Що руйнує стосунки між люблячим чоловіком та жінкою

Що руйнує стосунки між люблячим чоловіком та жінкою

Відносини бувають непростими. Люди часом не можуть домовитися, порозумітися, зрозуміти один одного. Іноді конфлікти виникають на порожньому місці. Як припинити робити помилки у спілкуванні та навчитися більш конструктивній взаємодії з тими, хто тобі дорогий?

Що руйнує стосунки між люблячим чоловіком та жінкою

Що руйнує стосунки між люблячим чоловіком та жінкою

Image by Azmi Talib from Pixabay

Є кілька звичних моделей поведінки, які люди щоразу «програють» у відносинах, і які призводять до ще більших проблем:

 • Бажання бути правим

Спочатку у відносинах усі хочуть бути у злагоді, відчувати щастя та гармонію. Але у конфлікті ці цілі відходять на другий план, головне – бажання перемогти у суперечці.

Люди починають наводити аргументи, які взагалі не стосуються справи – нагадувати свої минулі образи та помилки партнера з метою отримати перевагу.

Виникає непорозуміння, а основна причина сварки так і залишається невирішеною.

Як це подолати:

 • розстав пріоритети – подумай, що тобі важливіше: довести свою правоту або вирішити проблему;
 • вчися ставити себе на місце іншої людини – подумай, що вона відчуває, чого боїться, чому відчуває ту чи іншу емоцію;
 • вчись визнавати свої помилки замість того, щоб доводити чужі – визнаючи свою неправоту, ти знімеш «захист» співрозмовника, він зрозуміє, що на нього не нападають, тому зможе сам визнати в чому був неправий.

Важливо, щоб бажання домовитися було взаємним, коли ви обоє готові дійти згоди.

 • Нездатність дбати про себе

Часто говорять про те, що треба дбати про близьких, уміти поступатися, прощати, бути мудрішими, бути терпимішими. Це все правильно, але лише з одним застереженням – треба бути в ресурсному стані, щоб на все це вистачило сил.

А це можливо, тільки якщо люди думають про себе та своє психологічне та фізичне здоров'я.

Наприклад, дівчина прийшла втомлена з роботи та почала прибирання, тоді як чоловік відпочиває на дивані. З одного боку, вона піклується про нього, з іншого – забуває про себе. Вона почне спочатку ображатись, потім дратуватися, а потім злитися на чоловіка.

Зрештою, це може перерости в сварку. Чоловік також переживає негативні емоції. Спочатку він їй вдячний за чистоту в будинку, але потім у нього з'являється підсвідоме почуття провини, через те, що він відпочиває, і, як наслідок, теж роздратування.

Що руйнує стосунки між люблячим чоловіком та жінкою

5 способів вирішення конфлікту

Щоб це подолати, необхідно прислухатися до себе, своїх потреб. Відпочивати, коли тобі цього хочеться і при цьому не почуватися винною, час від часу разом байдикувати і розслаблятися.

 • Нездатність вчасно усвідомити свої емоції

Безліч конфліктів між близькими людьми трапляється лише тому, що їх рано чи пізно захльостують емоції. Найчастіше люди не знають, що вони відчувають і чому, бо не встигають навіть замислитись про це.

Наприклад, мати сердиться на сина, який прийшов пізно додому, починає його лаяти. У нього підскакує рівень кортизолу, гормону стресу, запускаються захисні реакції: або нападати і звинувачувати матір у тому, що вона його не розуміє, або йти, грюкнувши дверима.

Який може бути альтернативний сценарій? Син пізно повернувся, мати сердиться. Але замість того, щоб хлюпати на нього свою агресію, зупиняється, прислухається до себе і намагається розібратися, що зараз відбувається з нею.

Так, вона сердиться, але не тому, що син поганий, а тому, що вона злякалася за нього. Вона не хоче, щоб таке повторилося і намагається припинити його поведінку. Краще сказати про свої справжні почуття та допомогти синові зрозуміти її переживання, дати йому можливість поставити себе на її місце.

Щоб краще розуміти одне одного та усвідомлювати свої емоції потрібно:

 • перш ніж реагувати на ситуацію, зупинитися та дати собі 5 хвилин – прислухатися до себе та зрозуміти причину своїх почуттів;
 • висловити їх словами і пояснити їх співрозмовнику те щоб він зрозумів;
 • дозволити йому самому зробити висновки та вирішити, як можна виправити ситуацію.

Потрібно вчитися прислухатися до себе, своїх переживань, вміти їх приймати і доносити до близьких людей у більш екологічній формі.

 • Пошук того, хто винен

Що руйнує стосунки між люблячим чоловіком та жінкою

Image by succo from Pixabay

Коли у відносинах починаються проблеми, хочеться перекласти відповідальність за це на когось іншого. Наприклад, чоловік постійно затримується на роботі, дружина звинувачує його у цьому. У відповідь він звинувачує її в тому, що вона влаштовує сварки на порожньому місці.

Кожен хоче виставити другого винним, ніж відчувати таким себе.

Який продуктивніший діалог варто вести? Не шукати винних, а говорити про свої почуття. Дружина може сказати, що їй не вистачає його уваги і їй здається, що вона її вже не любить. Чоловік може сказати, що йому неприємно, що вона контролює і не вірить йому.

Далі варто об'єднатись, щоб знайти відповідь на запитання – як змінити ситуацію, щоб більше не переживати негативних емоцій? Наприклад, дружина частіше писатиме, що сумує, а він попереджатиме, коли затримується.

 • Звичка критикувати та порівнювати

З дитинства люди звикають постійно знаходити недоліки та вказувати на них. Вся шкільна програма та виховання побудовано на тому, щоб знаходити помилки.

Тому дівчина замість того, щоб сказати: «Я люблю, коли ти даруєш мені квіти», каже: «Чому ти ніколи не даруєш мені квіти!». Чоловік замість того, щоб сказати, що нудьгує за дружиною, каже: “Знову ти пропадаєш зі своїми подружками”.

Коли чоловік полагодив полку, замість похвали він отримує уїдливе «Ну нарешті» або «Міг би і краще». Люди самі не помічають, як часто критикують одне одного.

Але критика вбиває мотивацію – чим більше людині вказують на її помилки, тим менше їй хочеться щось робити.

Як це виправити:

 • дотримуйтесь правил здорової критики – на будь-яке негативне зауваження потрібно зробити 3 позитивні;
 • вчіться цінувати дрібниці, які робите один для одного, а не сприймати їх як належне;
 • практикуйте подяку та говоріть компліменти.

Згідно з дослідженнями Роберта Еммонса, вдячність робить людину щасливою та знижує схильність до депресії (результати дослідження опубліковані в книжках Еммонса «Thanks!: How Practicing Gratitude Can Make You Happier»).

Більше того, якщо ти сформуєш звичку відчувати подяку до близьких, це позитивно позначиться і на тобі.

Дослідження «Gratitude as an Antidote to Aggression» 2011 року, проведене Університетом Кентуккі, встановили, що люди, які часто дякують менш агресивні і у них краще розвинена емпатія.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua