Види подружніх конфліктів та їх специфіка з прикладами

Види подружніх конфліктів та їх специфіка з прикладами

Словосполучення «подружні конфлікти» має у своєму складі два слова, і для правильного розуміння причин, що призводять до розвитку конфліктів усередині подружжя, давай розберемо кожне з них більш докладно.

Зіткнення сторін

Види подружніх конфліктів та їх специфіка з прикладами

Фото автора Olha Ruskykh: Pexels

Конфлікт у прямому перекладі з латинської мови має значення «зіштовхнувся». Він завжди має місце у період виникнення суперечностей чи розбіжностей, які є результатом взаємодії сторін-учасників.

Як правило, конфлікт супроводжується сплеском негативних емоцій, рівень та прояви яких часто виходить рамки прийнятих норм чи правил.

Простою мовою можна сказати: «Я чинити опір дії тому, що:

 • дія суперечить моїм внутрішнім принципам та нормам;
 • дія є проявом насильства по відношенню до мене на моральному, моральному, фізичному, емоційному рівнях;
 • чинна дія йде в розріз з моїми інтересами».

При цьому конфлікт – це не обов'язково погано. Усередині його укладено величезний потенціал розвитку кожної із конфліктуючих сторін. Цей потенціал просто потрібно побачити, почути, відчути. І починати треба з себе.

Головне питання

Головне питання, яке при цьому слід поставити собі: «Чому дії партнера провокують мене на конфлікт?» Якщо чесно відповісти на нього, то можна зрозуміти, що можливо:

 • відбулися зміни на користь, чи напрямі розвитку партнера. Відповідно змінилася та її реакція у відповідь твої дії, слова, емоції;
 • змінилося твоє сприйняття світу та людей. Це може відбуватися під впливом зовнішніх обставин чи періоди вікових переходів;
 • закінчився час «рожевих слонів та окулярів», і партнер зовсім не той чоловік, якого ти собі вигадала;
 • партнер має рацію, і настав час працювати зі своїми внутрішніми недоліками, комплексами.

Шляхи вирішення конфліктної ситуації безпосередньо залежать від варіанта відповіді, і рівня, на якому в даний момент знаходяться відносини між партнерами.

Раз конячка, два конячки

Ось і настав момент для слова «Подружжя». Подружжям можна назвати не тільки двох людей, які уклали шлюб, але двох коней, запряжених в одну упряжку. Як ти розумієш, нічого не зрушить з місця, якщо вони діятимуть не погоджено. Ось такі славні конячки.

Рішення створити сім'ю, як правило, приймається взаємно та добровільно. Після укладення шлюбу, кожному з подружжя належить пройти стадії розвитку відносин, характерні для формування та становлення сім'ї.

Успішне проходження всіх стадій безпосередньо залежить від того, наскільки злагоджено обидва партнери здатні діяти.

Види подружніх конфліктів та їх специфіка з прикладами

Сімейні конфлікти. Чому вони відбуваються і як їх вирішити?

Кожна з цих стадій передбачає присутність конфлікту, який має бути вирішено кожним із подружжя індивідуально та самостійно. Давай розглянь кожну стадію окремо та виділимо прихований конфлікт для кожної стадії окремо.

Рожеві окуляри

Перша стадія – найяскравіша. Її часто називають “медовим місяцем”. Почуття та пристрасті розжарені до краю, і партнери щосили намагаються дбати один про одного. Вони рідко висувають вимоги, які можуть виявити егоїстичні потреби чи бажання.

Ця стадія може мати різну тривалість: все залежить від гостроти почуттів і розпалу пристрастей, які повинні бути вгамовані в цей період.

У цей період створюється базова основа для переходу до наступного етапу, тому що саме зараз кожен із подружжя має можливість відчути на собі максимальний рівень турботи партнера.

Якщо вже на цій стадії відбувається перекіс у бік інтересів одного з подружжя, виникнення конфлікту, на наступній стадії, неминуче.

Я справжній

Завершальною сходинкою цього етапу є прощання з «рожевими окулярами», і це початок другої стадії розвитку подружніх стосунків. Настав складний період, коли кожен із партнерів бажає повернути собі свою індивідуальність та визначити особистий простір у взаєминах.

Саме тоді людина знімає маску, і виявляються справжні риси його характеру, життєві принципи. Саме не відповідність очікувань та дійсності лежить в основі конфліктів цього періоду.

Для їх вирішення важливо проявити розуміння і тактовність по відношенню до партнера. Ти маєш розуміти, що виправити або переробити іншу людину неможливо: це буде розглядатися як насильство та порушення її особистих меж.

Тому, насамперед, необхідно усвідомити себе: свої життєві пріоритети та принципи.

Зіставивши їх із пріоритетами та принципами партнера, ти маєш зрозуміти: наскільки ти готова адаптувати чи скоригувати свої пріоритети та принципи під нього. Якщо зона твого внутрішнього опору буде дуже високою, то, можливо, ти вийшла заміж за вигадану тобою людину?

Середина життя

Ще одним найскладнішим періодом розвитку подружніх відносин традиційно вважається стадія, що відповідає періоду між тринадцятьма і двадцятьма трьома роками спільного життя. Ця стадія, як правило, збігається з кризою «середини життя», яка у багатьох людей трапляється ближче до сорока років.

У жінок і чоловіків, у цей період, починають проявлятися ознаки старіння, підвищується рівень емоційної залежності, який проявляється у нападах ревнощів та підозрілості по відношенню до партнера.

Це неминуче призводить до нестабільності та підвищеної напруженості у відносинах між подружжям.

Для вирішення будь-яких конфліктних ситуацій цього періоду важливо:

 • не зациклюватись на процесах фізичного старіння;
 • займати активну життєву позицію;
 • завжди пам'ятати, що процес розвитку особистості будь-якої людини не обмежений її календарним віком;
 • уникати чорно-білого ставлення до будь-яких життєвих подій, ситуацій за участю твого партнера.

Душевна праця двох

В ідеальному варіанті обидва партнери одночасно вступають і проходять стадії розвитку подружніх відносин. У цьому випадку їм легше розуміти і підтримувати один одного.

У реальному часі частіше буває, що ці періоди переходу у подружжя не збігаються. Наприклад, один перебуває в стадії «рожевих окулярів», а інший – входить у етап визначення особистого простору у відносинах. Це слід враховувати при розбудові взаємин.

Створення міцних, гармонійних подружніх відносин це душевна праця двох людей, які одного разу вирішили «йти в одній упряжці». Це можливо тільки при прояві взаємної поваги, чуйності в будь-якій складній життєвій ситуації.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua