Що робити, якщо почуття у стосунках згасають і чому

Що робити, якщо почуття у стосунках згасають і чому

Мольєр писав: «З усіх вічних речей кохання – це те, що триває найменше». На жаль, це не просто гарне висловлювання. У психології процес згасання кохання вивчався та науково підтверджений. Невже кохання приречене на повільне згасання і нічого з цим не зробити? Це не зовсім так, існують способи продовжити та зберегти пристрасть у стосунках.

Що таке вигоряння у відносинах та як його розпізнати?

Що робити, якщо почуття у стосунках згасають і чому

Фото автора Mikhail Nilov: Pexels

Вигоряння означає кризу та охолодження у взаєминах між партнерами. Такі ситуації зачіпають багато пар. Згодом у відносинах починається певна монотонність та відсутність інтересу до партнера.

Перша ознака вигоряння у відносинах – емоційна холодність. Партнери не виявляють один одного такі сильні почуття, як раніше. На певному етапі відносин утворюється рутина. Вигоряння у відносинах призводить до виснаження, розчарування, критики та почуття постійної незадоволеності.

3 складові кохання

Кохання складається з трьох компонентів: пристрасть, близькість та зобов'язання. Пристрасть найсильніша на початку відносин, у так званій фазі захоплення. Це означає, що бажання дотиків та фізичного контакту дуже велике.

На жаль, згодом ця пристрасть зменшується, але тоді зростає близькість. Бути в близьких відносинах означає бути справжнім, чесним і правдивим один з одним, показувати свої справжні почуття та справжню поведінку.

Зобов'язання перед своїм партнером і прихильність до відносин найсильніша на початку, але й потім залишається незмінною. Саме тому відносини, в яких моральна складова сильна, проходять через усі кризи.

5 стадій кохання

У момент закоханості ніхто не бачить недоліків коханої людини, кожен дбає про свого партнера. І, звичайно, всі твердо вірять, що ці єдині та неповторні стосунки витримають усі бурі та потрясіння.

  • Перша стадія: метелики у животі

Любов з'являється раптово, вона може спалахнути в тебе до людини, яку ти бачиш вперше у житті. Саме із пристрасті зароджується кохання. Коли ти закохана, то починаєш відчувати трепет, приємне хвилювання, постійно думаєш про кохану людину. Так ти розумієш: “Я закохалася …”.

  • Друга стадія: пристрасть є, але вже не така сильна

На початку кохання пристрасть швидко досягає високої інтенсивності. Однак очевидно, що вона не може рости нескінченно. Це як із вогнем — чим він сильніший, тим швидше згорає. І це неминуче, пристрасть дуже сильна на початку, а потім вщухає.

Що робити, якщо почуття у стосунках згасають і чому

Куди йде любов і як її повернути?

Люди, що ототожнюють «справжнє кохання» з пристрастю, проходять через сильну кризу, виявляючи, що їхня пристрасть слабшає. Це часто є причиною розриву відносин та пошуку нового партнера, з яким можна знову зазнати сильної пристрасті. Таке порочне коло може повторюватися багаторазово.

  • Третій етап: народжується почуття близькості

Якщо все йде добре, до пристрасті поступово приєднується друга найважливіша складова любові та глибоких стосунків – близькість. Люди впізнають одне одного, починають довіряти одне одному, ділитися своїми глибокими особистими переживаннями. А коли поряд з тобою людина, яка розуміє тебе, ти почуваєшся з ним комфортно, довіряєш їй, а вона тебе підтримує, то життєві труднощі здаються менш складними.

  • Четвертий етап: щастя для двох

Саме близькість приносить найбільше щастя. Крім того, близькість залежить від свідомих зусиль кожного з партнерів – чи вирішується кожен відкритися, довіритися, показати свою справжню особу та чи готові ви слухати, розуміти та поважати один одного.

Якщо обидві сторони прагнуть цього, поважають відмінності, що існують між ними, і знають, як реагувати на відкритість, стосунки вступають у прекрасну, щасливу фазу, яка зазвичай триває довше, ніж перша. І тоді починається трансформація: з'являється прихильність — партнери все більше вкладають у відносини.

Зобов'язання – це щось подібне до баласту на яхті, що пливе через океан. Баласт – це вага, і його перенесення вимагає зусиль, але він також – при штормах і крен – дозволяє судну повернутися у вертикальне положення і йти далі, уникаючи рифів.

Що робити, якщо почуття у стосунках згасають і чому

Giphy

  • П'ята стадія: зріле кохання

Відносини, що включають пристрасть, близькість і зобов'язання характеризують справжнє кохання. На жаль, ніщо не стоїть на місці, а мінливість — це, мабуть, незмінна риса життя, тому і цей етап кохання поступово трансформується на щось нове.

Коли пристрасть зменшується (це відбувається з усіма парами), зобов'язання та близькість залишаються. Це найтриваліша фаза кохання. Насправді вона може тривати до самої смерті, за умови, що і ти, і твій партнер, дбаєте про ваше кохання: постійно цікавитесь один одним, допомагаєте один одному, поважаєте один одного, але й сваритеся, не уникаєте конфліктів, а вмієте їх вирішувати та домовлятися.

Що робити, якщо почуття у стосунках згасають

На перших етапах кохання фактично нічого не потрібно робити для того, щоб стосунки продовжилися та принесли щастя. Все відбувається само собою. Але з часом, про кохання треба дбати.

Секрет не в тому, щоб змінити партнера або вплинути на нього, а в тому, щоб дбати про стосунки. Коли пара створює нові цінності, відносини продовжуються, зростають, а задоволеність залишається високою. Без цього настає остання фаза: кінець кохання.

Коли пристрасть і близькість згасають, залишається лише відданість, яка є основою для того, щоб залишатися разом. Але в таких відносинах вже немає задоволення, ні чарівності. Залишаються лише обов'язки та почуття, що ми «маємо» бути разом, неприємні моменти починають переважувати переваги спільного життя.

На жаль, більшість пар, які прожили разом довгий час, перебувають у порожніх стосунках. Щоб уникнути цього, потрібно робити для свого партнера більше хорошого, ніж поганого, слухати його, відкриватися та довіряти йому, вміти радіти разом.

Якщо ти нехтуватимеш цим, любов згасне, як гасне багаття, коли в ньому більше немає полін. А потім стосунки розпадаються: іноді з гуркотом, інколи ж вони вмирають тихо.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua