Як відновитися після розлучення з коханим – скільки потрібно часу

Як відновитися після розлучення з коханим – скільки потрібно часу

Пережити розрив буває важко. Особливо якщо відносини були тривалими, а почуття глибокими. Заперечувати те, що тобі важко – значить знецінювати важливість цього періоду у твоєму житті. Але є кілька способів, які допоможуть тобі пережити його.

Що відбувається з людиною після розлучення

Як відновитися після розлучення з коханим – скільки потрібно часу

Фото автора Lucxama Sylvain: Pexels

Щоб легше пережити негативні емоції, необхідно усвідомити, що чому з тобою відбувається. Якщо людина відчуває лють, її інтенсивність знизиться, якщо вона зрозуміє її причини. Якщо ти відчуваєш страх, розуміння причини зменшить переживання.

Коли починаєш аналізувати ситуацію, активізуються ті структури мозку, які відповідають за логіку, а не ті, що відповідальні за емоції.

При розлуці зі своєю другою половинкою людина стикається з різними труднощами.

Фізичний біль

Фраза «у мене болить серце, коли я думаю про нього» – виявилася не такою вже метафорою. У 2011 році вчені І. Крос, М. Берман та ін. опублікували результати свого дослідження «Social rejection shares somatosensory representations with physical pain».

Згідно з отриманими результатами, коли людина думає про коханого, з яким нещодавно розлучилася, мозок реагує приблизно так само, якби ти відчувала реальний фізичний біль.

Коли людині боляче, ніхто їй не каже: «Не перебільшуй», «Подумаєш, це лише палець» і т.д. Моральні страждання не менш реальні, ніж фізичні.

Почуття тривоги

Чим довше ти перебуваєш у стосунках, тим більше психологічно залежить від партнера. І це цілком нормально. Ви починаєте перекладати один на одного частину обов'язків, які кожному окремо виконати було б важко.

Наприклад, хтось розбирається з рахунками, інший з машиною та ін. У чомусь ти починаєш покладатися на партнера, а він – на тебе. Емоційна підтримка, яку ви надаєте один одному, підвищує вашу впевненість у собі та амбітність.

Людина, у якої все добре в сім'ї, впевнена, що вона може вирішити будь-які проблеми на роботі, з родичами та ін.

Як відновитися після розлучення з коханим – скільки потрібно часу

Як пережити розлуку?

Але при розлуці разом зникає почуття безпеки, тому що немає людини, на яку ти спиралася у непростих ситуаціях.

«Дофаміновий голод»

При закоханості у людини підскакує рівень усіх «гормонів радості»: дофаміну, серотоніну, окситоцину, навіть адреналіну. Це викликає позитивні емоції, коли він перебувати поруч із партнером або лише думає про нього.

Але після розлучення наступає різке падіння рівня цих гормонів. Що призводить до депресії, апатії, почуття порожнечі, безглуздості. Життя починає здаватися сірим і порожнім, особливо на тлі почуття закоханості.

Бажання повернути колишню радість може штовхати у нові стосунки, або до речей, які можуть “розфарбувати” життя: алкоголь, гострі відчуття, невиправдані ризики. Але це не поверне того щастя, яке в тебе було, а лише посилить ситуацію.

Як пережити розлучення

Насамперед важливо не намагатися придушити у собі негативні емоції, а дозволити собі їх прожити, перехворіти.

Після сліз, агресії, апатії настає полегшення. Як неможливо змусити себе не відчувати фізичного болю, так неможливо зробити це і з психологічними стражданнями.

Однак є кілька способів, які допоможуть тобі знизити їх інтенсивність.

Шукай причини, але не винних

Дослідження 2017 року (Jessica Kansky, Joseph P. Allen) підтвердили, що люди, котрі усвідомлюють причину розриву, переживають це менш болісно. Це зв'язано з тим що:

  • розуміння причини знижує ризик повторення подібного у майбутньому;
  • знижує рівень тривоги, спричиненої невідомістю;
  • дає розуміння, що справа зовсім не в тобі та твоїх недоліках.

Потрібно відмовитися від взаємних звинувачень і не можна звинувачувати себе. У відносинах немає правих і винних, є лише ситуації, помилки та конфлікти, з якими ви не змогли впоратися.

Щоб впоратися з негативними емоціями, підвищити рівень гормонів радості та зняти тривожність, використовуй ті ж методи, які допомагають боротися зі стресом:

  • активні заняття спортом;
  • медитація;
  • хобі, які приносять тобі насолоду;
  • діло, яке тебе надихає;
  • прогулянки на свіжому повітрі, гарний сон та харчування.

Все це допоможе тобі підвищити рівень дофаміну та серотоніну. У той же час, тобі потрібно намагатися уникати ситуацій, які повертають тебе до негативних думок.

Відразу після розставання постарайся повністю перестати спілкуватися зі своїм колишнім, забери речі, що про нього нагадують.

Не слідкуй за колишнім через соцмережі, не розпитуй про нього своїх спільних знайомих. Хоч би якою була отримана інформація, вона не допоможе тобі пережити розрив.

Проаналізуй свої ресурси

Чим найважливішою частиною життя є стосунки, тим важче пережити розлучення. Іноді це схоже не так на втрату близького, як на втрату частини себе.

Щоб пережити розрив, треба згадати і визнати, що, крім близькості з іншою людиною, у твоєму житті є ще багато джерел ресурсу: твої друзі, сім'я, захоплення, робота, самореалізація, творчість тощо.

Проаналізуй своє життя та склади список того, що є важливим для тебе, дає енергію, сили. Не думай, що ти втратила. Сконцентруй увагу на тому, що маєш. Система твоїх життєвих пріоритетів – це частина твоєї особистісної самоідентифікації.

Більше спілкуйся з близькими

Перебуваючи поруч із близьким, ти відчуваєш почуття безпеки та надійності. Дитині необхідний значний дорослий, який покаже йому, що до нього добрий і відкритий. І з віком ця потреба не зникає.

Людина дорослішає, стає більш незалежною, сильною, але необхідність у близькості, прийнятті в неї залишається.

Дослідження Коан, Шефер і Девідсона (2006) показали, що коли людина тримає за руку близького, значно знижується почуття тривоги, вона відчуває менше стресу і легше долає труднощі.

Соціальні контакти – один із найважливіших ресурсів, які в тебе є. Проводь час із друзями, сім'єю, заводь нові знайомства, розширюй свої соціальні зв'язки.

Не бійся просити підтримки у близьких, говорити про свої переживання. Те, що ти розлучилася з партнером, ще не означає, що ти залишилася на самоті.

Здатність переживати негативні емоції, а чи не заперечувати їх чи придушувати, визначає зрілу, психологічно незалежну особистість, здатна пережити стрес, несприятливі умови довкілля, особисті втрати і потрясіння.

Тому будь-який розрив, який ти благополучно переживаєш, – це збагачення життєвого досвіду. Нехай це боляче і неприємно, але завдяки цьому ти стаєш адаптивнішою, незалежною і сильною.

Ти вчишся виходити із зони комфорту, реагувати на змінну реальність, приймати усвідомлені рішення і набуваєш внутрішню цілісність.

Важливо пам'ятати, що інша людина може бути тобі опорою у житті. Але найголовнішою та постійною опорою для себе можеш стати лише ти сама.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua