Жіночі імена вікінгів, їх значення та характеристика

Данія, Ісландія, Норвегія, Фінляндія, Швеція – це країни, які поєднує спільна історія. Колись увесь світ знав їх під єдиною назвою – Скандинавія. Культура та історія скандинавів дуже цікава та самобутня. Вона відзначена печаткою суворості та войовничості. Сьогодні ми обговоримо жіночі давньоскандинавські імена, дізнаємося про їх значення та переклад.

Імена та культура

Жіночі імена вікінгів, їх значення та характеристика

Давньоскандинавська мова – це прислівник німецьких племен, що мешкали на півдні Скандинавського півострова та півострові Ютландія. Виділився із прагерманської мови на початку III століття. Згодом був занесений на північ Скандинавії та Ісландії. Рунічна писемність скандинавів складається з 24 рун і сьогодні активно використовують екстрасенси для ворожінь і обрядів.

Тобто давньоскандинавські імена (і жіночі, і чоловічі) мають німецьке коріння. Більшість складається з “цеглинок”, кожна з яких має власну інтерпретацію. Наприклад, Хельга у перекладі означає “битва”. Це не тільки самостійне ім'я, а й корінь множини похідних онімів.

І в скандинавів, і в русичів (за часом це епохи майже збігаються) дітям давали імена усвідомлено. Кожне полягало у собі певний сенс і наділяло свого володаря необхідними якостями. Вже тоді людям було відомо, наскільки ім'я здатне вплинути на характер та долю людини.

Прізвища ж скандинавам давали в давнину на честь батька з приставкою -сон-для сина і доттир-для дочки. Наприклад, прізвище формувалось для Уни, дочки Рагнара, таким чином – Уна Рагнардоттір. Торлейв, син Рагнара, отримував прізвище Рагнарсон – Торлейв Рагнарсон. До речі, цю традицію присвоєння прізвищ на честь батька дитини збережено і сьогодні в Ісландії.

Слід врахувати, що дітей ніколи не називали на честь когось із родичів, що нині живуть, оскільки вважалося, що життя одного з них буде коротким. Крім цього, дуже часто ім'я, дане при народженні, замінювало прізвисько, набагато більше відповідне його носію.

Цікавий факт! Мережа Bluetooth була названа на честь Харольда Саблезубого, який отримав своє прізвисько за лютість у битві.

Особливо цікаві жіночі скандинавські імена – гарне та мелодійне звучання змушує багатьох вибирати для своїх дітей саме їх. Як же називали своїх дівчаток вікінги і що означали ці оніми?

Переклад імені та очікування батьків

Жіночі імена вікінгів, їх значення та характеристика

Вибрати ім'я дитині мав право лише батько. Часто він дорікав немовля на честь предка, оскільки скандинави вірили у переселення душі. Проте реінкарнація могла відбуватися лише серед родичів.

Спиралися вікінги під час виборів імені інші чинники. Найчастіше вони були утворені:

 • від імен язичницьких божеств (вікінги дотримувалися стародавньої віри Асатрі, тобто поклонялися асам, які колись були людьми, але за свої нагороди отримали місце в пантеоні богів);
 • тотемних тварин – вовк, ведмідь, ворон;
 • Значних подій – битва, перемога, сила (так, вікінги були дуже войовничими);
 • особистісних рис – добра, стійка тощо.

Ім'я-очікування давали батьки дівчаткам, від яких чекали захисту та допомоги. Сьогодні це називається “склянку води в старості подасть”. Так, дівчата теж брали участь у битвах, але найчастіше їхнє призначення було іншим – стати хранительками вогнища та допомогою немічним батькам. Тому ми спостерігаємо такі імена:

 • Бьєрг – “порятунок”, “захист”.
 • Бот – “допомога”.
 • Ерна – “вміла”.

Зустрічаються й односкладові імена, які вимагали від своїх носіїв відповідати їхньому позначенню. Можна навіть припустити, стверджує історик Галина Бедненко, що ці оніми були більше необхідні у мирних умовах, ніж на війні. Наприклад, Халлотта – “скеляста”.

Дуже популярні були оніми (часто двоставні), пов'язані з перемогою. Це жіночі імена вікінгів-войовниць. Наприклад:

 • Сігрун – “таємниця перемоги”.
 • Хлів – “щит”.
 • Сигню – “нова перемога”.
 • Брунхільд – “броня битви”.
 • Трюд – “сила”.

Непоодинокі були імена, пов'язані з тотемними тваринами. При цьому зв'язок з мешканцем нижнього світу (за шаманськими віруваннями) служив захистом. Тому імена вікінгів-жінок дуже часто звучали так:

 • Бера – “ведмедиця”.
 • Хревна – “ворона”.
 • Свана – “лебідь”.
 • Мева – “морська чайка”.

Своєрідним оберегом вважалося ім'я, дане на честь одного з богів Асгарда. Слід зазначити, що вони звучать і сьогодні дуже красиво. Список скандинавських жіночих імен на честь богів та богинь представлений нижче:

 • Інга, Фрейдіс, Інгігерд, Інгунн, Інгілейв – усі ці імена пов'язані з богом родючості Інґві, якого також називали Фрейром.
 • Тора – жіночий варіант імені бога Тора, покровителя війни.
 • Торлейв, Торун, Торвер – всі ці оніми також дано на честь аса.
 • Фрей – богиня родючості.

Сьогодні жіночі скандинавські імена звучать цікаво та незвично, миттєво привертаючи до себе увагу оточуючих. Якщо ви вирішили обрати одне з них для своєї малечі, слід ознайомитися з найпопулярнішими жіночими скандинавськими іменами та їх значеннями. Вони мають місце й у сучасному ономастиконі.

Інгрід

Жіночі імена вікінгів, їх значення та характеристика

Це чудове ім'я має скандинавське походження та пов'язане з богом родючості Фрейром, якого також часто називали Інґві. Синонімів цього оніму безліч: Інгеборга, Інга, Інгріда, Інгер, Інгрі, Інгріт.

Це жінки досить незалежні, цілеспрямовані. Вони постійно прагнуть стрибнути вище за голову – і часто їм це вдається. Інгрід хоче домінувати скрізь і в усьому.

При цьому володарка цього імені схильна до перебільшень (особливо своїх образ) і часто не розрізняє добро та зло. З юності приваблює чоловіків. Коли знаходить свого єдиного, стає йому гарною дружиною. Але все життя контролює кожен крок і чоловіка та дітей.

Хельга

Жіночі імена вікінгів, їх значення та характеристика

Це красиве жіноче ім'я вікінги часто давали дочкам. Воно походить від давньоскандинавського і означає “свята”, “священна”. У російськомовних країнах ім'я трансформувалося на Ольгу.

Власниця цього оніму дуже серйозна і вдумлива з раннього віку. Вона мислить здорово та логічно, ніколи не влаштовує істерик. Але при цьому вона злопам'ятна і може пам'ятати незначну образу. Ця жінка є володаркою потужної енергетики, яку відчувають усі, хто з нею спілкується.

Руна

Жіночі імена вікінгів, їх значення та характеристика

Це ім'я та його похідні (Сігрун, Гудрун) було дуже популярним серед скандинавів. Це означає “таємне знання”, “таємницю”. Незважаючи на поетичне значення, це ім'я наділяє Руну сильними лідерськими якостями. Вона активна, смілива, рішуча та цілеспрямована жінка, яка може обіймати високі посади. Відповідальність, вміння підпорядковувати собі покупців, безліч швидкість реакції роблять Руну цінним керівником.

Вона рідко надає підтримку іншим, але й сама ніколи її не потребує.

Хільда

Це ім'я походить від давньонімецького, який став прабатьком скандинавського. У нього безліч похідних – Гунхільда, Брунхільда, Сванхільда, Рагнхільда. Це жіноче ім'я у вікінгів було особливо популярним, оскільки перекладається воно як “битва”, “битва”. Однак якщо в ті суворі імена войовничість була власницям цього оніму до лиця, то сьогодні дещо інакше.

Справа в тому, що переклад імені досить сильно впливає на його носійницю. Вона з юності має важкий характер, який проявляється в неймовірній наполегливості, імпульсивності, безкомпромісності. Вона дуже активна та розумна, але при цьому вкрай дратівлива. На жаль, роки не додають їй мудрості.

Фрейя

Жіночі імена вікінгів, їх значення та характеристика

Це ім'я скандинавської богині родючості сестри Фрейра. З давньонімецького означає “леді”, “пані”. Це чуттєва та активна особа, яка має потужну енергетику. Вона – фантазерка. Має чудове почуття гумору. Однак їй дуже важко дається ведення домашнього господарства.

Фрей має відчувати себе коханою. Вона ніжна та вірна супутниця життя, але дуже ревнива, має схильність підозрювати всіх та вся. Тому приводів для ревнощів їй краще не давати.

Астрід

Астрід – це давньоскандинавське жіноче ім'я, яке перекладається як “сила Асів”. Є й інші його переклади: “пристрасна”, “чуттєва”, “божественна красуня”. У цього імені безліч похідних: Естрід, Астрі, Осфі, Оста і навіть Ася.

Власниці цього імені – особи енергійні та діяльні. Вони можуть швидко вирішувати важливі питання. Однак за зовнішньою практичністю ховається ніжна та чуттєва натура. Астрід важливо бути матеріально незалежною, проте при цьому вона повністю орієнтована на сімейне життя, і кар'єра не є для неї головною метою. Астрід обожнює чоловіка та дітей.

Сигрід

Це жіноче давньоскандинавське ім'я, яке неймовірно популярне і сьогодні. Воно перекладається як “прекрасна перемога”.

Жінки з цим ім'ям суворі до себе та до оточуючих. Вони сповнені сил та енергії, з легкістю долають будь-які перешкоди. Основа відносин із протилежною статтю – любов. Тому Зігрід будуватиме стосунки лише з тим, хто їй по-справжньому дорогий. Романтична натура, вміє бути спокусливою та подобатися оточуючим.

Імена у скандинавських країнах сьогодні

Жіночі імена вікінгів, їх значення та характеристика

У Швеції та Данії поширені імена не скандинавського походження – Марія, Христина, Ізабелла, Лаура, Єва, Карін, Маргарет. У Швеції лише Інгрід входить до десятки популярних імен. У Данії найпоширеніші Інгер, Фрейя, Інга.

В Ісландії досі популярні імена, що згадуються у стародавніх сагах, а вибір їх суворо регламентується комітетом із найменування. Існує офіційний перелік дозволених. У той час, як усі іноземні імена проходять жорсткий відбір на сумісність із ісландською мовою. Найбільш популярні “вітчизняні”: Хельга, Сігрун, Гвюдрун, Сігрідюр.

У Норвегії також поширені давні імена: Інга, Лів, Інгрід, Сольвейг, Астрід, Бьєрг.

Висновок

Отже, сьогодні ми розглянули жіночі імена вікінгів (список російською дозволяє максимально правильно вимовляти іноземні оніми). Як бачите, більшість з них досить складні, проте за бажання завжди можна знайти альтернативний варіант. Прості у вимові імена наведені вище з перекладом та характеристикою.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua