Як поводитися з аб'юзером жертві правильно

Як поводитися з аб'юзером жертві правильно

“Ти потрібна тільки мені”, “Це для твого ж блага”, “Я тебе караю, тому що ти це заслужила”. Фрази типові для чоловіка-аб'юзера. Прикриваючись добрими намірами, людина чинить над тобою насильство. З твоєї мовчазної згоди.

Насильство – це не лише рукоприкладство чи сексуальні домагання. Це також слова та жорстокі вчинки. Що змушує чоловіка поводитися таким чином? І чи може кохання жити по сусідству з агресією?

Як виглядає аб'юз?

Як поводитися з аб'юзером жертві правильно

Фото автора lilartsy: Pexels

Б'є – значить кохає. Це нездорове визначення відносин усередині сім'ї набуло широкої популярності у кількох поколінь жінок. Дивно, але жодна з них не може ясно відтворити логіку цієї думки.

Що змушує піднімати руку на ту, що хочеться носити на руках? Задумайся про своїх улюблених людей. Чи виникає бажання придушувати їх, домінувати, виявляючи брутальну силу? Висновок напрошується лише один: б'є – значить любить бити. Аб'юз – це не лише фізичне насильство. “Вдарити” так, що залишаться важкі трави, можна і психологічно.

Образливі слова, принизливі дії, грубість, нехтування, позбавлення грошей, загрози – ось мала частина того, з чим може зіткнутися жінка в аб'юзивних стосунках.

Мабуть, найжахливіше, що може статися з дівчиною, — сексуальне насильство. Тиран перетворює акт кохання – на тортури, а тіло – на шматок м'яса. Деякі чоловіки з потягом до насильства намагаються виправдати таку форму інтимної близькості грою, варіантом покарання за погану поведінку. Ось тільки хто дав «зелене світло» на такі ігри чи призначив штатним катом?

Ознаки аб'юзивної поведінки

Ідеальний варіант відносин із аб'юзером – повна відсутність відносин. Це безодня, вибиратися з якої буде дуже важко. Швидше за все, тобі навіть потрібна допомога. Справжній аб'юзер повністю розкривається лише у тривалих, стабільних стосунках. Але проявляти себе зазвичай починає набагато раніше.

  • Чи не з першого побачення він зізнається у дуже сильних почуттях до тебе.
  • Буквально душить турботою та увагою.
  • Наполягає на частих зустрічах, постійно питає, де і з ким ти перебуваєш.
  • Ображається, що ти не зателефонувала йому (за умови, що зателефонувати ви не домовлялися).
  • Невтішно відгукується про твоє коло спілкування.
  • Ревнує.
  • Жорстко ділить світ на «добре» та «погано».

Як поводитися з аб'юзером жертві правильно

Як не траплятися на прийоми чоловіка-аб'юзера у стосунках?

Такий чоловік завжди знаходить цілком логічне пояснення своїм словам та вчинкам. Як правило, його головні аргументи – твоє особисте благо, прагнення вберегти тебе від усіх негараздів світу, подбати, стати твоєю кам'яною стіною, опорою та надією.

На цьому етапі важливо дослухатися себе. Чи комфортне тобі таке спілкування? Чи реальні «вороги», від яких нібито намагаються захистити?

Можливо, зараз – найкращий момент, щоб позначити особисті межі, обговорити та встановити правила ваших стосунків. Така розмова допоможе тобі зрозуміти, що, на думку залицяльника, тобі можна і не можна. І чи влаштовує чи в принципі наявність слова «не можна»?

Що відбувається в аб'юзивних відносинах?

Припустимо, ти вирішила, що такий Супермен тобі під стать. У вас чудові стосунки, але згодом стає занадто нудотно. Він дуже намагається для того, щоб ти прив'язалася до нього, випробувала глибоку подяку за турботу та ніжність. Адже згодом цією подякою можна маніпулювати!

Тепер ти точно з ним, і нікуди не дінешся. Кран з “медом” можна перекрити – тепер ллється “дьоготь”. Турбота мутує у надконтроль. Зустрічатися з подругами тепер можна тільки в його присутності, або надсилаючи фотозвіт – доказ, що ти не брешеш.

«Якщо вже нема чого приховувати», він вимагає паролі від соцмереж, влаштовує перевірки телефону, в особливо важких випадках – допитує твоїх подруг на предмет твого спілкування з іншими чоловіками або зовсім переписується з ними від твого імені. А з сім'єю ти, швидше за все, посваришся сама. Таким чином, він не тільки бере під контроль твоє життя, а й створює навколо тебе вакуум.

Чи кожна подруга здатна витримати таке спілкування? Ні поділитися секретом, ні «дівчачі» теми пообговорювати – він постійно поруч. Або спостерігає на дистанції. До того ж ти все рідше знаходиш час на такі зустрічі. Що може бути краще, ніж залишитися наодинці з коханим?

Соціальний вакуум навколо своєї жертви тиран створює для того, щоб у майбутньому убезпечити себе від двох речей: покарання та втеча. Тобі просто не буде кому поскаржитися, і бігти буде нікуди. А вже про відсутність у тебе фінансової нагоди повернутися до самостійного життя він подбає.

Все готово. Можна розпочинати цикл насильства: напруга наростає, агресія вихлюпується, він на колінах благає пробачити і залишитися з нею. Якийсь час знову все спокійно. А далі – новий виток знущань.

Чому чоловіки стають аб'юзерами?

Парадоксально, але факт: чоловік-аб'юзер одночасно є і ґвалтівником, і жертвою. Його жахливим вчинкам немає і може бути виправдання. Він несе особисту відповідальність за те, яким способом виражає агресію на адресу іншої людини. Але тиранами не народжуються, та її поведінці є об'єктивні пояснення.

Найчастіше коріння аб'юзивного поведінки тягнуться з дитинства. Наприклад, у ніжному віці чоловік був жертвою жорстокого поводження. Можливо, його били та принижували батьки. Або в школі з нього знущалися однолітки.

Ще варіант — з юних літ чоловік бачив приклади такого звернення. Наприклад, батько бив матір і навіяв синові, що «баб треба виховувати». У своїй сім'ї чоловік відтворює цю модель. Він просто не знає, що це ненормально.

Жорстоке ставлення до обраниці може бути наслідком низької самооцінки. І тут доречно припустити, що дитинство і перехідний вік чоловіки пройшли під егідою психологічного насильства. Його могли принижувати, не помічати, пригнічувати морально і навіть звинувачувати, що він народився. Тепер він виріс, і настав час мститися усьому світу.

Як поводитися у стосунках з чоловіком-аб'юзером?

Порада тільки одна – бігти без оглядки. Такий чоловік не зміниться, доки не звернеться до фахівця. Ключова причина, через яку людина стає тираном – глибока психологічна травма. На жаль, коханням таке не лікується.

Навіть якщо ти поводитимешся тихіше за воду, нижче трави, він все одно знайде привід образити або вдарити. Таким чином він відіграє свою травму, паралельно створює созависимость. Ти починаєш вірити, що винна у всіх гріхах, ні на що не здатна, нікчемна.

Якщо ти все ж таки потрапила у відносини з тираном, з яких хочеться вирватися, – поводься природно і плануй втечу. Іди англійською, без пояснень і прощальних записок. Біжи, доки його немає вдома. Туди, де він точно тебе не знайде.

Вибудувати здорові стосунки з «хворою» людиною неможливо. Не витрачай на нього свій час, здоров'я та нерви. Подумай краще про себе та своє майбутнє, про перспективу народжувати та виховувати з ним дітей. Якщо ти маєш бажання вийти з таких відносин, значить, є й сили. Решта – питання вирішуване.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua