згубним стане те, що всі боги та істоти скандинавської міфології не змогли примірятись і билися до останньої краплі крові.

Далі свої руйнівні дії знову почне Фенрір. З'їдене ним сонце вже давно переварилося, і пес вирішить знайти собі нову жертву. Так, Фенрір забрав життя в Одіна. Але й сам пес після такого злочину не зміг проіснувати довго. За Одіна помстився Відар. Багато богів того дня билися дуже самовіддано. Так, у поєдинок із моторошним Гармом вступив Тюр. Боротьба була кривавою і, на жаль, приреченою на кончину обох. Аналогічний результат отримав бій між Локі та Хеймдаллем.

Тор у цій війні взяв він Йормунганда. Незважаючи на його величність та силу, бог грому не зміг уціліти. Він вразив на смерть Йормунганда і, здавалося, міг би вижити після битви, але отрута змія отруїла його. Як йдеться у переказі, Тор зміг зробити лише дев'ять кроків і відразу впав без подиху.

Повне знищення дев'яти світів відбудеться у процесі битви Фрейра та Сурта. Обидва вони мали неймовірну силу і зовсім не могли визначити переможця у своєму поєдинку. Так, Сурт перейшов на крайні та незворотні заходи – він зрубав дерево життя. Цей його вчинок спровокував страшну пожежу. У полум'ї, що горить, і закінчили своє існування божества зі скандинавської міфології.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua