Як вирішити проблеми у відносинах – поради психолога

Як вирішити проблеми у відносинах - поради психолога

Кожна дівчина має свої очікування життя після весілля. Багато хто представляє її райдужною, щасливою. Інші впевнені, що не повторять помилок батьків. Проте кожна сім'я стикається з негараздами. Які проблеми у стосунках виникають у перший рік?

Рутіна

Як вирішити проблеми у відносинах - поради психолога

Фото автора Mikhail Nilov: Pexels

Відшуміло весілля, розібрано подарунки, прибрано у шафу весільну сукню. Після величезного сплеску емоцій, суєти, радості та подій медового місяця настає затишшя. Йдеться, перш за все, про емоційне затишшя, коли на місце збудження приходить заспокоєння, розміреність. Не треба нікуди тікати, домагатися.

Немає необхідності підтримувати інтерес до себе нареченого. Він уже твій. Готуючись до весілля, ти мрієш про спокій. І ось він настав. Ти сідаєш як королева на ліжко і стикаєшся з незвичною порожнечею, озираєшся на всі боки, усміхаєшся чоловікові і раптом усвідомлюєш, що з мріями про чари і казку покінчено.

Навпаки, тепер ти маєш займатися звичайними справами, облаштовувати життя, працювати. Твій світ стає схожим на світ інших людей. Подивися на вікна багатоповерхівки – всі вони однакові, і одна з них твоя.

З рутиною впоратися досить важко, але найголовніше, що вона приносить розчарування. У ній немає яскравих вражень. Якщо до весілля ти звикла до них, то тепер треба звикати до їхньої відсутності або шукати їх. На роботі нікому не потрібні емоції. Подругам вистачає своїх відчуттів.

Автоматично перемикаєшся на чоловіка. Але він досяг періоду рівноваги, його влаштовує рутина та спокій. У відповідь ти починаєш розгойдувати емоційні гойдалки, і це розгойдування може призвести до краху.

Підноготна

Момент, який викликає потужний стрес у стосунках пари в перший рік спільного життя – впізнати одне одного у справжньому світлі, побачити без ілюзій.

До весілля ти, напевно, намагалася не з'являтися перед чоловіком без макіяжу, у рваній спідній білизні або домашньому халаті з плямами від тіста. Чоловік намагався підтягнути животик, уникав ходити по квартирі брудним, неголеним.

Але момент весілля став відправною точкою для розгвинчування того, що раніше ховалося. Поступово подружжя повністю розкривається один перед одним. І раптом виявляється, що твій партнер чмокає. Він, у свою чергу, усвідомлює, що ти готова забрати його зарплату.

Ви можете подумати, що ви змінюєтеся. Але насправді ви такими і були, і тепер просто перестали вдавати. На поверхню стали виходити звички, дратівливість, що ретельно приховується, агресія, ревнощі.

Як вирішити проблеми у відносинах - поради психолога

Відносини від 3 місяців до 1 року

Прийняття партнера

Багато пар починає розпадатися ще в перший рік відносин через те, що один з партнерів намагається підлаштувати іншого під себе і свої ідеали. Напевно, тобі приходила думка, що ти хотіла бачити свого чоловіка м'яким і поступливим, а не йоржистим.

І як тільки він став твоїм, ти почала нити, клянчити, щоб він став поступливим. Або навіть спробувала покарати його у спробі досягти потрібної поведінки.

Це якраз і не спрацьовує. Прийняття партнера має містити кілька принципів:

  • У будь-яких відносинах має бути повага одна до одної, заснована на усвідомленому розумінні якостей та особливостей партнера. Іншими словами, ти маєш знати його і приймати таким, яким він є.
  • Неможливо адаптувати людину під себе. Так ти його зламаєш чи образиш.
  • Уникай переносити у свою сім'ю модель стосунків між батьками.

Небажання йти на поступки

Вступаючи у відносини, кожній людині варто подумати, чи готова вона поступатися партнеру і наскільки. Важливо розібратися, де знаходиться кордон, за яким ти відчуєш, що принижують тебе, ламають.

Ця проблема стоїть дедалі гостріше. Одна з причин – ти чи твій партнер є єдиною дитиною у сім'ї. Інша – ти звикла захищати свою позицію та будь-яку спробу вплинути на себе сприймаєш у багнети.

Але, живучи з іншою людиною, тобі доведеться чимось поступатися. Можливо, ти звикла проводити відпустку одна чи з подругою, а твій чоловік хоче відпочити з тобою. Розумно буде розділити вихідні дні, частину з них провести разом, іншу частину – окремо.

Лідерство

У багатьох нових сім'ях кожен хоче проявити собі, прагне довести свій розум, вправність, досвід. Якщо обоє партнерів прагнуть стати головними, виникає конфлікт. Втім, проблема виникає, і якщо обидва члени сім'ї обирають пасивну позицію.

Вирішення питання залежить від особливостей партнерів, їхнього ставлення один до одного.

Є кілька варіантів розвитку подій:

  • Наявність явного лідера та підлеглого.
  • Дружина вирішує питання в одній сфері, наприклад, як провести вільний час, а чоловік – в іншій, займається ремонтом, облаштуванням будинку.
  • Один із партнерів озвучує рішення, інший бере участь у їх складанні, підказуючи ідеї, уточнюючи питання, пояснюючи логіку.

«Я» йде на другий план

Сімейні стосунки відрізняються від приятельства тим, що перед світом партнери постають як одне ціле, «ми». Ви уявляєте спільні інтереси, протистоїте проблемам. Ти втрачаєш можливість говорити лише за себе та від свого імені.

Для деяких людей, які звикли до самостійності, таку трансформацію важко прийняти. Вони продовжують говорити “я”, тим самим вносячи непорозуміння. Їхні партнери відчувають дискомфорт і втраченість, а оточуючі – подив.

Розподіл обов'язків

Важливий момент будь-яких стосунків – розподіл обов'язків. Можна скільки завгодно іронізувати з цього приводу, але якщо ти працюєш і звалюєш на себе всі домівки, то в результаті швидко видихнешся.

Крім того, відчуватимеш незадоволеність та образу. Адже ти виходила заміж не для того, щоб без відпочинку працювати і дивитися, як чоловік грає у відеоігри, зустрічається з друзями і командує, що приготувати на обід. До речі, він до такого стану речей швидко звикне.

Фінансові питання

Проблемне питання – фінансове. Кожен партнер приносить шлюб свою модель розподілу фінансової відповідальності. Хтось звик, що грошима керує дружина, хтось чоловік.

Але останнім часом виникає багато сімей, де, за домовленістю, один чоловік відповідає за оплату одних витрат, інший – інших. Так чоловік платить за оренду квартири, ремонт, термінові придбання. Дружина – за комунальні послуги та їжу.

Те, яку модель ти вибереш, залежить від тебе і від твого чоловіка. Але краще домовитись про розподіл фінансової відповідальності заздалегідь.

Народження дитини

Дуже складна проблема у перший рік стосунків пов'язана з народженням дитини. Часто малюк грає роль каталізатора всіх невирішених проблем, чи то питання лідерства, розподілу обов'язків чи грошей.

Уяви, що ви з чоловіком ще не звикли один до одного. Ти не можеш зрозуміти, чому маєш дивитися вдома на мужика, який забуває поголитися, а зачісується тільки, коли йде на роботу. Він усе ще шокований, що ти не вмієш готувати.

І ось на тлі взаємного невдоволення з'являється дитина. Тепер ви повинні залишити все, як є, припинити звикати один до одного, вчитися приймати і звернути увагу на нового члена сім'ї. Сказати по правді, не всі можуть упоратися з цим.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua