Що таке споживання у відносинах і як його позбутися жінці

Що таке споживання у відносинах і як його позбутися жінці

Споживання – поняття на стику поведінкової, сімейної психології. Воно стосується будь-яких взаємовідносин, чи це робітники, особисті чи дружні. Крім постійно зниженого настрою для тебе воно може мати глобальніші наслідки – погане самопочуття, депресія та значне зниження якості життя. Як визначити споживача та позбутися його, розглянемо далі.

Про поняття споживання

Що таке споживання у відносинах і як його позбутися жінці

Фото автора Katerina Holmes: Pexels

Споживання – використання чужих ресурсів (душевних, психологічних, матеріальних) задоволення своїх потреб. Часто поняття плутають із вампіризмом, але тут твою енергію поглинає не стороння людина, а ти сама, твої думки та емоції.

З погляду психології, споживач має і позитивні риси. Воно чітко встановлює функціональні обов'язки. Однак, якщо ці обов'язки перестають бути в радість і починають викликати питання, то проблема вийшла за життєві рамки і вимагає вирішення.

Приклади споживчого відношення

Мова про споживацтво можна вести у таких ситуаціях:

 • в особистих відносинах: якщо твій чоловік вимагає від тебе душевного тепла, кохання, уваги, сімейного затишку, але при цьому нічого не дає натомість. Також, якщо в тебе немає можливості заявляти про свої почуття – на будь-який прояв емоцій, чоловік питає-ти чимось знову незадоволена?
 • у дружніх відносинах: якщо ти на будь-яке прохання друга (відгукуєшся з радістю, а на свої прохання отримуєш байдужість чи відмову в діях);
 • у професійній сфері: ти виконуєш понаднормову роботу, береш максимум обов'язків, а кар'єрними сходами просувають зовсім іншу людину;
 • у сімейній сфері: діти чи батьки постійно вимагають уваги та турботи, але при цьому не цікавляться твоїми справами та самопочуттям. Або ваші з чоловіком функціональні обов'язки в сім'ї розділилися суворо – ти стежиш за затишком, а він забезпечує сім'ю. І у вас більше немає спільних інтересів і тим, а лише чітке дотримання своїх ролей.

Як видно з прикладів, у будь-якій ситуації ти витрачаєш свої ресурси, а споживачі зберігають і поповнюють свої за твій рахунок. Це дуже енерговитратно для того, у кого вилучають час та душевні сили. До речі, як правило, якщо в одній сфері відносин є споживання, то, швидше за все, і в інших також. Якщо твої почуття та емоції ігнорують друзі, то швидше за все діти, батьки та чоловік надходять також.

Якщо пояснити споживання простіше, це використання людини лише з функціональної погляду, не враховуючи його особистісних особливостей. До речі, можливо, що ти сама є споживачем. Краще відмовитися від такої поведінки, оскільки страждає і твоя енергетична оболонка

Тут можна говорити про таке поняття, як жертва. Ця якість особистості формується з раннього дитинства. Якщо твоя мама постійно ображається, відчуває почуття провини, і піддається маніпуляціям, то і ти, швидше за все, маєш ті самі проблеми. Вирішення питання полягає у вигнанні зі своїх особистісних рис жертовності та набуття впевненості в собі, своїх силах та можливості задоволення власних інтересів.

Працювати із споживанням можна і потрібно. При цьому частину корекційного шляху ти можеш зробити сама, але глибинні аспекти краще опрацювати з психологом.

Що таке споживання у відносинах і як його позбутися жінці

8 ознак, що чоловік вас використовує

Як розпізнати споживача

В основному проблема починає нас хвилювати, коли вона відтворюється у відносинах чоловік-жінка. У суспільстві досі існує стереотип, що чоловік повинен заробляти гроші, а жінка – займатися побутом і дітьми. Але сьогодні жінки працюють нарівні з чоловіками і також роблять істотний внесок у добробут сім'ї, а ось обов'язки по дому та догляду за дітьми дуже часто так і залишаються нерозділеними.

Ось низка ознак, за якими ти зможеш зробити висновок, що будуєш свої стосунки зі споживачем:

 • ви обоє працюєте, але ти, приходячи з роботи, займаєшся готуванням, прибиранням, уроками з дітьми, а він просто лежить на дивані і каже, що втомився. На всі твої невдоволення, як правило, у відповідь отримуєш грубі відповіді;
 • ти давно не отримувала компліментів та квітів. Твої дії у вигляді смачного обіду, погладженої сорочки стали буденністю, за яку не прийнято говорити: «Дякую!». Часто «споживач» залишається незадоволеною якістю «наданих послуг»: ти несмачно готуєш, у тебе завжди безлад;
 • ваші відносини спустилися на рівень торгівлі: «ти – мені, я – тобі»: ти погуляєш з дитиною, тоді я погладжу тобі сорочку, я забезпечую сім'ю – ти стежиш за дітьми і забираєшся в будинку тощо;
 • чоловік обіцяє тобі прекрасне майбутнє: «я зараз не готовий до нових відносин, давай залишимо все як є», «я щойно пережив розставання, мені поки що не до серйозного спілкування» тощо.

До речі, жінки також можуть бути споживачами, але через свою природу (бажання піклуватися і віддавати) та фізичну слабкість, часто стають жертвами психологічних тиранів.

Захищай свої ресурси

До початку корекції своїх відносин, ти маєш зрозуміти, що перевиховати дорослу особистість не вдасться. Зміни характеру можливі тільки якщо споживач сам захоче змінюватися. Використовуй такі поради, щоб налагодити комунікацію:

 • відкрито поговори про проблеми, але при розмові не зганяй все свою образу, злість і нерозуміння.

Ти зможеш викликати сильну емоційну реакцію, що ще більше посилить ситуацію. Розмова має протікати спокійно, але твій тон має бути твердим і непохитним;

 • захищай особистий простір.

Наприклад, чоловік будить тебе вранці, щоб ти погладила йому сорочку. Це наочний приклад споживання – твоїй другій половинці немає справи до твоїх особистих проблем та бажань (у цьому випадку – відпочинку та сну). Розкажи чоловікові про свої почуття та невдоволення;

 • марнуй час на себе.

Звичайно, сім'я вимагає великої кількості особистого часу, але проведи аналіз, чи справді так потрібно домочадцям увесь твій час? Можливо, дочка чи син зроблять уроки самостійно, а чоловік впорається з посудом та прасуванням і без твоєї участі. Запишись на брови чи манікюр, пройдись по магазинах або банально – полеж у ванній;

 • не бери всі обов'язки на себе.

Так, у тебе є справи по роботі, які потрібно виконувати, але якщо начальник просить залишитися понаднормово, то передусім спитай себе, наскільки тобі це буде зручно.

Є безліч подібних вправ, але найголовніше, що ти маєш пам'ятати – твій особистий час, бажання, потреби повинні задовольнятися насамперед. Якщо ти відкладаєш своє життя для чужого, то просто безцільно витрачаєш час. Жертовність і споживацтво потрібні до певного моменту, поки вони не почнуть тягнути з тебе енергію.

Також пам'ятай, що корисно навчитися говорити: “Ні”. І не варто відчувати докорів совісті чи почуття провини, якщо ти не захотіла допомогти людині. Відмовляти людям-це нормально. Це, свого роду, захист своїх особистих кордонів та свого життя.

Таким чином, із споживчими відносинами потрібно працювати. Звичайно, стиль поведінки складається з дитинства та проводити корекцію досить важко. Крім того, споживача не змінити, якщо він сам не буде прагнути позбавитися свого недоліку. У деяких випадках краще зробити над собою зусилля і розійтися.

Ярценко Ольга
zmorshki.in.ua