Як налагодити стосунки зі свекрухою – поради психолога

Як налагодити стосунки зі свекрухою – поради психолога

Якщо спілкування зі свекрухою – справжня мука, а на спільні свята ти йдеш як на каторгу заради підтримання картинки ідеальної сім'ї, у мене є для тебе чудова новина. Насправді терпіти та страждати зовсім не потрібно.

Думаючи про свій внутрішній комфорт і вибудовуючи здорові кордони, ти не станеш поганою дружиною та невісткою. Потрібно лише робити це правильно.

Як вплинути на стосунки свекрухи та чоловіка?

Як налагодити стосунки зі свекрухою – поради психолога

Фото автора Anastasia Shuraeva: Pexels

Тут відповідь категорична – ніяк. Звичайно, у деяких випадках дружинам вдається змінити ставлення другої половини до їхніх матерей. Часом навіть настроїти категорично проти – повністю «віднадити» свекруху від чоловіка. Але плюси від такого результату є сумнівними. А ось мінуси очевидні:

 • ти стаєш призвідником і навіть автором сімейного конфлікту;
 • з'явиться внутрішнє відчуття (може й неусвідомлене), що чоловік – ведена людина, яку за необхідності виходить повернути у потрібний бік ззовні;
 • якщо ти змогла налаштувати чоловіка проти матері, значить, хтось також можна вплинути на нього в інших питаннях;
 • будь-яка зустріч зі свекрухою і навіть швидкоплинний перетин будуть приносити сильний психологічний дискомфорт;
 • ситуація негативно вплине і на дітей, які стали мимовільними свідками того, що відбувається.

Тому не намагайся контролювати стосунки свекрухи та чоловіка. Ця область має бути в зоні твоєї недосяжності. Дай дружину можливість самому вирішувати, чи хоче він спілкуватися з мамою чи ні (і в якій кількості/якості).

Кожна людина має право на свою думку та особистий час. Якщо чоловік захоче присвятити його мамі, це не мусить тебе ображати. Постарайся зрозуміти, що до тебе та батьків у нього зовсім різне кохання та ставлення.

Навіть якщо свекруха образила тебе, але чоловік продовжує спілкуватися з нею, це зовсім не означає, що він підтримує неправильну поведінку мами і поділяє її думку. Тут треба дивитися з його реакцію.

Якщо чоловік заступився за тебе у процесі неприємного діалогу, чітко окреслив межі і лише після цього продовжив спілкування – це нормальна ситуація. Питання щодо нього з'являться лише за відсутності реакцію образливі слова і більше підтримку образ, критики матері.

У відносинах свекрухи та чоловіка ти можеш вплинути лише на кількість їх спілкування, якщо воно заважає якимось сімейним справам, вашим планам. Наприклад, коли чоловік несподівано вирішує провести вихідні, на які ви давно запланували поїздку за місто, удома у батьків.

Як налагодити стосунки зі свекрухою – поради психолога

Як перемогти свекруху?

Щоб уникнути подібних спонтанних незручних для тебе заяв, домовтеся завжди обговорювати їх наперед. І обов'язково ухвалювати рішення разом.

Як відвадити свекруху від сім'ї?

І тут схожа ситуація. Якщо у сім'ї є діти, не забудь подумати і про них. Цілком можливо, що, незважаючи на всі недоліки свекрухи і твоє складне спілкування з нею, вона хороша бабуся.

Або, хай і робить помилки, але в цілому щиро любить онуків, хоче з ними проводити час. Щоб через власні образи не зіпсувати відносини між усіма членами сім'ї, дій у цьому питанні обережно.

Дай дітям можливість самим вирішувати, чи вони хочуть спілкуватися з бабусею. І постарайся не впливати на це рішення звинувачуючими коментарями, розповідями про її помилки щодо тебе. І тим більше фразою: «Вона мене так образила, а ти ще її любиш/хочеш бачити?».

Найкраще допоможи дітям знайти спільні теми для спілкування з бабусею. Проаналізуй, які є переваги у свекрухи, що та здатна дати їм (та й тобі):

 • Можливо, мати дружина чудово готує, вивчає літературу/мистецтво, знає все про побут стародавніх слов'ян або хоча б родовід власної родини. Нехай це буде єдина доступна тема для розмов, зате вона дозволить комфортно провести час разом.
 • Багато бабусь приємно дивують умінням говорити з дітьми, залучати їх у різні справи, знаходити спільну мову у будь-якому віці. Теми таких розмов можуть бути найбанальнішими. Про природу, погоду, цікавих людей та події.
 • Іноді у розмові вдається з'ясувати, що свекруха давно мріяла спробувати якусь нову справу. Наприклад, виростити квітку на підвіконні, навчитися вишивати, робити посуд із глини. Цю тему і можна зробити тією загальною нейтральною. Вона дозволить спокійно існувати поруч деякий час і дарувати подарунки, які точно сподобаються, не обговорюватимуться в негативному ключі (якщо така проблема є).
 • Якщо свекруха багато часу проводить вдома, займається його затишком та облаштуванням, у цих її інтересах також можна знайти щось корисне для онуків. Наприклад, запропонувати дитині попросити у бабусі навчити її зашивати одяг, доглядати квіти або ще щось. Такі знання стануть у нагоді в майбутньому і стануть приводом для продуктивного спілкування свекрухи з онуками.

Будь-які теми з навчанням вибирати варто лише в тому випадку, якщо знаннями та досвідом свекруха ділиться з радістю та без токсичних порад, агресивної критики. Якщо ж такі її особливості ти раніше помічала, то для спілкування у сім'ї краще залишити найнейтральніші теми

Що робити, якщо свекруха зачастила до твоєї хати?

У темі свекрухи та будинки невістки можна зустріти безліч сумнівних переконань. Начебто: “Вона мати твого чоловіка, ти зобов'язана запрошувати її в гості”.

Насправді ти зовсім не маєш якось регулювати відносини свого чоловіка і свекрухи. Залиш це питання їм. Зате маєш повне право запрошувати до себе додому лише того, кого хочеш. Це стосується й спілкування.

Почни з вибудовування кордонів. Складним буде тільки найперше: «Дякую, Мариванно, а нам цей диван дуже подобається. Завжди вибираємо меблі, не дослухаючись чужих коментарів». А далі справа піде як по маслу.

Головне – виключи грубість та агресію у своїх відповідях. Сміливо кажи, що вже давно визначилася зі своїм стилем в одязі, графіком прибирання будинку, сімейним меню і вважаєш марною тратою часу на подальше обговорення цих тем. А на коментарі про невірне лікування дітей завжди можна відповісти, що воно відбувається під суворим контролем фахівця, якому ти повністю довіряєш.

Якщо є проблема несподіваного приходу в гості, то вона вирішується:

 • Спочатку озвуч, що тобі завжди некомфортно різко змінювати свої плани на день.
 • Попроси свекруху заздалегідь попереджати тебе про бажання прийти в гості.
 • Повторюй своє прохання кілька разів. Наполегливо і спокійно.

В крайньому випадку доречно просто припинити відчиняти двері при візиті без попереднього дзвінка. Тут допоможуть пояснення на кшталт: «Спала в навушниках», «Голосно слухала навчальний курс» тощо.

Поступово вдасться значно зменшити кількість непроханих візитів. І зробити їх дуже зручними, зручними для тебе.

Вибудовуючи складні для тебе стосунки зі свекрухою, пам'ятай: ти не маєш насильно з нею спілкуватися. Твоє завдання – тільки не змушувати обірвати контакти з його мамою свого чоловіка та спільних дітей. Займися зміцненням особистих кордонів, потурбуйся про свій внутрішній комфорт. Згодом вдасться знайти максимально зручний формат спілкування зі свекрухою і дотримуватися його.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua