Як потрібно з'ясовувати стосунки з чоловіком – поради психолога

Як потрібно з'ясовувати стосунки з чоловіком - поради психолога

«Нам треба поговорити» – почувши таке від партнера у людини виникає неприємне почуття тривоги, адже це означає, що у їхній парі є проблеми. Чи варто з'ясовувати стосунки чи це призводить до розлуки?

Чи потрібно намагатися з'ясувати стосунки

Як потрібно з'ясовувати стосунки з чоловіком - поради психолога

Фото автора Anastasia Shuraeva: Pexels

Коли дві людини починають зустрічатися, вони сподіваються, що їхні стосунки будуть ідеальними, їм вдасться уникнути сварок та скандалів, а кохання допоможе подолати всі перешкоди на шляху до щасливого сімейного життя. Але насправді так буває не завжди.

Кожен з вас – індивідуальна особистість зі своїми потребами, звичками, очікуваннями. Ти маєш образ ідеального шлюбу, але проблема в тому, що партнер може його не розділяти. Це цілком нормально, тому що ви росли в різних умовах, у вас були різні батьки та досвід взаємодії людьми протилежної статі.

Головне завдання – взяти досвід один одного, дійти компромісу. Тоді в парі кожен відчуватиме почуття психологічного комфорту, безпеки та емоційного піднесення.

Якщо у ваших стосунках цього немає, це не означає, що вони приречені. І це не означає, що треба ігнорувати своє невдоволення та замовчувати образи. Нагромаджене роздратування швидше призведе до непотрібних сварок та розставання.

Щоб цього уникнути, слід вчасно з'ясовувати стосунки. Це означає поговорити один з одним, прояснити, до чого ви рухаєтеся, що у вашому спілкуванні не так, і знайти способи, як це виправити і досягти гармонії.

Як правильно з'ясовувати стосунки

Є кілька принципів, які допоможуть тобі не перетворювати це на конфлікт, а навпаки, допоможуть зробити з'ясування стосунків способом досягнення миру між вами.

Головне – розуміти, для чого тобі це потрібно. Тобто, з'ясовуючи стосунки, у тебе має бути конкретна мета.

Вона має бути конструктивною. Не варто розпочинати такі розмови з метою змінити поведінку партнера, змусити підлаштовуватися під себе.

Мета з'ясування стосунків – не перемогти у суперечці, а покращити ваше спілкування, зблизитися. Бажаний результат – це позитивні зміни у вашій взаємодії та зміцнення спілки.

Принципи успішного з'ясування відносин:

Як потрібно з'ясовувати стосунки з чоловіком - поради психолога

Як правильно з'ясовувати стосунки із чоловіком?

 • усвідоми, що саме тебе не влаштовує в поточному спілкуванні – або визнач конкретну проблему, або ситуацію, яка повторюється;
 • уникай слів “завжди”, “постійно”, “вічно” – це занадто розпливчасті формулювання, спирайся на реальний випадок;
 • відмовиться від ультиматумів і претензій – якщо почнеш ставити партер перед фактом, вважаючи свою позицію єдино вірною, ви не зможете дійти компромісу;
 • правильно вибирай місце та час для розмови – не потрібно з'ясовувати стосунки на ходу, після важкого робочого дня, коли вас постійно відволікають, або коли ви злитесь один на одного;
 • вияви терпіння і повагу – ви не зможете з'ясувати стосунки, якщо почнете підвищувати голос, нападати один на одного та ображати;
 • донеси свою позицію шляхом «Я-повідомлень» – не треба говорити, що партнер робить не так. Говори про те, що ти відчуваєш, коли він робить той чи інший вчинок;
 • намагайся почути та зрозуміти позицію партнера, поставити себе на місце іншого та визнати, що він має право на свою думку.

Чути одне одного – це означає коригувати свої очікування щодо партнера. Думай не тільки про те, чого ти хочеш, але й про те, чи справді він може відповідати твоїм вимогам, чи повинен це робити і чи знає про них.

Намагайся з'ясовувати стосунки в позитивному ключі – дотримуйся принципу конструктивного зворотного зв'язку “плюс-мінус-плюс” або “sandwich rule”.

Спочатку скажи, що тобі подобається, потім що не подобається, а потім знову підкресли, що тобі подобається у стосунках.

Багато людей ігнорують це правило, хоча його ефективність підтвердила безліч досліджень. Так, психолог Джон Готтман (Університет Вашингтона) визначив, що у 90% випадків пара розлучиться, якщо партнери:

 • постійно критикують одне одного, не даючи позитивного зворотного зв'язку;
 • демонструють зневагу до чоловіка;
 • уникають конфліктів та з'ясування відносин;
 • займають захисну позицію “Я не винен”.

Такий результат дали дослідження, проведені протягом 14 років, спільно Робертом Левенсоном з Університету Каліфорнії в Берклі.

На основі робіт Готтмана інші дослідження виявили, що для правильного зворотного зв'язку необхідно, щоб про плюси ти сказала в 2,9 рази більше ніж про мінуси. Це називається коефіцієнт Лосади. Результати були опубліковані в журналі American Psychologist в 2005 р.

На цих дослідженнях було засновано принципи роботи у команді, які виробив Френк Пьюселік, один із засновників НЛП.

Як знайти компроміс

Конфлікти сприяють розвитку відносин, зближують вас, але тільки в тому випадку, якщо ви вмієте виходити з них за допомогою пошуку компромісу, а не просто бажаючи перемогти у суперечці. Сядьте один навпроти одного і поговоріть.

Для цього:

 • спокійно вислухай думку партеру, не перебиваючи, не заперечуючи;
 • покажи, що ти його почула, за допомогою “дзеркальних фраз”: “Я відчуваю, що ти засмучений, тому що”, “Ти хочеш, щоб …”, “Я правильно зрозуміла, що ти”;
 • якщо ти відчуваєш, що його позиція викликає в тебе злість, образу, роздратування, візьми перерву, дай собі час заспокоїтись і все проаналізувати;
 • подумай, чим саме продиктована така позиція, що за нею стоїть – зазвичай це якась нереалізована потреба, або страх;
 • виріши собі, у чому ти можеш йому поступитися, піти назустріч, але так, щоб це не викликало в тебе почуття внутрішнього протесту;
 • донеси свої бажання – у чому ти хочеш, щоб він пішов тобі назустріч і вислухай, чи він готовий до цього.

Найважливіше у цій моделі спілкування – зрозуміти, яка потреба стоїть за претензіями людини. Наприклад, чоловік постійно затримується на роботі. Тобі це не подобається, але він наполягає, що нічого не може змінити.

Подумай, чому це для нього важливо?

Можливо, бажання більше працювати продиктоване необхідністю забезпечити вам найкраще життя. Можливо, це батьківська установка, що в цьому житті потрібно багато й уперто працювати, інакше залишишся невдахою.

Можливо, він боїться, що ти його покинеш, якщо він не досягне більшого. А можливо, йому дуже подобається робота, це його покликання.

У цій ситуації дівчині варто замислитися, чому її так непокоїть, що чоловік затримується на роботі.

За цим може бути страх, що він їй зраджує, що йому цікавіше бути в іншому місці, а не з нею, почуття самотності, поки коханого немає поряд та ін. Важливо вміти об'єктивно подивитися на те, що відбувається. Чи є реальний привід для всіх цих думок?

З'ясування стосунків – це важлива частина вашого спілкування, яка допоможе вам зблизитись, краще зрозуміти одне одного та зміцнити довіру між вами. Головне, не сприймати це з ворожістю, зберігати повагу та терпіння.

Якщо ви навчитеся правильно з'ясовувати стосунки, згодом у вас стане менше приводів для сварок, ваш союз зміцниться, з'явиться відкритість та почуття упевненості.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua