Що робити, якщо чоловік роками не працює – чи розлучатися?

Що робити, якщо чоловік роками не працює – чи розлучатися?

У кожного бувають непрості періоди у житті: хвороба, банкрутство, скорочення. І коли чоловік втрачає роботу сім'я ставати для нього тією опорою, яка знову допомагає стати на ноги і повірити в себе.

Але що робити, якщо «непростий період» у нього затягнувся і триває вже не перший рік? Чому чоловік раптом перестав працювати, чи варто з цим миритись і як жінці діяти в такій ситуації?

Чому чоловік не хоче працювати

Що робити, якщо чоловік роками не працює – чи розлучатися?

Фото jose aljovin on Unsplash

Є кілька причин, які призводять до того, що чоловік сидить удома і не працює, навіть якщо у сім'ї недостатньо грошей.

 • Йому зручно жити за чужий рахунок

Це нарцисична позиція, за якої чоловік у глибині душі знає, що наявність працюючої дружини – це зручний спосіб жити на втіху, грати в комп'ютерні ігри і ні за що не відповідати.

Часто таку позицію займають альфонси, яких не тільки не турбує фінансове благополуччя сім'ї, вони ще й відмовляються виконувати будь-яку роботу вдома, знаходячи відмовки.

А коли жінка намагається з ними поговорити, вони ображаються і звинувачують її в тому, що їй лише важливо, щоб вона заробляла, що вона її «зовсім не любить». Подібна маніпуляція змушує жінку виправдовуватись, а сімейна ситуація так і не змінюється.

 • У нього підвищений рівень вимог

У такому разі чоловік постійно будує грандіозні плани, збоку здається дуже амбітною людиною. Проблема в тому, що його амбіції не відповідають реальним досягненням.

У таких людей світ сповнений несправедливості, вони впевнені, що їм цього життя чогось не додали. Не навернувся слушний шанс проявити себе у всій красі, а «працювати за копійки» він не збирається.

Чоловік не співвідносить свої реальні навички, знання та досвід із тим соціальним статусом, на який він претендує у своїх фантазіях.

 • Він боїться зазнати невдачі

Якщо чоловік через життєві обставини занадто довго не працював, йому важко вийти зі звичної зони комфорту, оскільки його паралізує страх невідомості, боязнь помилитися.

Йому здається, що якщо він спробує і зазнає невдачі, то прогавить останній шанс і дружина в ньому розчарується. І цей страх настільки сильний, що підсвідомо чоловік знаходить будь-яку нагоду, щоб залишити все як є.

Йому здається, що поки він не спробував і не програв, все буде добре. В цьому випадку важливо показати йому, що навіть якщо нічого не вийде, ти не станеш його менше любити, що життя – це низка спроб і помилок, що завжди підвернеться другий шанс, головне діяти.

Що робити, якщо чоловік роками не працює – чи розлучатися?

Що робити, якщо чоловік не працює? Чи варто терпіти?

Підміна ролей у сім'ї, і чи так вона небезпечна

Усі попередні причини пов'язані з чоловіком, його життєвою позицією чи особливостями характеру. Зазвичай вони або з самого початку, або виявляються вже на першому році сімейного життя.

Але іноді жінки стикаються з іншою ситуацією. Спочатку вони виходили заміж за чоловіка, котрий багато працював, будував кар'єру, у нього все було добре. Але через кілька років спільного життя його «ніби підмінили».

З працьовитої, активної та амбітної людини, він перетворився на лінивого співмешканця, який не приймає рішень.

Так відбувається, якщо у сімейній системі відбувається підміна ролей, тобто жінка бере на себе роль чоловіка та навпаки.

У такого є кілька причин.

 • Дружина посідає позицію «Я-сама»

Вона пишається своєю незалежністю, береться за кожну справу, готова вирішувати всі проблеми, бо впевнена, що зробить це швидше і краще за чоловіка.

Через кілька років у нього формується вивчена безпорадність. Він підсвідомо знає, що можна нічого не робити і не стикатися з наслідками, оскільки їх розгрібає дружина.

 • Дружина намагається його «врятувати»

Вона його шкодує, співчуває його труднощам і все звалює на свої плечі, щиро вірячи, що без неї чоловік не впорається.

Зазвичай така позиція формується у жінок, які росли в сім'ї зі схожою моделлю: коли один із батьків рятував іншого, бо той був або залежним, або не міг влаштуватися на нормальну роботу.

 • Дружина бере на себе роль матері

Вона починає повчати чоловіка, соромити його, виховувати, виправляти, вказувати на недоліки та оцінювати його досягнення. У той же час вона проявляє материнську турботу, оберігає його від бід, захищає від світу.

Згодом це призводить до інфантильності чоловіка, який чекає, поки «дорослі» вирішать усі проблеми.

Що робити жінці, якщо чоловік роками не працює

Перше, що потрібно зробити – це відверто поговорити з чоловіком про обстановку, що склалася. Тільки важливо не звинувачувати його, не лаятись, не заганяти в кут, бо в такій ситуації він захищатиметься і шукатиме собі виправдання.

Говори про свої почуття, про те, як тобі важко, що тобі потрібна його допомога і що тільки на нього можеш покластися.

Якщо чоловік довгий час не працює, тобі допоможуть такі поради:

 • зрозумій причину його поведінки – якщо вона криється в простому егоїзмі, то людина дбає про себе більше, ніж про свою сім'ю;
 • поверни йому відповідальність за його життя – припини вирішувати за нього всі проблеми, шукати йому роботу, переконувати, задобрювати, забезпечувати. Зрозумій, що він доросла людина, яка може потурбуватися про себе;
 • заохочуй його ініціативу – покажи, що віриш у нього, що у твоїх очах він усе ще «переможець», підтримуй його починання і не критикуй, не радь, як краще, не повчай;
 • створи реальний дефіцит і дивись на реакцію – донеси до чоловіка, що ти потребуєш його, його допомоги та підтримки, що в сім'ї є фінансові проблеми і тільки він може їх вирішити. Якщо чоловіка це не хвилює, варто задуматися, а чи потрібна йому взагалі сім'я;
 • давай емоційний відгук його досягненням – часом у чоловіка опускаються руки, тому що дружина сприймає як належне будь-які його заслуги, більше того, вона ще й критикує, показує, що розчарована, що його старання нічого не варті;
 • покажи чоловікові, що ти в нього віриш і допоможи йому зняти тривогу – часом чоловіки не виходять на роботу, бо бояться провалу. Важливо донести до нього, що це не гра у «все чи нічого», краще спробувати і подивитися, що з цього вийде;
 • не принижуй і не сором його перед іншими – зазвичай таким способом жінки намагаються надавати на його совість, а натомість викликають почуття провини, яке формує в ньому безпорадність і відчуття, що від нього нічого не залежить, значить не варто і намагатися.

Звичайно, жінка залишається у шлюбі не через те, що чоловік її забезпечує. Але якщо стосунки її не влаштовують, якщо вона бачить, що чоловік просто сів їй на шию і не думає про сімейний благополуччя, то миритися з такою ситуацією не можна.

Потрібно або робити конкретні дії, щоб це виправити, або замислитися, а чи справді потрібні такі стосунки. Чи роблять вони тебе щасливою? Чи ти отримуєш турботу, підтримку, чи дає чоловік тобі почуття безпеки?

Тверезо оціни ваше спілкування. Чи хоче чоловік дбати про тебе? Чи переживає про твоє благополуччя настільки ж сильно, наскільки ти переживаєш його? Чи це гра в самі ворота? Якщо так, то саме час прийняти важливе рішення – чи готова ти далі так жити, чи настав час розлучатися?

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua