Китайський Новий рік: 8 обов'язкових традицій, які залучать щастя та багатство

Які страви готувати, чим прикрасити квартиру та в чому краще зустрічати.

Китайський Новий рік: 8 обов'язкових традицій, які залучать щастя та багатство

Зустріти Китайський Новий рік допоможуть класичні традиції.

Традиція №1: чистота – запорука успішної урочистості

Зустрічати Новий рік у старій обстановці чи одязі для китайців неприйнятно. Тому майже за тиждень до свята вони проводять удома генеральне прибирання. Робити це потрібно за чіткою схемою — починати від порога та рухатися до найдальшої кімнати. Також в прибирання входить розбір шафи – всі речі, які не носиш, краще віддати або викинути. Після важливо зафіксувати, скільки сміття та бруду ти виставила з дому. Що більше, то краще — значить, стільки ж місця звільнилося для вдачі та радості.

Після збирання треба сховати всі інструменти – віники, пилосос, ганчірки, губки, швабри – подалі. Щоб вони не потрапили на очі гостям. Ще перед Китайським Новим роком обов'язково відвідування перукаря та прийняття ванни із сіллю. Адже всі два тижні святкування забороняється користуватися ножицями та приймати душ, щоб не обрізати хвіст птахові удачі та не змити щастя.

Традиція №2: вступай у Новий рік із квітами

Китайський Новий рік: 8 обов'язкових традицій, які залучать щастя та багатство Джерело: Unsplash (@yuweishaw)

Після збирання приступай до прикраси будинку. Ніяких скляних іграшок та ялинки, за якою полюють коти, не потрібно. У Китаї житло прикрашають живими квітами, які купують на ярмарках. Найпопулярніші:

 • Слива. Вважається, що вона приносить удачу.
 • Бамбук – символ здоров'я та довголіття.
 • Нарцис – для процвітання.
 • Соняшник – джерело тепла та радості.
 • Кумкват – символ золота та благополуччя.

Іноді жителі Піднебесної використовують як декор баклажани, орхідею та вербу. Замість ялинки ставлять мандаринове дерево. Звичайно, ще одна незамінна прикраса — червоні паперові ліхтарики. Ними та гірляндами можна обвішати всю квартиру. Згідно з легендами, яскравий колір ліхтариків та мерехтіння допомагають відганяти злих духів та приваблює удачу.

Традиція №3: п'ятдесят відтінків червоного

Китайський Новий рік: 8 обов'язкових традицій, які залучать щастя та багатство Джерело: Unsplash (@eclf)

Червоне носити, у червоному дарувати – це давня традиція зустрічі Китайського Нового року. Любов до червоного кольору з'явилася дуже давно. Її пояснює легенда про страшне чудовисько на ім'я Рік, китайською — Нянь. У міфі сказано, що монстр повадився кожен початок весни псувати життя людям та худобі. Невідомо, скільки б це тривало, якби одного разу Нянь не зустрів свого шляху хлопчика в червоній сорочці.

Дитина не злякалася чудовиська і навіть збиралася з нею боротися. Рішучість хлопчика здивувала жителів його села — багато хто не вірив, що він зможе перемогти. Але хороброму малюкові вдалося прогнати Няня без жодного удару. Монстр раптово злякався відблисків його яскраво-червоного одягу і назавжди покинув ті місця.

Якщо вирішиш приєднатися до цієї традиції, важливо, щоб одяг чи аксесуари червоного кольору були новими.

Традиція №4: парність та червоний конверт

Щодо подарунків, то китайці особливо не морочаться. Найпопулярніший і безпрограшний для них подарунок – це гроші у червоному конверті. Купюри мають бути новими, без потертостей та заломів. Ще бажано, щоб сума була парна – від 6-8 юанів та більше. Цьому теж є своє пояснення — цифра вісім співзвучна у Піднебесній зі словом «багатство», а шістка — зі словом «гладкий». Виходить таке символічне побажання багатого чи гладкого нового року.

Дітям у червоному конверті вручають шоколадні гроші, також парної кількості. Вважається, що так дорослі відганяють від малюків злих парфумів і дарують їм довголіття. Втім, якщо ти вирішила дотримуватися цієї китайської традиції, одним конвертиком точно не відбудешся. До нього потрібно докласти деякі дрібниці – солодощі, фрукти, фігурки символу року і щось корисне. Фрукти обов'язково мають бути червоного, жовтого чи оранжевого кольорів. Вони символізують багатство. Тому в Китаї як домашній декор і додатковий подарунок популярні мандарини та апельсини.

Традиція №5: пельмовий стіл

Китайський Новий рік: 8 обов'язкових традицій, які залучать щастя та багатство Джерело: Unsplash (@wansan_99)

Вечеря є ключовою складовою Китайського Нового року. За традицією, у будинку збирається вся родина, запросити на святкову трапезу можуть навіть сусіди та далекі родичі. Головні страви новорічного столу — риба, що символізує процвітання сім'ї та багатство, та пельмені різних видів. Вважається, що більше пельменів на столі — смажених чи приготовлених на пару, — то більше грошей прийде в сім'ю. Пельмені, зрозуміло, заздалегідь ліплять усією сім'єю, а одного з них кладуть невелику монету. Той, кому вона попадеться під час застілля, стане щасливим наступного року. На півдні Китаю замість пельменів подають локшину або галушки.

Інші страви залежать від смаку гостей. Найчастіше до основних страв подають:

 • свинину, приготовлену в кисло-солодкому соусі,
 • смаженого курча,
 • локшину з креветками,
 • салати,
 • млинці у фруктовій, грибній та овочевій начинці,
 • домашню сиров'ялену ковбасу.

По ресторанах у Новий рік ніхто не ходить, китайці вважають за краще зустрічати Свято Весни саме вдома. Це стара традиція, яка передається з покоління до покоління. Так що роби ставку на домашню атмосферу та застілля.

Традиція №6: сімейне фото та поклоніння духам предків

Ми вже говорили, що Новий рік у Піднебесній – час возз'єднання сім'ї. Тому у Китаї важливо зібрати родичів за одним столом. Після обміну привітаннями та подарунками, вечері та новорічних ігор настає головне – побудова для спільної сімейної фотографії. У центрі зазвичай сидить голова сім'ї, зазвичай це чоловік. Втім, завжди бувають винятки: у твоїй сім'ї це місце може зайняти бабуся чи прабабуся. З боків розташовуються інші родичі – від дорослих до молодших. Найменших садять навколішки до батьків.

Сімейний знімок для китайців – це не просто кадр на згадку, а й традиція, що дозволяє вшанувати пам'ять предків. Для них рід — велика цінність, тому серед молитов, які китайці підносять у Новий рік, часто зустрічаються прохання про процвітання сім'ї. Ти можеш у ніч на 1 лютого теж звернутися до духів предків, щоб заручитися їхньою підтримкою у 2022 році.

Традиція №7: більше вогню

Китайський Новий рік: 8 обов'язкових традицій, які залучать щастя та багатство Джерело: Unsplash (@thevernon)

У Китаї навіть існує повір'я: всі, хто запускає феєрверки на свято, знаходять удачу. Тому феєрверки — основна частина урочистостей. Ця традиція сягає корінням до легенди про те саме чудовисько Нянь. Виявилося, що воно не тільки не любить червоного кольору, але ще боїться вогню та гучних звуків. Тому розцвітити небо над будинком чи містом яскравими вогнями для китайців – мила справа. Причому робити це потрібно двічі: у новорічну ніч і вже вранці нового року. Салюти та феєрверки опівночі відлякують зло та всіх монстрів, а ось вибух петард на ранок вітає символ року та бажає благополуччя всім, хто чує ці гучні звуки.

Традиція №8: ліхтарик бажання

Завершивши зустріч Нового року у китайському стилі запуском у небо червоних паперових ліхтариків. Це фантастичне видовище! Перш ніж відпустити ліхтарик, потрібно написати своє бажання на папірці та прив'язати його до повітряного послання.

Якщо ти проти подібних акцій, бо знаєш, що це шкодить екології, можеш замінити цю традицію на звичайний лист із подяками за минулорічні успіхи та життєві уроки. Заверши його заповітним бажанням, написаним тепер — наче воно вже справдилося. Уникай дієслів з часткою «не» та будь-яких конструкцій із приводами заперечення.

Коли поставиш фінальну крапку, поклади листа в затишне місце. Через два тижні спали.

Снисаренко Юля
zmorshki.in.ua