Як вийти з руйнівних відносин у 6 етапів

Як вийти з руйнівних відносин у 6 етапів

Ти помічала, що твої стосунки не приносять тобі колишньої радості, ти відчуваєш, що з твоїм обранцем стало складно спілкуватися, між вами накопичилося безліч образ, непорозумінь? Тобі все більше хочеться побути на самоті, розмірковуючи про те, як ви прийшли до цього?

Що таке руйнівні стосунки?

Як вийти з руйнівних відносин у 6 етапів

Фото автора cottonbro: Pexels

Насправді у будь-яких відносинах є кризи та періоди застоїв, коли здається, що нікуди більше рухатися разом із партнером. Однак сигналом для тривоги повинні стати стосунки, в яких ти живеш наче не своїм життям, коли ти перестаєш відчувати опору всередині самої себе.

У руйнівних відносинах ти втрачаєш орієнтири, піддаєшся впливу та тиску з боку партнера, перестаючи розуміти, що твоє життя залежить лише від тебе. Ви починаєте існувати у класичній моделі «жертва – маніпулятор (агресор)».

Ти відмовляєшся існувати окремо від партнера, твої інтереси та бажання повністю пов'язані з його потребами. Спочатку вам здається, що ви такі дві половинки одного цілого, проте згодом лише зрозуміло, що це нездорове єднання.

Як виявляються руйнівні відносини:

 • Відсутність емоційної близькості.

Начебто відносини розвиваються, проте почуття начебто застигли на певному етапі. Зближення душ не відбувається. Партнер поруч, близько, ви проводите багато часу разом, але відчуття спорідненості ніяк не настає.

 • Постійна критика.

Твій обранець не здатний пройти повз тебе, щоб не висловити певне невдоволення. Він не стриманий у цьому питанні і вимовляє навіть незначні дрібниці, помічаючи цим яка ти недосконала. Це може бути побутові моменти, питання зовнішності чи критика вчинків.

 • Численні обмеження.

Якщо твій партнер вирішує, куди, з ким тобі піти і чи варто взагалі йти, якщо він контролює з ким спілкуєшся, чим захоплюєшся і що бажаєш; тобі варто зрозуміти, що такі стосунки є руйнівними. У них складно перебувати і здоровими їх точно не назвеш.

 • Часті конфлікти.

Рідкісні конфлікти бувають навіть корисні у відносинах, а ось постійна боротьба та напружена обстановка псує навіть найміцніші спілки. Якщо ви не вмієте домовлятися, чути один одного, не здатні конструктивно вирішувати непорозуміння, ваші стосунки мають руйнівний характер.

Як вийти з руйнівних відносин у 6 етапів

Як розірвати токсичні стосунки?

 • Емоційна чи фізична агресія.

Якщо ти помічаєш з боку партнера спалаху агресії, варто замислитися, чи така реакція для тебе допустима. Адже якщо людина починає кричати, ображати, а ще гірше застосовувати фізичну силу, навряд чи можна говорити про кохання як таке. Теплі почуття не сумісні з нестримністю та злістю.

 • Тотальне нерозуміння та байдужість.

Навіть якщо у ваших стосунках немає великих конфліктів, але партнеру все одно на твій комфорт, на твої бажання та потреби, назвати такі відносини міцними та хорошими однозначно не можна. Байдужість – найстрашніша зброя, яка зводить з розуму і руйнує людину, що любить.

До чого призводить перебування в руйнівних відносинах

Відносини руйнівного характеру несуть у собі такі наслідки:

 • Емоційна пригніченість;
 • Апатія, депресія;
 • Зниження самооцінки;
 • Виникнення хімічних, харчових залежностей;
 • Сумніви у своїх силах, у своїй адекватності;
 • погіршення фізичного стану;
 • Стійка залежність від людини (співзалежність);
 • Замкненість, припинення спілкування навіть із родичами.

6 етапів виходу з руйнівних відносин

 • Усвідомлення.

Найважливішим етапом є усвідомлення того, що ти перебуваєш у стосунках, які руйнують тебе. Найчастіше проходить багато часу, перш ніж люди починають це усвідомлювати. Якщо ти розумієш, що стосунки не є нормальними, тобі в них погано і ти готова це змінювати — ти вже на вірному шляху!

Якщо ти все ж таки сумніваєшся, боїшся або до кінця не усвідомлюєш, варто розібратися в собі. Для цього, візьми аркуш паперу та ручку. Напиши плюси та мінуси ваших стосунків. Нижче напиши почуття, які ти відчуваєш останнім часом до свого обранця.

Відповідай на такі запитання: «Тобі комфортно поряд із твоїм чоловіком? Яке почуття він тобі дарує? Тобі з ним безпечно? Як тобі однієї? Ти вмієш бути віч-на-віч із собою?». При написанні відповідей картина реальності стане тобі зрозумілішою.

 • Підготовка.

Підготовчий етап включає в себе розробку плану, за яким ти рухатимешся далі. У ваших житті все переплетено, існують звички, деякі традиції, принципи. Важко взяти і просто все змінити відразу.

Продумай до дрібниць, як ти житимеш надалі. Якщо у вас є діти, загальна житлова площа, тобі варто зрозуміти, як вирішити ці питання максимально екологічно для всіх членів сім'ї. Не бійся просити допомоги у знайомих та родичів.

Моральна підготовка не менш важлива. Зважитися на відважний крок і закінчити стосунки – потрібна велика сила духу. Однак тобі варто зосередитися на своєму житті, настав час уже подумати про себе. Зрозумій, що у руйнівних та токсичних стосунках ти не станеш щасливою ніколи.

 • Рішучий крок.

Найскладніше – це ключова розмова, в якій ти поставиш крапку. Ти не можеш передбачити реакцію людини. Якщо твій обранець вже коли-небудь виявляв агресію, можливо не варто повідомляти йому про розрив очно, щоб не зіткнутися з агресією та насильством.

Якщо почуття страху немає, говори про розлучення чітко, впевнено, але не грубо. Розкажи, що спонукало тебе до цього рішення і подякуй за все, що ви пережили разом. Не варто говорити про негативні якості обранця, намагайся вести розмову в позитивному ключі.

Після розмови не варто погоджуватися на зустрічі, адже партнер, швидше за все, намагатиметься венути тебе. Краще ігнорувати та спілкуватися лише на побутові питання, що стосуються дітей, домовленостей, подальшого виконання зобов'язань.

 • Проживання болю.

Дай собі прожити усі негативні емоції, які у тебе виникають. Однак робити це варто, не шкодячи собі. Не намагайся сховати біль чи заглушити. Вона тобі потрібна для лікування. Хочеться плакати – плач, хочеться виплеснути агресію – побий подушку або навантаж своє тіло спортом.

Визнач собі термін, скільки ти можеш активно погорювати. Допустимо, це буде 2-3 тижні. У ці дні дозволь собі розкиснути, розслабитися та погорювати на всю котушку. А ось через цей термін, візьми себе в руки і починай повільно “дертися” вперед.

Це довгий складний етап. Біль втрати може зберігатися тривалий час. Вона швидше пов'язана з співзалежністю, а також з мріями і планами. Проте, найчастіше, виходячи із руйнівних відносин; людина згодом, відчуває легкість, полегшення і знаходить почуття внутрішньої свободи. Пам'ятай про це!

 • Відродження.

Цей етап буває складним насамперед тому, що ти настільки забула всі свої справжні потреби, бажання, розучилася ставити цілі та любити себе. Саме цьому тобі й доведеться знову вчитися на етапі відродження.

Твоє завдання – пізнати себе, навчитися чути свій внутрішній голос. Але найважливіше – задовольняти всі свої потреби, дозволяти собі бути головним для себе. Перші кроки зазвичай даються важко, але це не означає, що в тебе нічого не виходить. Маленька перемога – це перемога.

А для того, щоб сценарій стосунків у відсутності повторення, а ти більше не траплялася на вудку токсичних стосунків, варто пропрацювати свої психотравми. Адже є причина, через яку ти обрала саме таку людину.

 • Нове життя.

У цей період оточуй себе найріднішими людьми. Тобі важливо переконатися в тому, що життя тільки починається, що світлі та яскраві фарби в тебе ще попереду. Події також варто наповнювати лише приємними моментами.

Подорожуй, насолоджуйся, захоплюйся, дихай на повні груди. І пам'ятай, ти в себе одна, найважливіша та гідна. А витрачати життя на стосунки в яких тобі некомфортно, погано і страшно не має сенсу!

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua