Чим відрізняється співжиття від громадянського шлюбу

Чим відрізняється співжиття від громадянського шлюбу

Незважаючи на те, що ми з тобою живемо у розкутому двадцять першому столітті, де, здавалося б, немає якихось засуджуючих соціальних рамок, насправді все не так і просто. Припустимо, раніше дівчат, які вступили в статевий зв'язок до шлюбу, таврували різними принизливими епітетами. І не дай Бог поза шлюбом народжувалась дитина — все, вважай, цю ганьбу їй не змити до кінця днів.

Головне про співжиття

Чим відрізняється співжиття від громадянського шлюбу

Фото автора Darina Belonogova: Pexels

Часи змінюються, а з ними і звичаї: з'явилося більше свободи. Жінки можуть народжувати без чоловіків, що називається – для себе. Сімейне життя, без офіційної реєстрації, вже мало кого бентежить, а тим більше — немає косих поглядів у бік таких пар.

І начебто все дуже просто і зрозуміло. Але якщо копнути трохи глибше в суть, то за фактом, все виходить абсолютно по-іншому. Твій електронний особистий психолог «Samka» розбере тему з кількох важливих сторін, залишивши вибір — співжити чи законно реєструвати стосунки виключно за тобою.

Коли ти чуєш чи читаєш позначене слово у тих сімейних стосунків, які воно викликає в тебе асоціації? А якщо говорити про емоційне забарвлення, з твого погляду — співжиття є чимось нейтральним, або відзначено знаком «+», а може, образно кажучи, йде в мінус?

Вважай, що це був невеликий експрес-тест на твоє особисте ставлення до спільного неофіційного життя із чоловіком. Знову ж таки, давай не забуватимемо про психологічні аспекти даного питання. Для одних жінки категорично неприйнятне подібне проживання, інші, пропозицію руки і серця, можуть чекати роками.

Треті, як варіант, ставляться до цього питання спокійно, і підґрунтя такому рівному відношенню — негласне відчуття того, що стосунки з чоловіком, не більше ніж демоверсія, і незабаром у житті з'явиться гідний чоловік, з яким захочеться прожити до кінця днів.

Ти звертала увагу, що багато хто, а може бути й усі, хто співживає — говорять про це завуальовано, за фактом, займаються заміною понять. Ріжуче слово слух «співжиття» замінюють таким солідним і вагомим поняттям як громадянський шлюб. Хоча, на хвилиночку, якщо розібратися в історії цього поняття — це також офіційно зареєстровані відносини!

І вуаля — жінка, вже начебто, як і одружена. І як ти сама розумієш, якщо люди не зареєстрували стосунки, йде друга підміна понять — співмешканці, по суті, хочуть іменуватися чоловіками та дружинами.

Відмінності між офіційним шлюбом та співжиттям

І без нас тобі зрозуміло, що вона полягає в офіційній реєстрації — і це більше юридичне питання, ніж психологічне. Законний шлюб дає жінці низку гарантій. Твій покірний слуга, автор цієї статті, на одному з психологічних форумів зіткнувся з цікавою точкою зору тамтешнього мешканця.

Чим відрізняється співжиття від громадянського шлюбу

Чому чоловікові вигідне співжиття?

Чоловік заявив, що офіційно можна оформляти шлюб лише тоді, коли чоловік і дружина спільно наживають майно. Тобто у разі розлучення, все спільно куплене буде ділитися навпіл. І, як бачиш, знову більше фігурує юридична сторона питання.

Дивись, коли люди в зареєстрованих відносинах, то у разі розлучення мало зібрати речі і піти геть. Як мінімум, слід приділити час тому, щоб піти і подати документи на розлучення. А якщо розлучення спірне, то цей процес може затягнутися. У разі співжиття нічого подібного, з написаного вище, не передбачено.

Співжиття дає:

 • Свободу дій: у деяких випадках потрібна згода та підпис офіційного чоловіка, у разі ж співжиття — це виключається.
 • Звільняє з офіційних зобов'язань.
 • Якщо один із пари бере кредит, ці зобов'язання не лягають на плечі іншого.
 • Можливість розірвати відносини без різного роду бюрократичної тяганини.

Мінуси співжиття:

 • Сімейні стосунки між людьми треба доводити у суді.
 • Ризик втрати майна у разі смерті одного з подружжя, якщо той не залишив заповіт.
 • Мінімальний обсяг подружніх прав.

Про що говорить небажання чоловіка укладати офіційний шлюб

Не будемо забувати про те, що «Samka» все ж таки психолог. І наше завдання висвітлити питання не з погляду юриспруденції, а оголити проблемні місця у відносинах між людьми. Ми недаремно розпочали розбір теми з акценту на розкутості сучасного світу.

З одного боку, більше немає якихось рамок, а з іншого, все ж таки є певні умови, які так чи інакше потрібно враховувати. Ми живемо у правовій державі. Тільки уяви, що кожен перестане засвідчувати важливі документи. Нонсенс, правда? Адже тоді розпочнеться роздрай.

Те саме стосується і офіційного укладення шлюбу. Коли люди, і зараз не важливо, чи це чоловік чи жінка, не готові до законної реєстрації — це прямий індикатор та їхні стосунки до партнера.

Можна говорити про те, що фонить, якщо так можна сказати:

 • Недовіра
 • Невпевненість у майбутньому з конкретною людиною
 • Сприйняття відносин як демоверсії — тобто інше як тимчасове явище в житті
 • Неготовність взагалі до стосунків
 • Очевидно виражені матеріальні аспекти, наприклад не уклавши шлюб, людина вже прораховує, що у разі розлучення у майновому плані, тощо.

Досить часто можна почути таку побиту до дірок затерту фразу: «Штамп у паспорті не головне, — важливі почуття». Тобто чоловік може розповідати про те, як сильно любить жінку, більше того, навіть акцентує увагу на тому, що це аж ніяк не може вплинути на ставлення і взаємне кохання, і т.д., але при цьому боїться цієї офіційної реєстрації як вогню.

Історія з життя

На підтвердження наших слів, якнайкраще підходить історія Каті Кравцової, колишньої солістки колись дуже популярного гурту «Стрілки». Коханим Катерини був Сергій – її шкільне кохання. Це історія безмежного кохання та відданості жінки – і лицемірство, і зради чоловіка.

Після закінчення школи шляхи молодих людей розійшлися, і в кожного почалося своє життя. Але, з волі нагоди, молоді люди зустрілися через кілька років, і їхній роман отримав новий розвиток. У пари народилося двоє дітей. Але коханий не поспішав робити Каті офіційну пропозицію.

Згодом розкрилася правда, що шокує, — у Сергія є друга сім'я, в якій є і дитина. Дізнавшись про це, Катя хотіла розірвати відносини, але її кохання було настільки сильним, що вона вирішила пробачити зрадника і дала їх відносинам другий шанс.

Чим відрізняється співжиття від громадянського шлюбу

Giphy

Але кохання, по правді, буває сліпа. Сергій побив другу дружину, за що отримав реальний термін ув'язнення. Ще в СІЗО Катя кинулася на допомогу коханому — вона не вірила, що він здатний на такий вчинок, оскільки раніше ніколи не помічала за ним прояви агресії. У результаті вони знову зійшлися, і, будучи в місцях не стільки віддалених, Сергій таки зробив пропозицію, і вони розписалися у в'язниці.

Дівчина намагалася заробити гроші на адвокатів, передачі тощо — щосили, вона як могла, підтримувала коханого. Здавалося б, тепер можна точно ставити жирну точку. Але, вуаля історія отримує цілком закономірну розв'язку: Катя отримує листа з проханням про розлучення, і її світ руйнується.

У контексті заявленої теми, «Samka» розповіла тобі цю історію для того, щоб ти чітко розуміла — коли чоловік не хоче одружуватися, і маскує це красивими словами з заміною понять, називаючи співжиття громадянським шлюбом, — ваші стосунки не більш ніж сурогат.

Будь-якої миті він може розвернутися і піти. Не розглядаючи жінку як супутницю на все життя, він не поспішає реєструвати стосунки. Немає штампу – немає офіційної прив'язки! Історія Каті доводить, що тільки тоді, коли для її коханого з'явилася вигода від офіційної реєстрації, він наважився зробити їй пропозицію.

Але сумний підсумок лише довів, що такого сильного та світлого почуття як кохання, у нього до неї не було. Не зраджують коханих, і тим більше не кидаються туди-сюди, в прагненні знайти більше вигоди.

Якщо твій чоловік не готовий одружуватися – це привід задуматися – ким ти є в його житті: зручною людиною, від якої будь-якої миті можна піти, або коханою жінкою, оформивши стосунки з якою, він ніби підтверджує перед законом свої почуття та наміри тебе.

Нашим завданням було донести до тебе ці головні, як юридичні, так і психологічні аспекти, а вибір — співжити чи чітко дати зрозуміти, що важливою є офіційна реєстрація — вже за тобою.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua