4 ознаки, що твій мозок старіє раніше за тебе (і 3 — що він ще дуже молодий)

Це нормально — почуватися молодшим або старшим за свій фактичний вік. Причому така відповідність є і для наших органів. Наприклад, для мозку. Чи можна помітити, що твій мозок поспішає старіти, а головне, чи можна це виправити? Спойлер – так.

4 ознаки, що твій мозок старіє раніше за тебе (і 3 — що він ще дуже молодий)

3 ознаки, що твій мозок ще молодий

1. Ти відчуваєш себе молодшою, ніж є насправді

Вік, який ти відчуваєш, на відміну від біологічного віку, відомий як суб'єктивний. І якщо твій суб'єктивний вік менший, ніж цифра у паспорті, це добре. Дослідження показали, що люди, які почуваються молодшими за свій вік, з роками виявляють менше ознак фізичного старіння мозку — іншими словами, молодий суб'єктивний вік справді може вплинути на механізм роботи мозку і на те, як швидко він старіє. Однак до кінця поки що не досліджено, як саме відчуття молодості впливає на нервові механізми. Але зв'язок є.

2. Ти знаєш кілька мов

Канадські та іспанські дослідники повідомили, що двомовні люди мають більш централізовані та спеціалізовані нейронні зв'язки, тому що володіння двома мовами змушує мозок ефективніше «відбирати» інформацію. Це заощаджує енергію мозку, що допомагає зберегти його молодим. Крім того, двомовні люди не використовують так багато лобових областей свого мозку, як ті, хто розмовляє лише однією мовою — це, по суті, заощаджує зношування та знижує ймовірність розвитку когнітивного старіння та деменції. Здається, час записувати на курси по ін.язу?

3. Ти вмієш жити зараз

Практики усвідомленості (наприклад, медитації), які допомагають залишатися в сьогоденні, також можуть допомогти зберегти сіру речовину мозку, яка потрібна для гарної пам'яті. Можливо, коли ти медитуєш, ти знижуєш стрес, який може пошкодити мозку. Медитація також може стимулювати дендритне розгалуження – процес, коли нейрони формують нові дендритні гілки та створюють нові синапси, допомагаючи клітинам спілкуватися один з одним – це збільшує кількість сірої речовини. Здається, це привід шукати хоча б 5-10 хвилин на день для медитації.

4 ознаки, що твій мозок старіє швидше за тіло

4 ознаки, що твій мозок старіє раніше за тебе (і 3 — що він ще дуже молодий)

1. У тебе проблеми з пам'яттю

Здається, ти стала трохи розсіяною. А може, насправді в тебе почалися проблеми з пам'яттю? До цього варто поставитися дуже серйозно. Часто пацієнти, у яких таке відбувається, не помічають цього, списуючи на зайнятість, втому та ще щось. Але якщо твої близькі стали це помічати, настав час насторожитися.

2. Ти швидко втомлюєшся

Це ключова ознака, зазначена у кількох дослідженнях. Сонливість у денний час не тільки означає, що твій мозок не отримує належного відновного відпочинку, якого він потребує вночі, але й може викликати прямі фізичні зміни мозку, пов'язані з його старінням. Сон – справді важливий захисник мозку. Апное (затримка дихання) уві сні може зменшити розмір гіпокампу (який є ключовою частиною мозку, пов'язаною з навчанням та пам'яттю). Апное також викликає нестачу кисню, що може зашкодити мозок. Для здоров'я мозку тобі потрібно від семи з половиною до восьмої години гарного сну на добу.

3. Ти мислиш частіше негативно

Фінські вчені опублікували цікаве дослідження, в якому вони виявили, що цинічні люди похилого віку не тільки мають більш високий рівень зниження когнітивних здібностей, але і, як правило, помирають у молодшому віці. Чому? Причиною може бути негативний стрес; Кортизол, гормон стресу, дуже шкідливий вплив на мозок і заважає ясно мислити. Спробуй відстежити своє ставлення до світу — помічай негатив і песимізм і в ці моменти намагайся активно змінити своє мислення: зроби кілька глибоких вдихів і поміняй думку на позитивну.

4. У тебе складнощі з концентрацією уваги

Легка відволікання є ознакою когнітивного старіння. Ця риса може виявитися у мозку вже у віці 30 років і може бути однією з ознак можливої хвороби Альцгеймера. Це пов'язано зі збудженням — наприклад, якщо ти раптово зіткнулася з шокуючою, стресовою ситуацією, лобово-тім'яна мережа твого мозку може недостатньо реагувати на сигнали локусу контролю, який допомагає зосередитися. Найчастіше це відбувається у людей похилого віку, але, якщо у тебе виникають проблеми з концентрацією уваги в стані стресу, варто пройти когнітивне тестування, яке може допомогти з'ясувати, чи є в тебе якась схильність до зниження когнітивних здібностей. Для розвитку концентрації може бути корисним тренування мозку, наприклад, рішення головоломок або інтелектуальні ігри.

Прості та ефективні способи повернути вік мозку назад

4 ознаки, що твій мозок старіє раніше за тебе (і 3 — що він ще дуже молодий)

1. Спробуй Mind-дієту

Це план харчування, багатий на листову зеленню, ягоди, горіхи, рибу, оливкову олію. Суміш Середземноморської та Dash дієт. Вона може скоротити твій когнітивний вік на 7 з половиною років, а також згідно з дослідженнями знижує ризик хвороби Альцгеймера на 53%.

2. Найчастіше ходи пішки сходами

Згідно з дослідженнями, з кожним сходовим прольотом, яким ти піднімаєшся щодня, вік твого мозку зменшується на 0,58 року. Ще краще, коли ти робиш це не через силу, а із задоволенням. Це змушує центри задоволення у твоєму мозку виділяти дофамін – гормон щастя. Загалом походи сходами повинні становити близько 150 хвилин на тиждень.

3. Найчастіше поділися почуттями

Наявність соціальних зв'язків з хорошими слухачами, яким ти можеш довіряти, означає, що ти легко позбавляєшся своїх проблем і стресів, а це уповільнює старіння мозку. Тож коли відчуваєш стрес, подзвони подружці.

4. Найчастіше ходи пішки

Прогулянки 3-5 разів на тиждень можуть покращити пам'ять та підвищити когнітивні показники. Починай ходити повільно, потім поступово збільшуй швидкість.

5. Зберігай позитивний настрій

Позитивне настроювання важливе для захисту від когнітивного старіння. Завжди намагайся бачити у всьому світлі сторони, залишайся щасливою та допитливою, незалежно від того, якого ти віку!

А твій мозок старший чи молодший?

  • Старше.
  • Молодша.
  • Здається, ми ровесники.
  • Захарченко Кристина
    zmorshki.in.ua