Чоловіча зрада – нормально, а жіноча – ні? Чи так це?

Чоловіча зрада – нормально, а жіноча – ні? Чи так це?

Для багатьох зрада це завжди зрада незалежно від того, хто обманює – чоловік чи жінка. Але є люди, які концентруються тільки на жіночій зраді, вважаючи чоловічу звичайною справою, в якій немає нічого кримінального. Чому чоловіча зрада вважається нормою?

Трохи статистики

Чоловіча зрада – нормально, а жіноча – ні? Чи так це?

Фото Clay Banks on Unsplash

Питанням зрад багато років займаються психологи та соціології. Проблема важлива, бо від неї залежить добробут суспільства, сім'ї, окремих людей. Але ось у чому проблема – як би ти не формулювала питання, завжди виникають сумніви у щирості відповідей.

Про те, що дослідження можуть не відображати правди, свідчить статистика:

 • Американський інститут вивчення сім'ї на основі аналізу зібраних даних зробив висновок, що змінюють 20% одружених чоловіків віком від 30 до 80 (!) років. Частка жінок, які наважуються на обман чоловіка, становить 13%.
 • Російські дослідники без посилання на джерело говорять про те, що кількість чоловіків, що змінюють, становить 75%, а жінок – 25%.
 • Дослідження, проведене у Великій Британії і що включає 635 тис. чоловік (3% британців у шлюбі), показало, що хоч раз у житті на обман пішли 25,4% одружених чоловіків та 18,3% заміжніх жінок.
 • Лос Анжелеське детективне агентство свідчить, що відсоток зрад у сім'ї може досягати 60%. При цьому, якби була гарантія, що про обман ніхто не дізнається, на нього зважилися б 75% чоловіків, і 68% – жіночої.

З цих даних можна зробити два висновки. По-перше, чоловіки справді зраджують частіше. По-друге, отримана інформація може бути не зовсім правдивою, оскільки частка подружжя готових до зради набагато вища за тих, хто насправді пішов на зраду.

Питання з погляду обивателя

Донедавна зрада з боку чоловіка вважалася нормою. У розмовах між молодими людьми часто можна було почути, як один над одним кепкує, варто тому сказати, що він зберігає вірність і не шукає нових зв'язків.

Це своєрідне хвастощі багато хто вважає проявом чоловічого характеру. Кожен чоловік хоче виставити себе у кращому світлі, продемонструвати мускулінність та потенціал альфа-лідера.

Нові зв'язки, особливо з молодими та красивими дівчатами, дозволяють їм вважати себе сильними, допомагають відновити самооцінку.

За свідченням докторанта Корнеллівського університету (США), Крістін Мюнш, ніщо не змушує чоловіка так почуватися чоловіком, як завоювання в інтимній сфері.

Чоловіча зрада – нормально, а жіноча – ні? Чи так це?

Чому чоловіча зрада це добре?

Проте пояснити зраду чоловіка можна і з інших поглядів. Цими поясненнями активно користуються чоловіки виправдання своїх вчинків. Використовують їх активно та жінки.

Представниці слабкої статі намагаються показати, що не ображаються на зрадників, і все, що сталося, вважають нормою. За допомогою цих аргументів вони доводять свою належність сучасному світу вільних відносин, де немає місця ханжества та ревнощів.

Нижче наведено низку цих причин:

 • Чоловік заробляє, втомлюється, отже, може дозволити собі побалуватися. До речі, дослідження виявили цікавий факт – якщо чоловік отримує менше за дружину, то й змінює він менше.
 • Чоловікам потрібно більше різноманітності. Їм набридає вічне жіноче скиглення, втома, розчарування, побут. Їх пересичує та сама жінка. Вони шукають нових вражень, натхнення.
 • Він не винен, що його дружина не зраджує. Якщо вона цього не робить, це не означає, що йому цього не можна. От тільки-но спробуй йому змінити, він такий скандал підніме!
 • Чоловіки впевнені, що переспати раз-другий із коханкою це не зрада. Адже він також любить свою дружину, готовий їй у всьому допомагати і не збирається розлучатися. Як то кажуть, коханці бреше, дружину любить і спинку їй гладить, щоб вона муркотіла.
 • Чоловічі зради закладено фізіологією.

Втім, останнім часом все більше голосів, зокрема чоловічих, піднімається проти зрад. Противники брехні у відносинах посилаються на те, що чоловік не тварина, щоб змінювати праворуч і ліворуч. Не треба порівнювати його з геконами, півнями, биками.

Вони виступають проти того, щоб до них щоразу застосовували ефект К. Куліджа (названий на ім'я 3-го американського президента). Суть ефекту – самець відчуває сексуальний інтерес щоразу при появі нової самки, навіть якщо він щойно перестав спарюватися.

Ще одне заперечення – чому чоловік повинен зраджувати свою дружину, якщо він сам її вибрав? Зрада у разі розглядається, як обман себе, образу власного рішення та вибору.

Науковий погляд

Теза у тому, що чоловіча зрада вважається нормою, довгі роки підкріплювався у наукових колах. Описуючи поведінку чоловіків, на доказ наводилися приклади поведінки сотень різних тварин від плазунів до ссавців.

Наукову літературу самостійно читати складно, але чому б тобі не звернутись до книги «Навіщо потрібні чоловікові», написаної польським письменником Янушем Вишневським. Він майстерно наводить наукові обґрунтування відомих міфів про зради.

 • Антропологія

За даними американського антрополога Дж. Мердока, з 238 вивчених ним цивілізацій тільки для 43 була характерна моногамія. Серед них – християнська та іудейська культури.

Мусульманська відноситься до моногамних цивілізацій умовно, оскільки чоловік може мати до 4 дружин. А у шиїтів на сьогоднішній день дозволено тимчасовий шлюб (іноді його називають пробним). Захотів чоловік розважитися з жінкою – підписав договір, потім його розірвав.

У більшості народів Африки, Південної Америки була полігамія, і чоловік міг обдаровувати своєю увагою будь-яку кількість жінок.

 • Гормони

Вчені Пенсильванського університету (США) досліджували рівень тестостерону (статевого гормону) у чоловіків на різних етапах життя.

Високі показники цього гормону відзначаються в період статевого дозрівання і у юнаків, перед весіллям та розлученням. Це саме ті періоди, коли чоловік опиняється в ситуації, коли він може вибрати собі інтимного партнера та побудувати статеві стосунки.

Навпаки, рівень тестостерону падає, якщо у чоловіка є лише одна партнерка і живе він із нею досить довго. У цьому плані кризовими є 1 і 7 роки спільного життя. На цей час припадає найбільше розлучень і зрад. Надалі цикл може повторюватися.

 • Генетика

А тепер давай подивимося на проблему з погляду генетики. Як ти знаєш, якщо ембріон отримує при зачатті хромосоми X та Y, народиться хлопчик, якщо 2 X – буде дівчинка. Так от, найбільше мутацій, у тому числі шкідливих, пов'язано саме з хромосомою Y.

Це може призвести до виродження чоловічої статі. Щоб цього не сталося, чоловікові потрібно проявляти себе в інтимній галузі набагато активніше.

 • Психологія

Психологи також зробили свій внесок у вивчення проблеми. Зокрема, були виявлені деякі закономірності:

 • Чоловікам можуть відчувати потяг до кількох жінок одночасно.
 • Їх сильніше приваблює можливість опинитись у ліжку з дівчиною, ніж кудись із нею йти.
 • Для чоловіків важлива кількість статевих контактів.
 • Деякі чоловіки використовують зраду як інструмент для маніпулювання та досягнення своїх цілей.
 • Змінювати для представників сильної статі, значить, вирішувати глибокі особистісні проблеми, які корінням сягають дитинства.

Чоловіча зрада часто вважається нормою, пояснюючи свою позицію науковими даними. Наскільки це правильно з морального погляду – вирішувати кожному.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua